banklichva
7.6.2017
Kategorie: Kultura a tipy

Lichváři jsou z nebankovního trhu půjček vyhozeni. Přesunou se na černý trh?

Loading...
Sdílejte článek:

Od účinnosti nového zákona o spotřebitelském úvěru uběhlo už půl roku. Pomohla regulace zamezit lichvářským půjčkám? Nevedlo pročištění trhu poskytovatelů nebankovních úvěrů k rozvoji šedé ekonomiky?

V České republice ještě do konce listopadu 2016 byl na trhu nebankovních půjček pořádný chaos. K sjednávání spotřebitelských úvěrů totiž postačil jen živnostenský list. Není divu, že desítky tisíc společností a zprostředkovatelů nabízelo půjčky bez jakéhokoliv finančního vzdělání a zajištění.

Jaké změny přinesl nový zákon o spotřebitelském úvěru?

Každý poskytovatel půjček v současné době musí splnit dvě podmínky, a to:

  • disponovat základním kapitálem ve výši 20 000 000 Kč,

  • získat licenci od České národní banky.

Dosáhnout zmíněných podmínek musí ti poskytovatelé a zprostředkovatelé, kteří chtějí ve své činnosti i nadále pokračovat, do tří měsíců od účinnosti nového zákona. Do konce února bylo zapotřebí zažádat u České národní banky o licenci. ČNB má nyní 15 měsíců na to, aby žádosti zkontrolovala a aby rozhodla, kdo licenci získá a kdo nikoliv. Během takzvaného přechodného období, mohou ti, kteří řádně a včas zažádali o licenci, dál poskytovat úvěry.

Kdo o udělení licence žádal až po termínu, nesmí uzavírat půjčky až do oficiálního vyjádření centrální banky. V případě porušení zákazu hrozí pokuta ve výši až 20 000 000 Kč. Navíc spotřebitelský úvěr sjednaný bez licence je neplatný.

Kolik poskytovatelů a zprostředkovatelů nebankovních úvěrů o licenci zažádalo?

Česká národní banka od 1. prosince 2016 do 28. února 2017 obdržela 17 žádostí o udělení akreditace, zároveň ve stanovené tříměsíční lhůtě zaslalo žádost o pokračování v činnosti:

  • 109 nebankovních poskytovatelů,

  • 346 samostatných zprostředkovatelů.

Další 2 žádosti od nebankovních poskytovatelů a 34 žádostí od zprostředkovatelů spotřebitelských úvěrů ČNB obdržela po 1. březnu.

V současné době centrální banka vede seznam všech poskytovatelů a zprostředkovatelů nebankovních půjček, kteří jsou v přechodném období a kteří tak mohou nadále sjednávat úvěry. V Jednotné evidenci regulovaných a registrovaných subjektů ale rozhodně nejsou vedeni jen ti poctiví a féroví. O licenci mohou žádat všichni, až vyjádření ČNB ukáže, kdo může pokračovat ve své činnosti a kdo nikoliv.

Ač je regulace nebankovního trhu vítána, nezodpovězenou otázkou zůstává, kam se lichváři přesunou. Kvůli nové legislativě tak hrozí, že se nepoctiví poskytovatelé přesunou do šedé a černé ekonomiky. Je tedy možné, že řada těch, kteří nezískají licenci, budou sjednávat úvěry ilegálně.

Spotřebitelé by si před podpisem smlouvy měli důkladně prověřit poskytovatele a zjistit, zda má oprávnění k uzavírání půjček. Není-li tomu tak, pak je zapotřebí obrátit se na orgány činné v trestním řízení. Kromě poctivosti poskytovatele by klienti neměli zapomínat ani na další parametry půjčky. Dobře si spočítat, zda se úvěr vyplatí, by mělo být samozřejmostí. Pomoci k tomu může kalkulačka půjček a online srovnávač jako je například portál http://www.pujcka.co.

(PR)

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2019: *****

Jiří Kubát 100,- Kč, Miroslav Hloušek 111,11 Kč, Rudolf Roedling 1000,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Eva Pilařová 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, ing. Jiří Nevrkla 300,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč

Celkem za měsíc: 7 511,11 Kč
Vybráno 21.46%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 215 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (4 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
25 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.