banklichva
7.6.2017
Kategorie: Kultura a tipy

Lichváři jsou z nebankovního trhu půjček vyhozeni. Přesunou se na černý trh?

Sdílejte článek:

Od účinnosti nového zákona o spotřebitelském úvěru uběhlo už půl roku. Pomohla regulace zamezit lichvářským půjčkám? Nevedlo pročištění trhu poskytovatelů nebankovních úvěrů k rozvoji šedé ekonomiky?

V České republice ještě do konce listopadu 2016 byl na trhu nebankovních půjček pořádný chaos. K sjednávání spotřebitelských úvěrů totiž postačil jen živnostenský list. Není divu, že desítky tisíc společností a zprostředkovatelů nabízelo půjčky bez jakéhokoliv finančního vzdělání a zajištění.

Jaké změny přinesl nový zákon o spotřebitelském úvěru?

Každý poskytovatel půjček v současné době musí splnit dvě podmínky, a to:

  • disponovat základním kapitálem ve výši 20 000 000 Kč,

  • získat licenci od České národní banky.

Dosáhnout zmíněných podmínek musí ti poskytovatelé a zprostředkovatelé, kteří chtějí ve své činnosti i nadále pokračovat, do tří měsíců od účinnosti nového zákona. Do konce února bylo zapotřebí zažádat u České národní banky o licenci. ČNB má nyní 15 měsíců na to, aby žádosti zkontrolovala a aby rozhodla, kdo licenci získá a kdo nikoliv. Během takzvaného přechodného období, mohou ti, kteří řádně a včas zažádali o licenci, dál poskytovat úvěry.

Kdo o udělení licence žádal až po termínu, nesmí uzavírat půjčky až do oficiálního vyjádření centrální banky. V případě porušení zákazu hrozí pokuta ve výši až 20 000 000 Kč. Navíc spotřebitelský úvěr sjednaný bez licence je neplatný.

Kolik poskytovatelů a zprostředkovatelů nebankovních úvěrů o licenci zažádalo?

Česká národní banka od 1. prosince 2016 do 28. února 2017 obdržela 17 žádostí o udělení akreditace, zároveň ve stanovené tříměsíční lhůtě zaslalo žádost o pokračování v činnosti:

  • 109 nebankovních poskytovatelů,

  • 346 samostatných zprostředkovatelů.

Další 2 žádosti od nebankovních poskytovatelů a 34 žádostí od zprostředkovatelů spotřebitelských úvěrů ČNB obdržela po 1. březnu.

V současné době centrální banka vede seznam všech poskytovatelů a zprostředkovatelů nebankovních půjček, kteří jsou v přechodném období a kteří tak mohou nadále sjednávat úvěry. V Jednotné evidenci regulovaných a registrovaných subjektů ale rozhodně nejsou vedeni jen ti poctiví a féroví. O licenci mohou žádat všichni, až vyjádření ČNB ukáže, kdo může pokračovat ve své činnosti a kdo nikoliv.

Ač je regulace nebankovního trhu vítána, nezodpovězenou otázkou zůstává, kam se lichváři přesunou. Kvůli nové legislativě tak hrozí, že se nepoctiví poskytovatelé přesunou do šedé a černé ekonomiky. Je tedy možné, že řada těch, kteří nezískají licenci, budou sjednávat úvěry ilegálně.

Spotřebitelé by si před podpisem smlouvy měli důkladně prověřit poskytovatele a zjistit, zda má oprávnění k uzavírání půjček. Není-li tomu tak, pak je zapotřebí obrátit se na orgány činné v trestním řízení. Kromě poctivosti poskytovatele by klienti neměli zapomínat ani na další parametry půjčky. Dobře si spočítat, zda se úvěr vyplatí, by mělo být samozřejmostí. Pomoci k tomu může kalkulačka půjček a online srovnávač jako je například portál http://www.pujcka.co.

(PR)

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2019: *****

Dagmar Karlíková 500,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, Tatiana Vráblová 200,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Anonymní dárce 1984,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, ing. Jan Kocura 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Dagmar Lavičková 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Švestka 500,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Milan Tahovský 500,- Kč, Rudolf Bláha 200,- Kč, Pavel Šána 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Marin Vacek 500,- Kč, Luděk Kurka 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč

Celkem za měsíc: 10 945,00 Kč
Vybráno 31.27%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 112 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (4 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
22 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.