iran_in_focus
27.1.2021
Kategorie: Politika

Libanon se chce zbavit jha íránské okupace

Sdílejte článek:

KHALED ABU TOAMEH

  • Libanonci se obávají, že jejich zemi potká stejný osud jako Irák, Sýrii a Jemen, kde v občanských válkách, které v současnosti tyto země sužují, hrají hlavní roli Íránci a jejich proxy milice.
  • Libanonci požadují ukončení íránské okupace své země a zjevně doufají, že mezinárodní společenství zasáhne a pomůže jim Libanon z područí Íránu osvobodit.
  • Politika appeasementu a spolupráce s mulláhy přinese jen jediný výsledek – další potoky krve v ulicích Libanonu, Jemenu, Sýrie a Iráku – a jaderné zbraně v Íránu.

Nedávné oznámení Íránu, že má v úmyslu použít Libanon jako “předpolí” pro svoji válku s Izraelem, rozzuřilo mnoho Libanonců, kteří tvrdí, že pro Libanon nastal čas zbavit se jha íránské okupace.

Libanonci se obávají, že jejich zemi potká stejný osud jako Irák, Sýrii a Jemen, kde v občanských válkách, které v současnosti tyto země sužují, hrají hlavní roli Íránci a jejich proxy milice.

Libanonci reagovali na prohlášení velitele Leteckých sil (Aerospace Force) Íránských revolučních gard (IRGC), brigádního generála Amira Aliho Hajizadeha, který údajně řekl, že Libanon je předpolím války Íránu proti Izraeli.

V souvislosti se střelami, které Írán dodal Hizballáhu a palestinským teroristickým skupinám v Pásmu Gazy, Hajizadeh řekl: “Cokoliv vidíte v Pásmu Gazy a Libanonu, je tam s naší podporou; dnes tam používají řízené střely místo jednoduchých raket.

“Využívání Libanonu jako prodloužené ruky Íránu, narušuje svrchovanost a nezávislost země,” napsal libanonský komentátor Souad Lazkani.

“Pokud to bude potřeba, tak Írán své rakety k palbě z Libanonu do Izraele může použít a rozhodně je použije, kdykoliv bude chtít, i když s tím Libanon třeba nebude souhlasit. Důsledky toho, že se Libanon stane arénou pro boj Íránu s Izraelem, ponese libanonský lid.”

Husajn Wajeh, mediální poradce libanonského předsedy vlády Saada Haririho, varoval před proměnou Libanonu v íránskou provincii:

“Někteří íránští představitelé se snaží zatáhnout libanonský lid do otevřených válek íránského režimu s mezinárodním společenstvím.”

“Libanon už nebude v první linii namísto Íránu v jakékoliv konfrontaci. Libanonci neponesou na svých bedrech důsledky války za íránský režim. Libanon je nezávislá, svobodná a suverénní země.”

Mnoho Libanonců vyjádřilo své obavy a odmítnutí zlovolných úmyslů Íránu a nechalo se v sociálních médiích slyšet, že nedovolí mulláhům z Teheránu a jejich libanonské teroristické organizaci Hizballáh zatáhnout svou zemi do další války s Izraelem.

Na Twitteru v současné době populární hashtag “Bejrút je svobodný, Írán ven” (“Beirut is Free, Iran Out“), potvrzuje, jak moc Libanonci chtějí, aby íránská okupace jejich země už konečně skončila. Kritika samozřejmě směřuje také k Hizballáhu, který Libanon dlouho používá jako odrazový můstek pro provádění teroristických útoků proti Izraeli zbraněmi dodávanými Íránem.

Jeden z příspěvků na Twitteru zní: “Obžalovaný: Íránský Hizballáh. Obvinění: Účast na válkách v našem regionu.”

“Ne terorismu, ne Hizballáhu, ne Íránu,” napsala Libanonka Aline E. Hatem. “Libanon bude vždy nezávislý.”

George CK Wardini, libanonský občan, který sám sebe označuje za “středo-levého, progresivního a sekulárního”, poznamenal: “Libanon je Íránem okupován a je třeba ho od této represivní diktatury osvobodit!”

Libanonský uživatel sociálních médií vystupující pod jménem Cactus Jack na adresu Hizballáhu a všech Libanonců, kteří podporují Írán, uvedl: “Pokud tak moc milujete Írán, tak proč tam neodejdete a nenecháte nás k***a samotné? Libanon nepatří ani Íránu ani jakýmkoliv násilnickým teroristům a válečníkům. Libanon patří nám. Život vždy zvítězí nad smrtí. “

Libanonská umělkyně a fotografka Sara Abou Rjeily napsala, že každý libanonský politik, který ignoruje hrozbu, kterou pro Libanon představuje Hizballáh, jedná v rozporu se zájmy své vlastní země: “Každý libanonský politik, který veřejně neuznává, že Hizballáh je okupantem a teroristickou a zločineckou organizací a existenční hrozbou, popírá práva Libanonu, jeho identitu a nezávislost.”

Na začátku ledna 2021 odhalili v Bejrútu libanonští spojenci Íránu sochu íránského generála Kásima Sulejmáního, který byl před rokem zabit v Iráku americkým dronem. Portréty Sulejmáního se v posledních několika týdnech objevily na billboardech v Hizballáhem kontrolovaných částech Bejrútu a jižního Libanonu, což vyvolalo vlnu on-line kritiky mnoha Libanonců.

“Zdá se, že Hizballáh je zatraceně zoufalý, když se ze zesnulého íránského generála Kásima Sulejmáního snaží udělat místního hrdinu, přestože ví, že pro většinu lidí v Libanonu je zosobněním cizí mocnosti,” řekl libanonský výzkumník Nizar Hassan.

Libanonská sociálnědemokratická strana Katáib (Falangistická strana) vyzvala libanonskou vládu, aby si předvolala íránského velvyslance v Bejrútu za účelem podání vysvětlení ohledně pokračující vojenské podpory Hizballáhu Teheránem. Falangisté obvinili Írán z toho, že drží Libanon jako rukojmí a porušuje jeho suverenitu. “Ilegální zbraně Hizballáhu neochránily Libanon v minulosti a neochrání ho ani dnes,” uvádí prohlášení Katáibu. “Místo toho tyto zbraně vystavují Libanon všem formám mezinárodní izolace, bojkotů a sankcí.”

Libanonci, stejně jako rostoucí počet Arabů ve státech Perského zálivu, tvrdí, že dávají přednost míru, stabilitě a prosperitě před zbraněmi a válkami s Izraelem. Libanonci dávají jasně najevo, že neustálým zasahováním Íránu do jejich vnitřních záležitostí již trpěli více než dost. Libanonci požadují ukončení íránské okupace své země a zjevně doufají, že mezinárodní společenství zasáhne a pomůže jim Libanon z područí Íránu osvobodit.

Vzkaz, který libanonský lid posílá mezinárodnímu společenství, je nadějný – Libanon nechce válku s Izraelem; Libanon se chce zbavit Hizballáhu a Íránu. My Libanonci vás žádáme, abyste tento náš cíl podpořili vyvíjením neústupného tlaku na mulláhy v Teheránu. Politika appeasementu a spolupráce s mulláhy přinese jen jediný výsledek – další potoky krve v ulicích Libanonu, Jemenu, Sýrie a Iráku – a jaderné zbraně v Íránu.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc březen 2021: *****

Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 555,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Mirko Hampl 170,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Marek Janicko 250,- Kč

Celkem za měsíc: 5 175,00 Kč
Vybráno 14.78%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 525 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
24 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.