MFBABIS
20.2.2020
Kategorie: Politika

Lex Babiš – zákon, který selhal

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonÚstavní soud rozhodl, že zákon, který v roce 2016 upravil podmínky pro střet zájmů u českých politiků, není v rozporu s Ústavou České republiky. Andrej Babiš prohlásil, že rozhodnutí soudu respektuje.

Andrej Babiš má již velmi obsažný odkaz ve wikipedii. Podrobně jsou tam popsány jeho životní osudy počínaje jeho rodinnými poměry, členství v KSS, spolupráce s StB až po současnost. Zákon, který poslanecká sněmovny přijala v roce 2016 jako novelu zákona o střetu zájmů (159/2006 Sb.) a který vyšel ve Sbírce zákonů jako 14/2017 Sb., byl napaden prezidentem Milošem Zemanem a poslanci jako v rozporu s Ústavou České republiky. Ústavní soud nyní vydal verdikt o tom, že tento zákon je v souladu s Ústavou.

Je zajímavé porovnat volební preference (vybral jsem agenturu CVVM) během let 2013 až 2017, tj. v období první vlády, v níž bylo zastoupeno hnutí ANO.

První zřetelný nárůst podpory pro hnutí ANO přišel v roce 2014, kdy se na „světlo boží“ dostala kauza Čapí hnízdo. Druhý vzestup hnutí ANO se datuje do druhé poloviny roku 2016, kdy se jednalo o Babišově střetu zájmů a byl přijat „Lex Babiš“. Toto druhé období je současně počátkem pádu ČSSD, který se nakonec promítl ve volbách na podzim roku 2017. Fakticky tak lze na tomto průběhu podpory stranám a hnutím prokázat, že čím více se Babišův střet zájmů v politice probíral, tím více to prospívalo jeho hnutí.

V Událostech, komentářích se představili zástupce ANO (Helena Válková) a pirátů (Jakub Michálek). Na návodnou otázku moderátora, zda není čas na zpřísnění zákona o střetu zájmů, Michálek prohlásil, že se musí zvýšit jeho vymahatelnost. To si piráti představují tak, že by Babiš musel prodat média.

Jen letmo se diskuse zmínila o „zpřísnění“ evropského nařízení o střetu zájmů z července 2018. K tomuto zpřísnění došlo díky „neúnavné“ aktivitě pirátů na evropské scéně. Je tam i zkoumání „citové vazby“, což by vlastně vylučovalo, aby se mohli zástupci států vyjadřovat k zájmům svých zemí, neboť by mohli být obvinění z nadržování svému státu z důvodu „citové vazby“. Ono je to samozřejmě původně míněno proti vazbám příbuzenským, ale šikovní právníci by si s takovým detailem jistě poradili.

Pokud si při schvalování zákona „Lex Babiš“ dělali jeho zastánci naděje na to, že se díky němu podaří omezit vliv Babiše na českou politiku, stal se pravý opak. Babiš z tohoto souboje vyšel jako vítěz. Dá se proto konstatovat, že v tomto ohledu zákon selhal. Naopak, Sobotkovo vedení ČSSD, které na tento zákon vsadilo, naprosto propadlo. Díky přetrvávající politice opozičních stran, které se unisono strefují právě a jenom do Babiše (je to tak snadné!), se Babišovo ANO veze stále na vítězné vlně a válcuje ostatní strany.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Rudolf Roedlind 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč

Celkem za měsíc: 3 600,00 Kč
Vybráno 10.28%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 489 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (4 votes, average: 3,75 out of 5)
Loading...
politicon.cz
1 komentář

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.