euflag
1.10.2021
Kategorie: Ekonomika, Exklusivně pro PP

Levicový mor v Evropě: Přeregulovaný pracovní trh a odmítání svobodného podnikání paralyzuje ekonomiky v Evropě

Sdílejte článek:

ROBERT TROŠKA

troskaZápadní civilizace čelí již celá desetiletí soustředěnému útoku levicových ekonomů a intelektuálů na svobodnou ekonomiku.

Levice vysává pracovité a podnikavé

Svobodné podnikání je považováno za něco nečistého. Levicově zaměření intelektuálové vnímají svobodné podnikání a kapitalismus jako něco škodlivého, co člověka pokřivuje, jako něco nespravedlivého a škodlivého, proti čemu je třeba vést boj. V rudém hávu vedli boj třídní, nyní v zeleném hávu boj anticivilizační (v jejich terminologii boj za záchranu planety). Jinými slovy být aktivistickým nemakačenkem je v kursu, kdežto dělat od rána do večera jako živnostník nebo budovat svou firmu je sobectví. Jde o starou známou písničku levicových intelektuálů ohrnujících nos nad podnikateli a živnostníky, ale zároveň vyžadující jejich peníze z řádně odvedených daní na své utopické sociálně inženýrské projekty (typickým příkladem je Green Deal-Zelený úděl).

V oblibě jsou dnes pouze „projekty se zaměřením na ekologický přínos, biodiverzitu, ……“, které v drtivé většině nejsou nic jiného než černé díry vytahující obrovské finanční prostředky z rozpočtu. U nás je nejkřiklavějším příkladem „solární tunel“ (podpora obnovitelných zdrojů ze solárních panelů), jehož „podpora“ stojí daňové poplatníky od roku 2008 stamiliardy korun. Částky už se vymykají normálnímu chápání. Kdybyste ale viděli zákon pro solární barony, nic libozvučnějšího jste nečetli.

Za obrovskou stagnací celé Evropy je pokřivený posun ve vnímání svobodné ekonomiky upřednostněním čerpání a dotačního businessu na úkor poctivého podnikání firem vzniklých od píky. Problém s negativním vztahem ke svobodnému podnikání prochází celou západní Evropou včetně bruselských struktur, kde na klíčových ekonomických postech sedí levicově smýšlející byrokraté.

Jen zdánlivá odbočka: Dnes v Evropě neslyšíme o podpoře začátku svobodného podnikání, ale jen o start-up firmách. Jde o podporu začínajícího podnikání, ale levicovým uším zní start-up jako něco přijatelnějšího než počátek podnikání.

Přeregulovaný pracovní trh

Agresivní levicová agenda se v minulosti soustředila na ekonomiku, kde do pracovních zákoníků jednotlivých zemí pod pláštíkem pracovních práv prosadili ve vztahu k zaměstnavatelům takové brzdy jako je vysoká výše minimální mzdy, omezení počtu propuštěných pracovníků za rok, maximální možnou pracovní dobu, ztížení možnosti přesčasů, nejrůznější penále za propuštění méně pracovitých zaměstnanců nebo dokonce zastropování maximálního počtu zaměstnanců v jednom roce, zvyšující se platby na sociálním a zdravotním za každého zaměstnance a další omezení jako jsou neustále se zpřísňující bezpečnostní předpisy či hygienické a jiné normy, které vedly k postupnému sešněrování pracovního trhu.

To vše jim nestačilo a tak ve svém neutuchajícím boji proti „nespravedlnosti kapitalismu“ začali prosazovat v legislativě nesmírně nákladný systém sociálních dávek pro krátkodobě a posléze již i dlouhodobě nezaměstnané, což postupně vedlo k nedostatku pracovních sil v jednotlivých ekonomikách.

Jakmile dotyčný jedinec nebyl motivován k práci, ale k sociálním dávkám, tak mu stačilo sedět doma a na černém trhu si pár dnů v měsíci na černo přivydělat. Jen pro upřesnění, není nic špatného na tom, aby člověk propuštěný z pracovního procesu měl po dobu půl nebo jednoho roku podporu v nezaměstnanosti, ale je naprosto nepřijatelné, aby po celá desetiletí nemusel pracovat a stačilo mu pouze životní minimum v kombinaci s nejrůznějšími příspěvky na domácnost. Takový stav vede k rozvoji šedé ekonomiky a následnému ekonomickému úpadku.

Dopady vidíme dnes i denně například na nedostatku méně kvalifikované pracovní síly, řemeslných i stavebních profesí, atd. Sehnat kvalitního řemeslníka je dnes téměř nemožné jak pro jednotlivce provádějícího rekonstrukci své nemovitosti, tak pro velké i střední firmy.

Výsledkem tohoto procesu je dnes chronický nedostatek pracovních sil nejen u nás, ale i v celé západní Evropě (Velká Británie může vyprávět). A tak svázaný pracovní trh spolu se štědrými sociálními dávkami dále sužuje evropské ekonomiky.

Střední a velké firmy se tak začaly nenápadně z Evropy stahovat a budovat své výrobní základny mimo EU. Problém lidských práv v dotyčných zemích třetího světa sice deklarují, ale flexibilita pracovního trhu rozhoduje. A ta je právě mimo EU s relativně svobodnými podmínkami pro podnikání v ekonomice.

Klíč k prosperitě: Podpora svobodného podnikání

A poučení pro nás? Zjednodušit pracovní zákoník a podpořit svobodné podnikání živnostníků a právnických firem (s.r.óček, akciovek), zvýšit limit pro povinnost registrace plátce DPH, podpořit budování high-tech průmyslu s přidanou hodnotou a další prorůstové kroky k rozvoji průmyslu a svobodného podnikání.

Tato opatření se musí nastartovat v exekutivě i legislativě ruku v ruce s odmítnutím ideologicky motivovaných překážek. A to rozhodně nebude snadné.

Autor je nezávislým kandidátem hnutí Trikolóra/Svobodní/Soukromníci ve Středočeském kraji

Atraktivní kniha nyní v prodeji.

TROSKAKNIHA

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč

Celkem za měsíc: 11 000,00 Kč
Vybráno 31.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 106 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 4,19 out of 5)
Loading...
24 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)