5.3.2014
Kategorie: Kultura a tipy

Letošní oscarový vítěz provokuje rasovou nenávist

Sdílejte článek:

JAN ZIEGLER 05|03|2014

Mile mně překvapil režisér Jan Svěrák, který jako člen Americké filmové akademie nehlasoval pro letošní nejlepší film v oscarovém klání – 12 let v řetězech. Natočil ho černošský režisér a je o únosu původně svobodného černocha ze severu na jih, kde byl dvanáct let v otroctví, než se mu podařilo utéct. Syn slavného otce jej právem utnul za černobílý falešný pohled na dějiny ve stylu; zlí otrokáři-hodní černoši. Takto pojatý film je akorát návodem k protibělošské hysterii.

 

 

Držitel Oscara za film Kolja prohlásil, že dějiny otroctví sice nezná, ale takto jednoduše pojatý film, v němž není snad ani jeden normální běloch, kteří jsou v něm předvedeni jako psychopati a úchylní sadisti, se mu nelíbí a on pro něj hlasovat nebude. V tom si mně získal a má naprostou pravdu!

 

 

Aniž bych se chtěl zastávat otroctví, tak se jednalo o složitý fenomén, který můžeme pochopit jedině tehdy, když poznáme mentalitu amerického jihu. A to je hodně těžké. Vztah bílý pán a černý otrok nebyl jenom o brutálním vykořisťovateli a nebohé oběti, ale někdy to spíše vypadlo o poměru otce a dětí. Všichni otrokáři rozhodně nebyli jenom bezcitní tyrani.

 

Pěknou ukázkou je americký televizní seriál Sever a jih, kde jednu z hlavních rolí, syna bohatého jižanského plantážníka hrál Patrick Swayze, který se při studiu na vojenské akademii ve West Pointu skamarádí se synem bohatého továrníka ze severu. Když pak navštíví rodinu svého parťáka ze severu a všimne si, jak tehdy bydleli tovární dělníc,i tak se ho zeptá: „Takhle bydlí Vaši dělníci?“ Jeho kamarád odpoví: „Stejně jako vaši otroci?“ a Patrick Swayze na to: „Ještě hůř.“ Pak klasická odpověď: „Naši zaměstnanci jsou svobodní, mohou kdykoliv odejít.“ Nutno dodat, že dotyčný mladý otrokář v Swayzově pojetí považoval otroctví za překonané a když převzal farmu po svém otci, propustil surového dozorce a k černochům se choval slušně.

 

Stejně tak i Harriet Beecher Stoweová ve svém nejznámějším románu Chaloupka strýčka Toma, který patřil k mocným impulsům za zrušení otroctví, rovněž neudělala ze všech bílých zločince.

 

Je třeba si připomenout, že bílý Pán se musel o černé otroky také starat, nenechat je umřít hladem atd. Koneckonců kdyby jim nedával jíst, oni by zemřeli, tak k čemu by mu pak asi byli, kdo by pro něj pracoval?

 

Připadá mně to, že oscarové vítězství filmu 12 let v řetězech v kategorii Nejlepší film je daní za politickou korektnost. Ve skutečnosti se totiž jedná o opačný extrém, kdy někteří exhibicionisté mají tendenci bít Západ, jeho civilizaci a kulturu za každou cenu a nekriticky velebit všechno ostatní. Tím si ovšem podřezávají větev sami pod sebou.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2020: *****

František Šmíd 700,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, MUDr. Miroslav Kameníček 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Pavel Novák 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Kupka 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Stanislav Esner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Marin Svoboda 100,- Kč, Ladislav Oudes 500,- Kč, Miloslav Gajdušek 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Sika 238,54 Kč, Aleš Votruba 250,- Kč

Celkem za měsíc: 14 571,54 Kč
Vybráno 41.63%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 68 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.