CENZMEDIA
13.11.2019
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Lesk a bída volebních průzkumů

Loading...
Sdílejte článek:

MARIE JOSEFÍNA FULKOVÁ

Na úvod pár slov k veřejnoprávní ČT. Soudíc z vlastní zkušenosti, musím konstatovat, že je to instituce nedemokratická, uzavřená (zaměstnanci se bojí sami mezi sebou říci, koho volili a jaký mají názor – nedejbože na migraci, genderové teorie, ekoaktivismus…..to jsou spolu s dalšími mezi veřejnoprávní televizní „elitou“ témata naprosto tabuizovaná).ČT je navíc instituce založená zejména na příbuzenských a kamarádských vztazích – produkční si jako asistentky zaměstnávají své synky a dcerky, dramaturgové zadávají například titulky svým známým, jedna sekterářka z převzatých pořadů se dokonce stala nejobsazovanější režisérkou, protože měla poměr s šédramaturgem ( to prosím není drb). Noví autoři a režiséři tu nejsou vítanými hosty, jejich náměty (často skutečně originální a přínosné) padaly pod stůl, aniž by kdokoli řekl proč, zatímco pokud s něčím přišel dlouholetý kamarád ještě z dob normalizace (byť to bylo stokrát omleté téma), úspěch byl zaručen.Do redakce zpravodajství jsem za celou dobu nezaznamenala jediné výběrové řízení, pracují tam pouze ti hoši a holky, co se znají a co spolu mluví,….etc.


Při projednávání výročních zpráv ČT ve Sněmovně argumentoval člen rady ČT, pan Bednář, „nezávislými“ průzkumy veřejného mínění. Vzhledem k tomu, že jsem brigádně pracovala v agentuře Median, u níž si zadává průzkum Čro i ČT, měla jsem neocenitelnou možnost podívat se pod pokličku. Především si tyto průzkumy zadávají a platí sama veřejnoprávní média a vypadají asi takto: V průzkumu, který byl cílený na  zpravodajskou kvalitu Radiožurnálu, měl respondent možnost si vybrat z několika naprosto  nesouměřitelných rozhlasových stanic- Radio Beat, Radio Impuls, Evropa 2 (což jsou samozřejmě hudební kanály).

Přesto byla většina otázek zaměřena na zpravodajství, byly návodné a mnohé se opakovaly, např.:

1/Která stanice přináší nejobsáhlejší zpravodajství?

2/Která stanice přináší nejobjektivnější zpravodajství?

3/Která stanice přináší nejpravdivější zpravodajství?

4/Která stanice přináší nejdůvěryhodnější zpravodajství?

Manipulace a návodnost z dotazníku, který nepochybně vypracovali marketingoví pracovníci zmíněného veřejnoprávního média, čouhala jak příslovečná sláma z bot. Stejný průzkum si nechala dělat Česká televize (samozřejmě je hrazen nejspíš z koncesionářských poplatků) a s velkou pravděpodobností dopadla v tom nerovném, absurdním klání rovněž vítězně, což leadři ČT i Čro poté patřičně prezentují a uvádějí jako nezpochybnitelný argument (stejně jako radní, bývalý dramaturg ČT, pan Bednář). Stejným způsobem probíhá i průzkum např. volebních preferencí a to nejen v Medianu, ale i v Kantaru, agenturách, které veřejnoprávní média Čro a ČT většinou využívají a platí, aby pak mohla jejich zmanipulované, pochybné výsledky s neskrývanou radostí předkládat veřejnosti (viz. „naprostý profesionál“ pan Moravec v Otázkách, který nectí ani nepsané pravidlo všech profesionálů – redaktorů, moderátorů – udržet si při zprávách neutrální výraz, aby nedal očividně najevo svou politickou, ideologickou orientaci, a což takhle Nora Fridrichová, slečna Tvarůžková….etc. No, nechtěla bych být svědkem výuky na dnešní fakultě žurnalistiky a humanitárních studií UK…..)

Snad za jediné průzkumy, které s povolenou odchylkou odpovídají skutečnému veřejnému mínění, jsou průzkumy agentury STEM/MARK, která spolupracuje mimo jiné i s ČAV. Kantar a Median fakt ne!

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2019: *****

Jiří Kubát 100,- Kč, Miroslav Hloušek 111,11 Kč, Rudolf Roedling 1000,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Eva Pilařová 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, ing. Jiří Nevrkla 300,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč

Celkem za měsíc: 9 390,11 Kč
Vybráno 26.82%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 973 times, 2 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 4,79 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
14 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.