BABISBARTOS

Lepší čapí hnízdo na komíně než piráti na lodi

Sdílejte článek:

ZDENĚK LANZ

lanzPod pirátskou vlajkou? Mnozí čtenáři si možná vybaví knihu s podobným názvem. Ano. Je to dnes již legendární foglarovka Pod junáckou vlajkou. S názvem však veškerá podobnost končí.

Kniha z roku 1940 vypráví o Mirkovi, který vstoupí do skautského oddílu, aby ukradl stan pro potřeby své party. Prostředí oddílu ho ale napraví. Vydání z roku 1969 bylo jedinou foglarovkou, kterou jsem ve své dětské knihovničce měl. Po jejím přečtení jsem se sháněl po dalších, ale nastupující normalizace stáhla tento druh literatury z prodejních pultů knihkupectví, a pokud si dobře pamatuji, i z regálů knihoven. A tak jsem si mohl ty další přečíst jen díky výpůjčkám od kamarádů.

Že se budou někteří mladší čtenáři divit, proč foglarovky komunistům tolik vadily? Ale ony nevadily jen komunistům, ale i fašistům. Totalitní režimy totiž nemohou připustit, aby na „jejich“ mladou generaci působil „nevhodně“ – tedy apoliticky – někdo jiný, než organizace ke „správné výchově mládeže“ těmito režimy zřízené. A je jedno, zda to byly Komsomol, Hitlerjugend, Rudé gardy (čínská mládežnická organizace v době kulturní revoluce, pozn. autora) nebo „náš“ Socialistický svaz mládeže. Jen historické pozadí bylo jiné a represe tu více, tu méně brutální.

Někteří lidé, dosud vedoucí minulý boj se stranou, která si slovo „komunistická“ nechala ve svém názvu, nevidí, že aktuální totalitní nebezpečí klíčí úplně někde jinde. Zejména mladí, kteří nemají historické zkušenosti a často jsou až neuvěřitelně naivní, snáze podléhají svodům krásně znějících, ale falešných frází o skvělé budoucnosti.

Je až neuvěřitelné, ale pro Evropu minimálně posledního půldruhého století příznačné, že největší nebezpečí – aktuálně v podobě extrémní levice – se šíří opět od našeho severozápadního souseda. Jeho protagonisté to ale v dnešním globalizovaném světě mají o mnoho snazší. Navíc jsou daleko sofistikovanější a rafinovanější, než kdysi jejich rudí a hnědí předchůdci.

Není proto divu, že zelená jiskřička přeskočila a zažehla extrémistický požár i u nás. Ovšem přebarvený na černo.

Blíží se volby a politické strany a hnutí nám předkládají své programy. Slibují, přemlouvají, ale některé i vyhrožují. Např. tím, že pokud nebudeme dělat to, co nám přikážou, snesou se na nás hromy a blesky. Dokonce již vyhlásily nesmiřitelný boj oxidu uhličitému.

Že není z čeho vybírat? Že je řada politických subjektů ucházejících se o naši přízeň negativně zatížena minulostí? Že by hlas pro některé nadějné a sympatické subjekty mohl propadnout? Že je protagonista vládního hnutí ve střetu zájmů a že je vyšetřován orgány činnými v trestím řízení? Ano, to všechno je možné.

Ale zůstat doma a nevolit? To bychom byli sami proti sobě. Tak zatněme zuby a vzhůru k urnám!

A i když na to mnozí voliči jistě již přišli sami, úplně na závěr si přece jen neodpustím ještě jednu myšlenku.

Přes všechen současný politický marasmus se domnívám, že je lepší čapí hnízdo na komíně než piráti na lodi. Protože např. kniha s názvem „Pod pirátskou vlajkou“ mezi povinnými tituly v knihovničkách našich náctiletých by pak mohla být tím nejmenším zlem, které by nás pravděpodobně potkalo.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, L. Skrobacek 149,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč¨, František Vrána 50,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Stanislava Urbancová 300,- Kč, Jana Nováková 500,- Kč, Jan Dočekal 500,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Olga Žlábková 1000,- Kč, Vladimír Janeček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 16 465,- Kč
Vybráno 46.75%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 171 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 4,88 out of 5)
Loading...
31 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)