4.11.2014
Kategorie: Ekonomika

Legalizace drog – pár argumentů pro

Sdílejte článek:

DAVID BARTAS 04|11|2014

V roce 1971, tedy před 40ti lety, označil tehdejší americký prezident Richard Nixon „zneužívání návykových látek za veřejného nepřítele USA číslo 1.“ Nasměroval tak celý svět ke globální válce proti drogám. A jaký je nyní účet tohoto boje? Drogy bere více lidí než kdy dříve, více jich umírá a v Mexiku zuří se stále rostoucí intezitou válka mezi státní mocí a drogovými kartely.

 

 

Tuto válku vyhlásil v roce 2006 při svém nástupu mexický prezident Felipe Calderón a záhy nasadil proti kartelům armádu. Zároveň se mezi kartely rozhořel urputnější boj o výhodné trasy pro drogový obchod a teritorium. Rok od roku rostl počet obětí. Nyní již překračuje hodnotu 40 000.

 

Podobnou válku na svém území vedla už Kolumbie. Té se za přispění USA povedlo oba hlavní kartely, Medellín a Cali, na svém území v 90.letech porazit. Drogový obchod tím však nijak neutrpěl, protože příležitost okamžitě využily kartely z Mexika, které začaly z Kolumbie a dalších okolních zemí převážet drogy především směrem do USA, s kterými má Mexiko hranici dlouhou okolo 2500 km.

 

Nemá cenu se zabývat celou válkou vedenou proti mexickým kartelům, stačí si z ní vzít několik poznatků. Drogové kartely spolu soupeří jako oligopoly a dělí se o černý trh, na kterém fungují. Tento trh podle velmi konzervativního odhadu už v roce 2006 poskytoval mexickým kartelům roční příjmy 8-25 miliard dolarů. Pokud by se povedlo některý z kartelů rozprášit, ostatní jednoduše zastoupí jeho místo na trhu. Případně se objeví nová skupina, která se volné místo na trhu pokusí zaplnit.Problémem tedy nejsou samotné kartely, ale existence poptávky vytvářející trh! Válka proti drogám nelze tímto násilným způsobem nikdy vyhrát, protože kdykoliv zatknete nějakého dealera, jeho místo ihned zaplní další.

 

Ke stejnému závěru došla ve své zprávě i Globální komise pro drogovou politiku (odkaz na ni zde: http://www.globalcommissionondrugs.org/Report , zpráva o ní zde:http://zpravy.idnes.cz/valka-proti-drogam-selhala-legalizujme-je-vyzyvaji-byvali-svetovi-lidri-14b-/zahranicni.aspx?c=A110602_115234_zahranicni_ipl ). Vyzývá k legalizaci drog a k jejich státem regulovanému prodeji, tak jak je tomu u alkoholu a cigaret. Podepsala se pod ni řada bývalých vlivných elit světové politiky.

 

kokain

 

Teď trocha ekonomie.
Tím že je poptávka po drogách značně neelastická (téměř nezávislá na ceně – závisláci si ji kupují, ať stojí, co stojí), případná legalizace a dramatické snížení cen drog, v důsledku zvýšené nabídky vyvolané legalizací, nutně neznamená jejich zvýšenou spotřebu. Navíc i kdyby hypoteticky zvýšenou spotřebu vyvolala, ta by musela být několika násobná, aby převážila pozitiva legalizace a to neodpovídá empirickým faktům.

 

Jediným podstatným dopadem by byl přesun peněz z kapes kriminálních narkomafiánských živlů vysokými spotřebními daněmi a daněmi z příjmů do státních rozpočtů. Nyní všechny příjmy z prodeje drog hromadí úzká skupina drogových kartelů a narkomafií.  Stejně tak by státy ušetřili spoustu peněz za potírání kriminality spojené s drogami a uvolnily by se značně přeplněné věznice.

 

Těžko říci komu současný stav prospívá, ale určitě ne obyčejným lidem. Zakázání drog a tvrzení o ochraně společnosti vyznívají pokrytecky, vzhledem k daleko horšímu vlivu již legálně prodávaných drog, alkoholu a cigaret (http://www.medop.cz/aktualne/alkohol-je-horsi-nez-heroin-nebo-crack-varuji-vedci a cigarety, protože nikotin je nejnávykovější).

 

Drtivá většina uživatelů drog, která umře na předávkování, umírá z toho důvodu, že netuší, jakou přesnou dávku požívají. To je ten rozdíl mezi tím, když vám někdo na ulici prodá balíček něčeho s těžko odhadnutelnou kvalitou a sílou, a když byste si mohl koupit to stejné v obchodě s jasně určenými dávkami. Je to asi jako když by byl zakázán alkohol a vy byste si na ulici koupili flašku a vypili ji, aniž byste věděli, jestli obsahuje třeba 30% alkoholu nebo jde o téměř čistý líh.

 

Většina drog se vyrábí z rostlin, které lze pěstovat téměř všude na světě, mnohdy jako plevel. Po legalizaci drog by se jejich hodnota téměř blížila nule. Lidé, kteří se rozhodnou si zničit život pravidelným požíváním drog by již museli ničit životy ostatních tím, že je okradou nebo zabijí kvůli pár drobným v peněžence. Žádné kartely by neexistovaly, drogové války by se nevedly a umírali by jen ti lidé, kteří se sami rozhodnou poškozovat si své zdraví a to mi přijde fér. Legalizace drog je cesta, jakou bychom do budoucna jistě měli jít.

 

ZDROJ: DavidBartas.com

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Robert Schlesinger 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Renata Doležalová 100,- Kč, Martin Černý 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Jiří Dostál 200,- Kč, Anonym 673,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Suchý 500,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Karel Jeřábek 163,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 15 997,00 Kč
Vybráno 45.70%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 65 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 4,09 out of 5)
Loading...