4.11.2014
Kategorie: Ekonomika

Legalizace drog – pár argumentů pro

Sdílejte článek:

DAVID BARTAS 04|11|2014

V roce 1971, tedy před 40ti lety, označil tehdejší americký prezident Richard Nixon „zneužívání návykových látek za veřejného nepřítele USA číslo 1.“ Nasměroval tak celý svět ke globální válce proti drogám. A jaký je nyní účet tohoto boje? Drogy bere více lidí než kdy dříve, více jich umírá a v Mexiku zuří se stále rostoucí intezitou válka mezi státní mocí a drogovými kartely.

 

 

Tuto válku vyhlásil v roce 2006 při svém nástupu mexický prezident Felipe Calderón a záhy nasadil proti kartelům armádu. Zároveň se mezi kartely rozhořel urputnější boj o výhodné trasy pro drogový obchod a teritorium. Rok od roku rostl počet obětí. Nyní již překračuje hodnotu 40 000.

 

Podobnou válku na svém území vedla už Kolumbie. Té se za přispění USA povedlo oba hlavní kartely, Medellín a Cali, na svém území v 90.letech porazit. Drogový obchod tím však nijak neutrpěl, protože příležitost okamžitě využily kartely z Mexika, které začaly z Kolumbie a dalších okolních zemí převážet drogy především směrem do USA, s kterými má Mexiko hranici dlouhou okolo 2500 km.

 

Nemá cenu se zabývat celou válkou vedenou proti mexickým kartelům, stačí si z ní vzít několik poznatků. Drogové kartely spolu soupeří jako oligopoly a dělí se o černý trh, na kterém fungují. Tento trh podle velmi konzervativního odhadu už v roce 2006 poskytoval mexickým kartelům roční příjmy 8-25 miliard dolarů. Pokud by se povedlo některý z kartelů rozprášit, ostatní jednoduše zastoupí jeho místo na trhu. Případně se objeví nová skupina, která se volné místo na trhu pokusí zaplnit.Problémem tedy nejsou samotné kartely, ale existence poptávky vytvářející trh! Válka proti drogám nelze tímto násilným způsobem nikdy vyhrát, protože kdykoliv zatknete nějakého dealera, jeho místo ihned zaplní další.

 

Ke stejnému závěru došla ve své zprávě i Globální komise pro drogovou politiku (odkaz na ni zde: http://www.globalcommissionondrugs.org/Report , zpráva o ní zde:http://zpravy.idnes.cz/valka-proti-drogam-selhala-legalizujme-je-vyzyvaji-byvali-svetovi-lidri-14b-/zahranicni.aspx?c=A110602_115234_zahranicni_ipl ). Vyzývá k legalizaci drog a k jejich státem regulovanému prodeji, tak jak je tomu u alkoholu a cigaret. Podepsala se pod ni řada bývalých vlivných elit světové politiky.

 

kokain

 

Teď trocha ekonomie.
Tím že je poptávka po drogách značně neelastická (téměř nezávislá na ceně – závisláci si ji kupují, ať stojí, co stojí), případná legalizace a dramatické snížení cen drog, v důsledku zvýšené nabídky vyvolané legalizací, nutně neznamená jejich zvýšenou spotřebu. Navíc i kdyby hypoteticky zvýšenou spotřebu vyvolala, ta by musela být několika násobná, aby převážila pozitiva legalizace a to neodpovídá empirickým faktům.

 

Jediným podstatným dopadem by byl přesun peněz z kapes kriminálních narkomafiánských živlů vysokými spotřebními daněmi a daněmi z příjmů do státních rozpočtů. Nyní všechny příjmy z prodeje drog hromadí úzká skupina drogových kartelů a narkomafií.  Stejně tak by státy ušetřili spoustu peněz za potírání kriminality spojené s drogami a uvolnily by se značně přeplněné věznice.

 

Těžko říci komu současný stav prospívá, ale určitě ne obyčejným lidem. Zakázání drog a tvrzení o ochraně společnosti vyznívají pokrytecky, vzhledem k daleko horšímu vlivu již legálně prodávaných drog, alkoholu a cigaret (http://www.medop.cz/aktualne/alkohol-je-horsi-nez-heroin-nebo-crack-varuji-vedci a cigarety, protože nikotin je nejnávykovější).

 

Drtivá většina uživatelů drog, která umře na předávkování, umírá z toho důvodu, že netuší, jakou přesnou dávku požívají. To je ten rozdíl mezi tím, když vám někdo na ulici prodá balíček něčeho s těžko odhadnutelnou kvalitou a sílou, a když byste si mohl koupit to stejné v obchodě s jasně určenými dávkami. Je to asi jako když by byl zakázán alkohol a vy byste si na ulici koupili flašku a vypili ji, aniž byste věděli, jestli obsahuje třeba 30% alkoholu nebo jde o téměř čistý líh.

 

Většina drog se vyrábí z rostlin, které lze pěstovat téměř všude na světě, mnohdy jako plevel. Po legalizaci drog by se jejich hodnota téměř blížila nule. Lidé, kteří se rozhodnou si zničit život pravidelným požíváním drog by již museli ničit životy ostatních tím, že je okradou nebo zabijí kvůli pár drobným v peněžence. Žádné kartely by neexistovaly, drogové války by se nevedly a umírali by jen ti lidé, kteří se sami rozhodnou poškozovat si své zdraví a to mi přijde fér. Legalizace drog je cesta, jakou bychom do budoucna jistě měli jít.

 

ZDROJ: DavidBartas.com

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2019: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Eva Myslivečková 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Marie Fulková 100,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Petr Pisan 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ludmila Karská 300,- Kč, Petra Rohlíčková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jana Hašlarová 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloš Kraus 300,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Jan Šmrha 100,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Soňa Holcová 200,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč

Celkem za měsíc: 13 147,00 Kč
Vybráno 37.56%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 32 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 4,09 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
9 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.