democ
12.11.2016
Kategorie: Společnost

Léčba Trumpem

Sdílejte článek:

MARTIN KAVKA

Radost, smutek, nadšení, zoufalství. Tak by se dalo zhruba popsat volební vítězství kandidáta na prezidenta Donalda Trumpa.

Zatímco liberálové vidí pomalu konec světa, ostatně na iDnes to je vidět na článcích od redaktorů Anny Barochové a Oldřicha Mánerta, tak druzí v Trumpovi vidí málem Spasitele před zlými „Elitami“, genderem, zlými sufražetkami, multikulturalismem a dalšími „vymoženostmi“ Západu.

Nebudu popírat, že sám nevkládám určité naděje na změnu, která začala Brexitem a pokračuje americkými volbami, ale přeci jen už chodím nějaký ten pátek po světě a tak nesdílím bezmezné nadšené mnohých a stejně tak nechápu hysterii mnohých. Přeci jen druhý den po volbách slunce vyšlo, jak mělo vyjít. Vlaky jezdí, letadla létají a Washington je pořád hlavní město Spojených států.

Jak se ukazuje, tak předvolební rétorika je něco jiného, než to, co pak skutečně následuje. Ostatně mohli jsme se o tom přesvědčit, když z Twitteru Donalda Trumpa zmizely výroky o tom, že nepustí do USA muslimy. Mluvčí jeho štábu prohlásil, že pro země východní Evropy se nic nemění a mohou nadále počítat s vojenskou pomocí USA, stejně jako zůstanou jednotky americké armády v Pobaltských státech. Prostě hrany se již obrušují. Nic se nezmění ani ve vztahu k Rusku, jak se někteří domnívají, prostě pokud Donald Trump bude hájit zájmy Spojených států, jak se k tomu zavázal, tak Rusku dovolí jen to, co nebude zasahovat do zájmů USA.

Liberálové nejspíše budou muset přehodnotit svojí politiku a pohled na svět. To zcela určitě, protože jak se ukázalo v USA a ukazuje v Evropě, tak ty „evropské a americké“ hodnoty nejsou hodnotami běžných Evropanů a Američanů. Ostatně je to vidět u nás, Halík, Pehe, Fendrych a další, kteří jsou naprosto odtrženi od reality a uzurpují si nárok na jedinou a správnou pravdu. Samozvané elity, které na obyčejné občany pohlíží z pomyslného intelektuálního Olympu a pokud se tito občané ve volbách či referendu vyjádří většinově jinak, tak hned jsou to vesničané, nevzdělanci, dělníci a okamžitě se píše o tom, že umělci, intelektuálové, vzdělaní jedinci a mladí volili, hlasovali opačně. Tedy podle těchto, „elit“ správně.

Nelze se nevrátit k Brexitu, kdy ti, kteří hlasovali pro odchod Británie z Evropské unie, byli nazvání nevzdělanými venkovany, lidmi bez vzdělání, lidmi vyššího věku, kteří nechápou mladé. Když Británie hlasovala o vstupu do Evropských struktur, tak jejich hlas nevadil. Podobně tomu je dnes v USA, když mnohé státy, kde předtím zvítězil demokratický kandidát, najednou volily Donalda Trumpa. Podle toho co čtu, tak by podle těchto a nejen našich „elit“ by bylo nejlepší, kdyby lidé nevolili a když, tak jen vybraní jedinci. Vybraní a schválení právě těmito „elitami“.

Nemyslím si, že se zvolením Donalda Trumpa změní výrazně zahraniční politika USA, ale věřím, že to napomůže ke změně přístupu politiků k demokracii, k jejich voličům. Snad si uvědomí, že demokracie není jejich hračka, kde se „oni“ demokraticky rozhodnou a voliče nechají jednou za čtyři roky dojít k volebním urnám. Snad si uvědomí, že demokracie je od dvou řeckých slov a to vláda a lid a demokracie musí vycházet zezdola a nikoli svrchu. Že hlas dělníka od soustruhu má stejnou váhu jako hlas vysokoškolského profesora. Že demokracie není o vládě intelektuálních elit a politik zde není od toho, aby určoval, jak máme žít, ale má sloužit svým voličům.

A v tomhle vidím největší přínos amerických voleb a naději pro demokracii v Evropě.

martin-kavka19803062_0
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč

Celkem za měsíc: 9 450,00 Kč
Vybráno 27.00%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 72 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (24 votes, average: 4,92 out of 5)
Loading...