Jaroslav_Flegr
19.9.2020
Kategorie: Společnost

Léčba Flegrem

Sdílejte článek:

JANA ZWYRTEK HAMPLOVÁ

A nutno dodat, že až jeho katastrofické předpovědi, které s úsměvem vědce pouští do éteru, a to, že do této kampaně zapojil i svého krásného kocourka (jsem milovnicí koček), mne přimělo se k současnému dění vyjádřit. Protože pan docent je důkazem, že otázku toho zákeřného viru řeší kde kdo, vir slouží na kde co, ale to, co nám aktuálně hlavně škodí, není vir sám, ale ta neuvěřitelná hysterie, která se kolem tohoto novodobého “dárečku” vyvolala.

Pokud říkám, že vir řeší kde kdo, nesnižuji vědeckou dráhu pana docenta, přečetla jsem si ji bedlivě, a smekám. Nicméně – pan docent je biolog. Ne lékař. Tedy cítím to tak, že jeho hovory s kocourkem a prognózy o desetitisících mrtvých mu mají zajistit hlavně ty titulky a světla ramp, v žádném případě však vědecké ocenění. Soudím to i podle toho, jak se u toho usmívá. Já sdělovat podobné výhledy, hroutím se. Kdybych je tedy měla podložené, věřila jim a brala je vážně.

Tím vůbec nechci říct, že se má vir podcenit. Ale… To, co se děje nyní, není prostě normální. Lidi, kteří jsou z oboru, tedy lékaři, a pak lidé, kteří sice nejsou z oboru, ale mají mozek na správném místě, a umí si seřadit fakta a argumenty, bijí dnes na poplach ne před virem, ale před tímto šílenstvím, které navíc jde nahoru dolů, podle toho, jak se politici a jejich volební manažeři vyspí.

Takže…Uvažujme hlavou.

Je před volbami. Politici mají touhu vystupovat jako zachránci národa, kterému hrozí ne-li vymření po meči, tak po viru. Nic podobného však většině národa nehrozí, protože je jinak zdráv. Znám to. Můj manžel byl kardiak. Když jsem dostala chřipku, okamžitě se musel ode mne odstěhovat, aby ji nedostal, protože by mohl zemřít. Tedy každý vir oslabuje nemocné, a s tím nic nenaděláme. Tedy nákaza virem Covid 19 může u někoho opravdu způsobit smrt. Jako ona chřipka. Zdravý člověk buď vir vůbec nepocítí, nebo lehce.

Umíte si představit, že by se něco podobného dělo kvůli chřipce? A to je taky pěkná bestie – omlouvám se.

Pak jsou tu ekonomická lobby. Dodavatelé všeho včetně vakcín. Takže může jít i o peníze. Chce to tedy střízlivý věcný přístup, a vše si “překládat”.

Čemu by nás měl Covid naučit, je zcela samozřejmá hygiena, přiměřená prevence (proto mi nevadí ani roušky ve veřejných prostorách, abychom na sebe „neprskali“), a tomu, že ohrožení lidé, tedy starší a jinou diagnozou nemocní lidé, by se skutečně měli vyhýbat hromadným akcím, tedy chovat se obdobně jako při epidemii chřipkové. A my zdraví se scházejme a normálně žijme.

Prostě jinak by se život neměl zastavit, protože se z toho všichni zblázníme. Ve všech směrech včetně psychiky. Už jsem zaslechla myšlenku, že vir je super pro psychiatry, neb mají teď žně.

Připomenu v této souvislosti významné úspěchy pana docenta Flegra z veřejných zdrojů – samozřejmě jen zlomek, protože jich dosáhl opravdu mnoho.

„Jaroslav Flegr působí zejména v oblasti evoluční biologie, evoluční psychologie a parazitologie. Znám je hlavně výzkumem parazita Toxoplasma gondii a souvisejícho onemocnění toxoplazmóza. Rovněž je autorem teoretického konceptu zamrzlé evoluce (tj. teorií zamrzlé evoluce a zamrzlé plasticity). Tým prof. Flegra od roku 1993 zkoumá psychiku a chování tisíců studentů, gravidních žen, dárců krve a desetitisíců vojáků. Výsledky publikované zatím asi v 60 studiích ukázaly, že osoby infikované toxoplasmou se z hlediska svého chování a psychických projevů liší. Mimo jiné také ukázaly, že nakažené osoby mají například mírně zpomalené reakční doby (8 % rozptylu, asi 10–17 tisícin sekundy a zhruba 2,7krát vyšší pravděpodobnost dopravní nehody.“
Podle dvou Flegrových studií z oblasti evoluční psychologie jsou hnědoocí muži vnímáni jako důvěryhodnější než muži modroocí a inteligenci mužů, nikoli však žen, je možné odhadnout podle fotografie obličeje.
Jaroslav Flegr je členem redakční rady časopisu Vesmír a Neuroendocrinology Letters. Na Přírodovědecké fakultě UK v Praze přednáší předměty „úvod do evoluční biologie“, „repetitorium biologie podle RVP G II“, „praktická metodologie vědy“, „mikroevoluce a makroevoluce“, „metody experimentální a evoluční psychologie“.

A je tam dalších x opravdu skvělých a zajímavých věcí.

Tak. A marně hledám něco z lékařské nebo epidemiologické vědy, které by ve mne mohlo vzbudit důvěru v ony šílené prognózy, které s úsměvem svému kocourkovi sděluje. A je tam i mnoho psychologie – nejsme tedy součástí dalšího vědeckého zkoumání, jak se budeme chovat, když… ?

Ne, rozhodně nemám ráda ani řeči, ať nad tím mávneme rukou, že se nic neděje. Děje. Je tady opět další vir, podobný chřipce, který může u některých lidí způsobit smrt (jako chřipka), a který se bude šířit (stejně jako chřipka), když nemocní nebudou brát ohledy na zdravé a půjdou na ně prskat do práce nebo nemocné děti na jiné nemocné děti do školy. Takže kdo je opravdu nemocný, nikam by chodit neměl.

Ale proč takto omezovat zdravé, proč takto decimovat ekonomiku, proč ničit děti rouškami (budou i v době chřipkové epidemie?), proč kašlat na jiné léčby jiných nemocí a odkládat operace, tedy proč nejít cestou například Švédska, které to pojalo opravdu jako druhou chřipku (a s tím přece máme léta zkušeností), to už se moc chápat nedá. A koukněme se, jak to tam zafungovalo.

Dnes jsem si přečetla profil Lucie Bílé. Má coronavir. Popisuje ho jako lehkou chřipku. Protože je to po čertech jinak zdravá baba. Jako většina lidí.
Není to tedy mor, ani lepra… je to prostě něco nového, k čemu je nutno přistupovat s respektem, ale ne s hysterií a kroky ode zdi ke zdi.

Tedy ona “léčba Flegrem” by měla spočívat v tom, ať si uvědomíme, že nejzbytečnější smrt je z vyděšení. Takže doufám, že ten jeho kocourek, kterému ty prognózy pan docent s úsměvem adresuje, nerozumí česky. Aby mu chudák neumřel. Víte, ono tyto prognózy mají jedno kouzlo. Když nenastanou, řekne se, že to je proto, že se tomu zabránilo.

Co je nutno říct – měli jsme být jednoznačně obezřetnější přes letní měsíce. Ale to se šlo od té zdi ke zdi. Napřed šílená omezení a dokonce dvě zavřená města, kdy do nich ani z nich nemohli lidé. Dobře – bylo to nové, a hledali jsme tzv. sami sebe. Pak vláda chtěla získat body u voličů, kteří se nechtěli vzdát dovolených, a tak je na ty dovolené vypustila, děj se co děj. Plovárny hlava na hlavě, směr moře samozřejmost. A holt se to vrátilo – stejně by reagovala ona chřipka.

Teď se nám zase blíží volby, a tématem viru se chtějí zabít jiná, nepohodlná témata, a ospravedlnit jarní propad ekonomiky. A tady dělají strany obrovskou chybu. Pokud si myslí, že jejich nařízení, nad kterými lékaři kroutí hlavou, jako například roušky dětem ve školách, pod nimiž se dusí, jim přinesou hlasy jako spasitelům lidstva, tak se hluboce mýlí.

Hlasy by dnes přinesla rozumná opatření s respektem k dané situaci, promyšlená, logická, smysluplná, která by sděloval důvěryhodný tým lékařů (ne vláda), a která by měla hlavu a patu.

A to podstatné sousloví je právě toto – tým lékařů a epidemiologů. Ne politiků. Ne tým profesora Flegra. Ale tato léčba Flegrem vlastně pomohla. Jak si všímám, přiměla k vyjádření řadu lidí z různých sfér. Včetně mé maličkosti, což bych asi jinak neudělala, neb má témata jsou dlouhodobě jiná. Advokát nerozumí viru. Ale může nepochybně rozumět souvislostem, může si vyhodnotit fakta, a může stát nohama na zemi. A snad, při IQ kolem 150, není úplně blbý. Omlouvám se.

A oč je třeba žádat důrazně vládu?

Ať okamžitě zapomene na volby, ať zapomene na touhy se zviditelnit, ať zapomene na nouzový stav, ale naopak ať ihned sestaví důvěryhodný tým, a koná na základě doporučení toho důvěryhodného týmu, tj. rozumně a efektivně.

Když jsme u toho zviditelnění – to jediné je mi záhadou. Pan docent Flegr přece nikam nekandiduje :-). Takže to vidím tak, že ono pozvání do televize mu zásadně změnilo život – chce být vidět. Proto kocourek, a proto ty prognózy. Ale protože je opravdu skvělý odborník v něčem úplně jiném, bylo by dobře, aby se k tomu vrátil, a neděsil lid.

Lidé totiž nepotřebují děsit, to už jsou až moc. Potřebují onen důvěryhodný odborný tým, který uchopí téma bez politických her, bez hysterie, o to více však odpovědně. A to tu schází zatím celé ty měsíce.

Opatření tohoto týmu by lidé respektovali, protože by to nebyla politika. Boj s virem zatím politika bohužel je. A podle toho taky tak vypadá. Je to hra s námi všemi, a vy znáte férovou politiku? Já ne.

Takže – bděme, a s rozumem v hrsti chtějme… ten rozum.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč

Celkem za měsíc: 11 633,00 Kč
Vybráno 33.23%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 966 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 4,06 out of 5)
Loading...
38 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)