zenambabishamacek
6.7.2019
Kategorie: Politika

Lány, zámek prezidenta T. G. Masaryka, se mění v zámek Franze Kafky

Sdílejte článek:

FRANTIŠEK SCHILDBERGER

ÚVOD

Ale ano, napíšu o tom. Ale opravdu nerad: vůbec se mi nechce psát o takovém jednání zvolených vedoucích představitelů země, kde žiji. Spíš by se mi chtělo zalézt někam do rohu a jenom se stydět za to, v jakém zemi to žiju.

ÚSTAVA

Článek 74 platné české ústavy hovoří stručně a jasně: „Prezident republiky odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády.“ Není podstatné z jakého důvodu, klidně i z důvodu znění vládní koaliční smlouvy, podle které premiér navrhne odvolání člena vlády za druhou koaliční stranu podle rozhodnutí této koaliční strany. O nějakých termínech pro jednání prezidenta není v tomto případě v ústavě řečeno nic – ale každému, kdo je při smyslech, je jasné, že se tím myslí ihned – neboli, jak hezky říkají ústavní právníci, „bez zbytečného odkladu“. V jednom se text ústavy podobá textu Vyznání víry: to, co nikdy nebylo předmětem sporů, je v ní řečeno jen velmi stručně anebo třeba vůbec, je-li to všem jasné a pro všechny samozřejmé, zato tam, kde by mohl vzniknout spor, je takový dokument podobnější. Text Ústavy se snaží předejít konfliktům a pochybnostem; tak je tam třeba podrobně řešeno, jak postupovat v tak nepravděpodobném a hypotetickém případě, že by v prvním kole prezidentské volby získali dva nebo více než dva kandidáti úplně stejný počet hlasů… Kdyby si ústavodárce dokázal představit současné chování Miloše Zemana, byl by tam možná termín odvolání člena vlády stanoven s přesností na minuty.

LÁNY

Je čtvrtek 4. července, poslední pracovní den před prodlouženým letním víkendem. Jsme v obci Lány ve Středočeském kraji. Na silnici před místním zámkem početní novináři nastavěli roští svých mikrofonových stojanů a naproti čeká houf kamer. Slunečné počasí a palmové listy, které se do záběrů sklánějí ze žardiniéry před zámkem, mohou vzbuzovat dojem, že děj se odehrává v Itálii.
Čeká se na výsledek jednání tří politiků: prezidenta republiky, předsedy vlády a vicepremiéra, současně předsedy druhé ze dvou koaličních stran. Ale kdybych měl třeba někomu z ciziny vysvětlit, o čem měli jednat, upadl bych do rozpaků.

Prezident odmítá splnit jednu ze svých ústavních povinností, a nevidí v tom žádný problém, spíš svoji zásluhu; premiér (který o tuto schůzku požádal), několikrát avizoval, že prezidenta během dnešního setkání přemluví, aby svoji povinnost splnil. Předseda druhé ze dvou koaličních stran říká, že je to záležitost těch dvou, ale pokud prezident nebude jednat podle ústavy, jeho strana možná odejde z vlády. Premiér, který před necelými čtrnácti dny odmítl vzít vážně čtvrtmilionovou demonstraci, která jej vyzývala k demisi, by v tom případě musel odejít kvůli jednání prezidenta, svého nejbližšího politického spojence; ale ten vyhlásil, že v případě pádu vlády jej znova pověří sestavením vlády.

Už je vidět premiér s vicepremiérem. Jednání trvalo déle než hodinu. 0běma politikům se před novináře očividně moc nechce, baví se spolu, jdou co nejpomaleji…

VÝSLEDEK

Premiér prezidenta nepřemluvil. Prezident navrhl za týden další schůzku v Lánech, tentokrát ve formátu předseda druhé vládní strany plus ministr, který měl už zhruba před měsícem být odvolán. Premiér vyjádřil důvěru, že vláda se udrží. Předseda druhé vládní strany vyjádřil v té věci pochybnost.

ZÁVĚR

Lány, zámek prezidenta T. G. Masaryka, se mění v zámek Franze Kafky.

Autor: František Schildberger

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2020: *****

Vladimír Pospíšil 800,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jiří Sika 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Marie Kouklíková 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Jan Dočekal 500,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč

Celkem za měsíc: 12 721,00 Kč
Vybráno 36.34%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 723 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...
loading...
31 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.