zenambabishamacek
6.7.2019
Kategorie: Politika

Lány, zámek prezidenta T. G. Masaryka, se mění v zámek Franze Kafky

Sdílejte článek:

FRANTIŠEK SCHILDBERGER

ÚVOD

Ale ano, napíšu o tom. Ale opravdu nerad: vůbec se mi nechce psát o takovém jednání zvolených vedoucích představitelů země, kde žiji. Spíš by se mi chtělo zalézt někam do rohu a jenom se stydět za to, v jakém zemi to žiju.

ÚSTAVA

Článek 74 platné české ústavy hovoří stručně a jasně: „Prezident republiky odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády.“ Není podstatné z jakého důvodu, klidně i z důvodu znění vládní koaliční smlouvy, podle které premiér navrhne odvolání člena vlády za druhou koaliční stranu podle rozhodnutí této koaliční strany. O nějakých termínech pro jednání prezidenta není v tomto případě v ústavě řečeno nic – ale každému, kdo je při smyslech, je jasné, že se tím myslí ihned – neboli, jak hezky říkají ústavní právníci, „bez zbytečného odkladu“. V jednom se text ústavy podobá textu Vyznání víry: to, co nikdy nebylo předmětem sporů, je v ní řečeno jen velmi stručně anebo třeba vůbec, je-li to všem jasné a pro všechny samozřejmé, zato tam, kde by mohl vzniknout spor, je takový dokument podobnější. Text Ústavy se snaží předejít konfliktům a pochybnostem; tak je tam třeba podrobně řešeno, jak postupovat v tak nepravděpodobném a hypotetickém případě, že by v prvním kole prezidentské volby získali dva nebo více než dva kandidáti úplně stejný počet hlasů… Kdyby si ústavodárce dokázal představit současné chování Miloše Zemana, byl by tam možná termín odvolání člena vlády stanoven s přesností na minuty.

LÁNY

Je čtvrtek 4. července, poslední pracovní den před prodlouženým letním víkendem. Jsme v obci Lány ve Středočeském kraji. Na silnici před místním zámkem početní novináři nastavěli roští svých mikrofonových stojanů a naproti čeká houf kamer. Slunečné počasí a palmové listy, které se do záběrů sklánějí ze žardiniéry před zámkem, mohou vzbuzovat dojem, že děj se odehrává v Itálii.
Čeká se na výsledek jednání tří politiků: prezidenta republiky, předsedy vlády a vicepremiéra, současně předsedy druhé ze dvou koaličních stran. Ale kdybych měl třeba někomu z ciziny vysvětlit, o čem měli jednat, upadl bych do rozpaků.

Prezident odmítá splnit jednu ze svých ústavních povinností, a nevidí v tom žádný problém, spíš svoji zásluhu; premiér (který o tuto schůzku požádal), několikrát avizoval, že prezidenta během dnešního setkání přemluví, aby svoji povinnost splnil. Předseda druhé ze dvou koaličních stran říká, že je to záležitost těch dvou, ale pokud prezident nebude jednat podle ústavy, jeho strana možná odejde z vlády. Premiér, který před necelými čtrnácti dny odmítl vzít vážně čtvrtmilionovou demonstraci, která jej vyzývala k demisi, by v tom případě musel odejít kvůli jednání prezidenta, svého nejbližšího politického spojence; ale ten vyhlásil, že v případě pádu vlády jej znova pověří sestavením vlády.

Už je vidět premiér s vicepremiérem. Jednání trvalo déle než hodinu. 0běma politikům se před novináře očividně moc nechce, baví se spolu, jdou co nejpomaleji…

VÝSLEDEK

Premiér prezidenta nepřemluvil. Prezident navrhl za týden další schůzku v Lánech, tentokrát ve formátu předseda druhé vládní strany plus ministr, který měl už zhruba před měsícem být odvolán. Premiér vyjádřil důvěru, že vláda se udrží. Předseda druhé vládní strany vyjádřil v té věci pochybnost.

ZÁVĚR

Lány, zámek prezidenta T. G. Masaryka, se mění v zámek Franze Kafky.

Autor: František Schildberger

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2019: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Eva Myslivečková 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Marie Fulková 100,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Petr Pisan 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ludmila Karská 300,- Kč, Petra Rohlíčková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jana Hašlarová 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloš Kraus 300,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč

Celkem za měsíc: 8 084,00 Kč
Vybráno 23.09%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 693 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
31 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.