zenambabishamacek
6.7.2019
Kategorie: Politika

Lány, zámek prezidenta T. G. Masaryka, se mění v zámek Franze Kafky

Sdílejte článek:

FRANTIŠEK SCHILDBERGER

ÚVOD

Ale ano, napíšu o tom. Ale opravdu nerad: vůbec se mi nechce psát o takovém jednání zvolených vedoucích představitelů země, kde žiji. Spíš by se mi chtělo zalézt někam do rohu a jenom se stydět za to, v jakém zemi to žiju.

ÚSTAVA

Článek 74 platné české ústavy hovoří stručně a jasně: „Prezident republiky odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády.“ Není podstatné z jakého důvodu, klidně i z důvodu znění vládní koaliční smlouvy, podle které premiér navrhne odvolání člena vlády za druhou koaliční stranu podle rozhodnutí této koaliční strany. O nějakých termínech pro jednání prezidenta není v tomto případě v ústavě řečeno nic – ale každému, kdo je při smyslech, je jasné, že se tím myslí ihned – neboli, jak hezky říkají ústavní právníci, „bez zbytečného odkladu“. V jednom se text ústavy podobá textu Vyznání víry: to, co nikdy nebylo předmětem sporů, je v ní řečeno jen velmi stručně anebo třeba vůbec, je-li to všem jasné a pro všechny samozřejmé, zato tam, kde by mohl vzniknout spor, je takový dokument podobnější. Text Ústavy se snaží předejít konfliktům a pochybnostem; tak je tam třeba podrobně řešeno, jak postupovat v tak nepravděpodobném a hypotetickém případě, že by v prvním kole prezidentské volby získali dva nebo více než dva kandidáti úplně stejný počet hlasů… Kdyby si ústavodárce dokázal představit současné chování Miloše Zemana, byl by tam možná termín odvolání člena vlády stanoven s přesností na minuty.

LÁNY

Je čtvrtek 4. července, poslední pracovní den před prodlouženým letním víkendem. Jsme v obci Lány ve Středočeském kraji. Na silnici před místním zámkem početní novináři nastavěli roští svých mikrofonových stojanů a naproti čeká houf kamer. Slunečné počasí a palmové listy, které se do záběrů sklánějí ze žardiniéry před zámkem, mohou vzbuzovat dojem, že děj se odehrává v Itálii.
Čeká se na výsledek jednání tří politiků: prezidenta republiky, předsedy vlády a vicepremiéra, současně předsedy druhé ze dvou koaličních stran. Ale kdybych měl třeba někomu z ciziny vysvětlit, o čem měli jednat, upadl bych do rozpaků.

Prezident odmítá splnit jednu ze svých ústavních povinností, a nevidí v tom žádný problém, spíš svoji zásluhu; premiér (který o tuto schůzku požádal), několikrát avizoval, že prezidenta během dnešního setkání přemluví, aby svoji povinnost splnil. Předseda druhé ze dvou koaličních stran říká, že je to záležitost těch dvou, ale pokud prezident nebude jednat podle ústavy, jeho strana možná odejde z vlády. Premiér, který před necelými čtrnácti dny odmítl vzít vážně čtvrtmilionovou demonstraci, která jej vyzývala k demisi, by v tom případě musel odejít kvůli jednání prezidenta, svého nejbližšího politického spojence; ale ten vyhlásil, že v případě pádu vlády jej znova pověří sestavením vlády.

Už je vidět premiér s vicepremiérem. Jednání trvalo déle než hodinu. 0běma politikům se před novináře očividně moc nechce, baví se spolu, jdou co nejpomaleji…

VÝSLEDEK

Premiér prezidenta nepřemluvil. Prezident navrhl za týden další schůzku v Lánech, tentokrát ve formátu předseda druhé vládní strany plus ministr, který měl už zhruba před měsícem být odvolán. Premiér vyjádřil důvěru, že vláda se udrží. Předseda druhé vládní strany vyjádřil v té věci pochybnost.

ZÁVĚR

Lány, zámek prezidenta T. G. Masaryka, se mění v zámek Franze Kafky.

Autor: František Schildberger

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Vlastimil Kůs 500,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Vlastimila Čumpelíková 500,- Kč, Anonym 900,- Kč, Roman Martínek 100,- Kč, Libor Heidler 222,- Kč, Vladimír Janeček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 15 199,- Kč
Vybráno 43.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 773 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...
31 komentářů