zenambabishamacek
6.7.2019
Kategorie: Politika

Lány, zámek prezidenta T. G. Masaryka, se mění v zámek Franze Kafky

Sdílejte článek:

FRANTIŠEK SCHILDBERGER

ÚVOD

Ale ano, napíšu o tom. Ale opravdu nerad: vůbec se mi nechce psát o takovém jednání zvolených vedoucích představitelů země, kde žiji. Spíš by se mi chtělo zalézt někam do rohu a jenom se stydět za to, v jakém zemi to žiju.

ÚSTAVA

Článek 74 platné české ústavy hovoří stručně a jasně: „Prezident republiky odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády.“ Není podstatné z jakého důvodu, klidně i z důvodu znění vládní koaliční smlouvy, podle které premiér navrhne odvolání člena vlády za druhou koaliční stranu podle rozhodnutí této koaliční strany. O nějakých termínech pro jednání prezidenta není v tomto případě v ústavě řečeno nic – ale každému, kdo je při smyslech, je jasné, že se tím myslí ihned – neboli, jak hezky říkají ústavní právníci, „bez zbytečného odkladu“. V jednom se text ústavy podobá textu Vyznání víry: to, co nikdy nebylo předmětem sporů, je v ní řečeno jen velmi stručně anebo třeba vůbec, je-li to všem jasné a pro všechny samozřejmé, zato tam, kde by mohl vzniknout spor, je takový dokument podobnější. Text Ústavy se snaží předejít konfliktům a pochybnostem; tak je tam třeba podrobně řešeno, jak postupovat v tak nepravděpodobném a hypotetickém případě, že by v prvním kole prezidentské volby získali dva nebo více než dva kandidáti úplně stejný počet hlasů… Kdyby si ústavodárce dokázal představit současné chování Miloše Zemana, byl by tam možná termín odvolání člena vlády stanoven s přesností na minuty.

LÁNY

Je čtvrtek 4. července, poslední pracovní den před prodlouženým letním víkendem. Jsme v obci Lány ve Středočeském kraji. Na silnici před místním zámkem početní novináři nastavěli roští svých mikrofonových stojanů a naproti čeká houf kamer. Slunečné počasí a palmové listy, které se do záběrů sklánějí ze žardiniéry před zámkem, mohou vzbuzovat dojem, že děj se odehrává v Itálii.
Čeká se na výsledek jednání tří politiků: prezidenta republiky, předsedy vlády a vicepremiéra, současně předsedy druhé ze dvou koaličních stran. Ale kdybych měl třeba někomu z ciziny vysvětlit, o čem měli jednat, upadl bych do rozpaků.

Prezident odmítá splnit jednu ze svých ústavních povinností, a nevidí v tom žádný problém, spíš svoji zásluhu; premiér (který o tuto schůzku požádal), několikrát avizoval, že prezidenta během dnešního setkání přemluví, aby svoji povinnost splnil. Předseda druhé ze dvou koaličních stran říká, že je to záležitost těch dvou, ale pokud prezident nebude jednat podle ústavy, jeho strana možná odejde z vlády. Premiér, který před necelými čtrnácti dny odmítl vzít vážně čtvrtmilionovou demonstraci, která jej vyzývala k demisi, by v tom případě musel odejít kvůli jednání prezidenta, svého nejbližšího politického spojence; ale ten vyhlásil, že v případě pádu vlády jej znova pověří sestavením vlády.

Už je vidět premiér s vicepremiérem. Jednání trvalo déle než hodinu. 0běma politikům se před novináře očividně moc nechce, baví se spolu, jdou co nejpomaleji…

VÝSLEDEK

Premiér prezidenta nepřemluvil. Prezident navrhl za týden další schůzku v Lánech, tentokrát ve formátu předseda druhé vládní strany plus ministr, který měl už zhruba před měsícem být odvolán. Premiér vyjádřil důvěru, že vláda se udrží. Předseda druhé vládní strany vyjádřil v té věci pochybnost.

ZÁVĚR

Lány, zámek prezidenta T. G. Masaryka, se mění v zámek Franze Kafky.

Autor: František Schildberger

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Robert Schlesinger 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Renata Doležalová 100,- Kč, Martin Černý 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Jiří Dostál 200,- Kč, Anonym 673,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Suchý 500,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Karel Jeřábek 163,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 15 997,00 Kč
Vybráno 45.70%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 771 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...
31 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)