agrofert
25.1.2021
Kategorie: Ekonomika

Kvóty na české potraviny přinesou jen hlad, bídu a zisk holdingu

Sdílejte článek:

TOMÁŠ ZDECHOVSKÝ

Zapomeňte na švýcarskou čokoládu, italské sýry, norského lososa a začněte si zvykat na uzeniny bez masa, chemií rychlenou zeleninu a nedostatek jídla v zimě. A připravte si peněženky, chybějící konkurence vše zdraží.

Číst od ANO, SPD, ČSSD, KSČM a Trikolóry přijatou novelu zákona o potravinách (v odkazu jde o dokument 6331 předložený Radimem Fialou z SPD) je opravdu za trest, protože tento ryze český výmysl opravdu zásadním způsobem ovlivní všechny, co v Česku žijí, a to velmi negativně. Zavádí totiž extrémně vysoké povinné kvóty na to, co musí české obchody přímo prodat, nejen nabídnout a je to prostě nedomyšlené až vyloženě absurdní po všech směrech.

První absurdita: české zemědělství na to není připravené

Novela byla svým způsobem dobře myšlena jako podpora české potravinové soběstačnosti tak, aby se co nejvíce omezil dovoz potravin ze zahraničí a omezila se dvojí kvalita potravin. Zcela tragické je ale provedení, které nahrává jen největším agrobaronům a velkochovatelům schopným díky chemii a dalším procesům nezdravého rychlení produkovat skutečně vysoké množství potravin.

Stručně řečeno jde o to, že by už od letošního roku měly obchody prodat minimálně 55 % vybraných českých potravin, kdy se tato kvóta bude postupně zvyšovat až na 73 % v roce 2027. Jak ale ukazuje i jen rychlý průzkum serveru Seznam zprávy nebo podrobnější od aktualne.cz, čeští zemědělci jsou třeba u salátové okurky schopní pokrýt pouze 10,7 % poptávky. Nejvyšší procento je u jablek, zde bychom zvládli pokrýt zhruba 50 – 60 % poptávky. Je však nutné počítat se sezónními výkyvy, kdy by v některá období nemuselo být na pultech téměř nic, na což už nejsme zvyklí.

Druhá absurdita: kvóty jsou na skutečně prodané zboží, nejen na nabízené

V textu opakuji slovo „prodané zboží“, není to omyl, tak to v novele od SPD skutečně je. Vůbec si neumím představit, jak by se to mělo počítat a kontrolovat. Bylo by to pro obchodníky extrémně náročné, kdy by třeba nemohli dát na pulty zakoupené zahraniční potraviny, protože těch českých by se ještě neprodala dostatečná procenta. To by pak i z logiky věci znamenalo nabízet mnohem vyšší kvótu českých potravin, než bude i těch úplně absurdních 73 %.

Třetí absurdita: vše se zdraží, kvalita klesne

Pokud budou moci obchody prodávat většinově jen české výrobky, tak zásadním způsobem klesne konkurence a výrobky prostě budou dražší. Už proto, že jich nebude dostatek a stanou se tak luxusem. Producenti se ale i tak budou potýkat se zvýšenou poptávkou, kterou zvládnou navýšit pouze na úkor kvality (které také nebude přát menší konkurence). Jestli proto záměrem zákona bylo zvýšit kvalitu, střílíme slepými a ještě vedle.

Čtvrtá absurdita: japonské speciality Tomia Okamury ano, italská kuchyně jen s eidamem

Novela má poměrně dlouhou přílohu, kde jsou vypsané všechny potraviny, kterých se kvóty budou týkat. Obecně jsou tam věci, které se v ČR leckdy sice s obtížemi, ale částečně vyprodukovat a vypěstovat dají. Třeba všechny druhy masa, uzenin, mléčných výrobků včetně sýrů, vejce, cukrovinky, výrobky z mouky, oleje, luštěniny, ovoce, zelenina. Není tam ale třeba pro ČR zcela nereálné avokádo či citrusy (melouny ale mají být kvótní). Otazník mám ale třeba u ryb, zvláště mořských, protože ty u nás taky jen tak mít nezvládneme a příloha mluví jen obecně o rybách, a to i konzervovaných, různých filé apod.

Co tak bude problém, bude předně specializované zboží jako italská mozzarella, švýcarská čokoláda, norský losos, což bude dostupné jen v minimálním množství (nejdřív by se musela splnit kvóta na prodej českého zboží v kategorii) nebo ve specializovaných obchodem přímo a pouze na japonské, italské či švýcarské potraviny, které nebudou moci být v každém městě a dostupné pro všechny. Asi bychom si proto měli začít zvykat na různé náhražky a Babicovu kuchyni: „Nemáš parmazán? Vraž tam eidam!“, což bude jednoznačně krok zpět a jen další rána pro českou gastronomii.

Pátá absurdita: je to proti evropským pravidlům

Ještě, než poslanci novelu schválili, poslalo do ČR otevřený dopis hned 8 evropských zemí s tím, že jde o jasnou diskriminaci zahraničních výrobků, které na společném evropském trhu nemají co dělat. Pokud novelu nezarazí Senát (což snad ano), hrozí odvetné kroky od ostatních zemí EU. To může výrazně dolehnout i na celkovou bilanci exportu z ČR.

A kdyby jen to! Varováním rovnou měl pro poslance být případ Rumunska, které před několika lety nařídilo velkým maloobchodníkům nakupovat nejméně 51 % potravin od místních producentů, a které kvůli hrozbě soudního řízení u Soudního dvora EU dané ustanovení předloni raději zrušilo. Celá hurá akce by se nám tak mohla prodražit hned dvakrát – nejen na samotné ceně hůře dostupných výrobků, ale i pak na zvyšování daní, protože by stát ještě platil vysoké sankce. A inflace tu už byla 3,2% a další odhad je (zatím) 1,9 %, kdy reálná mzda loni klesla o 1,6 % a na letošek je odhad 0,9%.

V Senátu nemá ANO, ČSSD, SPD a komunisté většinu, naděje tak ještě je

Ten poslanci schválený návrh je prostě příšernost. Ohrozil by dostupnost potravin jako celku, došlo by k výraznému snížení výběru potravin, nárůstu cen, dalšímu propadu schodku rozpočtu a recipročním opatřením ze strany jiných států. Pro obchodníky by to znamenalo další výdaje navíc kvůli novým podnikovým systémům, zlikvidovalo by to malé zemědělce, kteří se ke krajině chovají s mnohem větším respektem. Vítá to tak vlastně jen Agrární komora, kde je hlavní člen společnost Agrofert. Ta by díky tomuto mohla získat nové investiční a další dotace…

Přesně tohle jsou pak situace, kdy je opravdu důležité, že je Parlament dvoukomorový a Senát proto může rozhodnutí Sněmovny ještě zvrátit, k čemuž se naštěstí chystá. Jinak bychom kvůli populismu SPD a Trikolóry, zoufalství ČSSD, nostalgii KSČM po centrálně řízeném hospodářství a hamižnosti ANO, všichni (až na pár vyvolených) skončili hladoví, znechucení a bez peněz.

Přeji hezký dej a veselou mysl!

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc březen 2021: *****

Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 555,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Mirko Hampl 170,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Marek Janicko 250,- Kč

Celkem za měsíc: 5 175,00 Kč
Vybráno 14.78%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 789 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (38 votes, average: 2,16 out of 5)
Loading...
politicon.cz
151 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.