supermarket-949913potraviny
23.1.2021
Kategorie: Ekonomika

Kvótový paskvil, drahé potraviny, z vína podpultové zboží

Sdílejte článek:

JAN ZIEGLER

blogerzieA to nejen z vína, ale na trhu by chyběly i zelenina, jablka, vepřové a další. Potraviny by mohly kvůli nesmyslnému nápadu okamurovské SPD na zavedení kvót pro české produkty zdražit až o 15%!

České a moravské potraviny by měly v obchodech s plochou přes 400 metrů čtverečních převažovat. Poslanci bohužel přistoupili na pozměňovací návrh Strany přímé demokracie a schválili kvótu 55 procent pro domácí produkty od příštího roku, která se má postupně navyšovat na 73 procent v roce 2028. Tato povinnost se má vztahovat na asi 100 potravinových položek.

Nová právní norma by však pro konzumenty vína měla i další úskalí. „Cena pro koncového zákazníka by byla logicky vyšší. Zároveň by se vytratila rozmanitost nabízeného vína. Bojíme se také toho, abychom se nevrátili do doby před Sametovou revolucí, kdy nabídka vín a dalších potravin byla velmi omezená,“ upozorňuje obchodní ředitelka Vinia Ladislava Antálková.

A problémy by nastaly i u dalších potravin. U zeleniny činí soběstačnost asi 35%, z toho u rajčat pouhých 19%, u jablek 50% a u vepřového také zhruba 50%. Výsadba nových jablečných sadů, rozšíření pěstování zeleniny a také nových chovů vepřového chce svůj čas, a nedají se zvládnout během krátké doby. Takže by reálně hrozilo, že v obchodech by se staly vzácnými vepřové, zelenina, jablka a další produkty. Podle ekonomů by zúžení konkurence znamenalo zdražení některých potravin až o 15%, což by přineslo výrazné snížení životní úrovně seniorů, rodin s dětmi a nízkými příjmy.

Potravinové kvóty by měly ještě jeden efekt – vzkříšení černého obchodu s potravinami. Lidé by jezdili do okolních zemí nakupovat levné potraviny nejen pro sebe, ale za účelem překupnictví i pro ostatní.

Takže opatření, které má údajně pomoci českým producentům, by přineslo více škody než užitku. Proto, snad poprvé ve svém životě, budu rád, když Evropská unie zakročí proti této stupiditě a kvóty jednoduše zruší i coby nařízení odporující volnému obchodu, tedy jedné ze základních unijních svobod.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc březen 2021: *****

Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 555,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Mirko Hampl 170,- Kč

Celkem za měsíc: 4 725,00 Kč
Vybráno 13.50%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 745 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (29 votes, average: 1,72 out of 5)
Loading...
politicon.cz
170 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.