KULHANEK
15.4.2021
Kategorie: Politika

Kulhánek místo Zaorálka

Sdílejte článek:

FRANTIŠEK SCHILDBERGER

Záměr Lubomíra Zaorálka, že bude týdny jednat s Babišem a Hamáčkem o kompetencích Ministerstva zahraničních věcí a pak na ně buď nastoupí, anebo nenastoupí – takto jej oznámil 13. 4. 2021 na čtyřicetiminutovém brífinku na dvoře Ministerstva kultury v projevu velmi emotivním, ale plném podstatných faktů (jak to už při Zaorálkových projevech bývá) – nevydržel ani celý jeden den.


Andrej Babiš sice řekl, že se Zaorálkem bude jednat, ale evropské záležitosti zůstanou na dál na vládě, ne na ministerstvu. Ovšem vlastní odpovědí Andreje Babiše byl výsměch: Zaorálkův brífink zhodnotil jako vynikající herecký výkon, přirovnal jej k monologu Hamleta a vyslovil politický názor, že jím Zaorálek ukázal, jak blízko má k rezortu kultury…

Odpoledne – jak bylo oznámeno – zkolaboval předseda ČSSD Jan Hamáček. Večer už byl zase fit a účastnil se schůze vedení strany.

Na tomto večerním zasedání svých špiček sociální demokracie ukázala, že přece jen (ještě, někdy) dokáže být akceschopná: rozhodlo se, že Lubomír Zaorálek si od začátku přál zůstat na kultuře, po rezortu zahraničí ani nezašilhal a na zahraničí jako ministr zamíří králík z klobouku, člověk, o kterém se předtím nikdo ani nezmínil, Hamáčkův náměstek na Ministerstvu vnitra Jakub Kulhánek.

Kulhánek je typický kariérní úředník: kromě vnitra, kde náměstkuje od července 2018, byl už taky náměstkem na Ministerstvu obrany – a právě na zahraničí; odtud musel odejít, když na jeho místo bylo vypsáno výběrové řízení a on v něm neuspěl; někdo, kdo musel z úřadu odejít, a pak se tam vrací na nejvyšší pozici, často bývá dobrým a výkonným šéfem (to říkám bez ironie). Kulhánek je typickým představitelem generace, která nastoupila do života až po pádu českého komunismu: studoval mezinárodní vztahy na Univerzitě Karlově a má magisterský titul z Walsh School of Foreign Service na Georgetown University ve Washingtonu, D. C.

Ovšem jeho možná nejvyšší kvalifikací je (a to říkám ironicky), že pracoval pro českou pobočku čínské společnosti CEFC. Tu nyní dala Komunistická strana Číny k ledu kvůli obviněním z korupce, ale předtím ji řídila armáda; v řadě zemí, kde působila, byla CEFC hodnocena jako čínská špionážní a vlivová agentura a její pracovníci byli podezřelí i z rozdávání úplatků.

Jak uvedl statutární místopředseda ČSSD Roman Onderka, o Kulhánkově nominaci byl hned večer informován prezident republiky Miloš Zeman – a neměl námitky.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč

Celkem za měsíc: 11 700,00 Kč
Vybráno 33.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 927 times, 2 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 4,10 out of 5)
Loading...
27 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)