vintage-cars-old-havana-cuba-cr-michael-petit
8.12.2016
Kategorie: Společnost

Kuba: Jaké to tam opravdu je?

Sdílejte článek:

MILAN ROMAN

Už asi tři roky se chystám, že napíšu o návštěvě Kuby. Hned na úvod řeknu, že na Kubě ji úžasné klima, čisté nádherné moře, pláže s bílým pískem a vynikající rum. To ostatní už takové skvělé není.

Pojďme popořadě.

Prosinec 2013.

Nastupujeme v Praze do Boeingu 777, není zcela plný, ty hodiny v letadle jsou strašně dlouhé i přes jeho prostornost.

V Havaně je maličké letiště, hodiny čekáme na zavazadla, začínám si všímat odlišnosti od jiných letišť. Na mnoha místech letiště se něco opravuje, vidím naskládané regály a stoly neznámého významu. Na WC nenajdete toaletní papír, WC se samo spláchne a okamžitě vyteče na zem. Vyjdete ven a “hajzlbaba” vás zkásne. 

Dorazíme na hotel, na pokoji zima, nesvítí světla, ale zase teče teplá voda. Začíná se mě zmocňovat pocit, že jsem tohle už zažil. Žena říká, že půjde nahlásit nesvítící světlo, nahlas uvažuji, že buď nebudou lidé nebo žárovky. Zde prozradím konec, opravdu to nikdo neopravil za celou dobu.

Ráno jdu do hotelového shopu, neboť chci kubánské doutníky. Obchod omotaný řetězem, visací zámek, otevírají až o deváté. Ještě ve čtvrt na deset byl zavřen, a protože odjíždíme na prohlídku Havany, nezjistím kdy se zde opravdu chodí na devátou do práce.

Jako první míjíme divadlo, delegátka oznamuje, že se jmenovalo Blankytné divadlo, ale po revoluci ho přejmenovali na divadlo Karla Marxe. Cítím, že to bude zábava. Delegátka vidí můj úšklebek a hned mi vysvětluje, že i u nás jsme to tak donedávna měli. Delegátka je Kubánka, ale studovala v Praze. Vždyť měli, měli, snažím se zachránit náš vztah.

Po cestě vidět všude špínu a Che Guevaru. Kavárny téměř nikde. Přicházíme na náměstí, kde Fidel po vítězné revoluci řečnil tuším šest hodin bez přestávky. Náměstí velké jako deset Václaváků, nikde žádná kavárna, ani stánek s vodou nic. Delegátka vypráví jak zde oslavovali vítězství v revoluci a já se již několikáté neumím zbavit dojmu, že remíza by byla lepší.

Asi je to na mně vidět, protože delegátka si dává velmi záležet, aby to právě mně vysvětlila pořádně. Vždyť chápu, jasně.

Proč je všude Che Guevara a nikde není Fidel? Neboť Fidel ještě žije, my až po smrti lidí oslavujeme, říká delegátka. Ptám se, zda si je jistá, že ještě žije. Ano, vždyť byl v televizi. Aha, no jasně. S tím co já vím o televizích … No ale nechci hrotit situaci, i tak to mám nahnuté.

Z autobusu vidím dlouhou frontu před obchodem. Co to je, proč tam stojí? Asi dostali maso, suše odpovídá delegátka a ošklivě na mě dívá. Jistě, říkám si a definitivně se propojují do módu “socialismus”, oživují se vzpomínky z mého dětství a puberty v Československu. 

Výklad pokračuje, Kubánci vydělají měsíčně asi 18eur, dostanou potravinové lístky na půlku kuřete a kilo rýže na měsíc.

Hotel Hilton vzali majitelům (znárodnili) a přejmenovali na hotel Svoboda. Jménem svobody se i krádež dá omluvit, zdá se.

Kuba je velký výrobce kávy, ale místní kávu nemají. Když jim někdo ze zahraničí kávu přinese, tak si jednu uvaří, zbytek smíchají s mletým hrachem a postupně dosypávají hrách, takže na konci už pijí jen hrách …

Kubánci jsou velmi šikovní, vše opraví (jistě, když si to koupit nemohou), akorát potřebují občas dovézt náhradní součástky zvenčí.

Jedeme mimo hlavní město kolem takové nějaké boudy. Zastavíme a řidič s delegátkou říkají, že chvíli pauza, obchod. Jdu se podívat, v obchodě jen vajíčka a nějaké velké plechovky. Řidič s delegátkou kupují po pěti kusech: “Kečup, v Havaně není”.

V Havaně se jdu podívat do potravin, že kolik tady stojí věci, když tak málo vydělají. No, milí marxisté, nepotěším vás. Pokud v obchodě náhodou něco mají, ceny jsou jako u nás. A většinou v obchodě mají dva druhy džusu a šest druhů rumu, jinak nic. Kolem toho se zde potuluje dvanáct prodavaček, vždyť plná zaměstnanost musí být. Na jednoho zákazníka připadá šest prodavaček, luxus parádní.

Domácí posedávají v garážích, což jsou takové jejich hospody. Našli jsme konečně nějaký bar. Obrovský, luxusní, jen nikde nikdo. Domácí sem nesmí, turistů mnoho není. Na ulici babička kouří doutník delší a širší než její noha. Odhaduji, že jej bude kouřit do smrti.

Hotel, kde bydlel Hemingway a hospoda, kam chodil za přítelkyní, má navždy vystaráno o klientelu. V hospodě je plno turistů, střídáme se v rychlých intervalech, oběd a pryč. Počmárané stěny, jinak ničím výjimečná hospoda, akorát zde mají jídlo, to je privilegium.

Navštívili jsme i muzeum rumu Havana, později mi domácí vysvětlili, že tuto značku nepijí, že je dobrá k prodeji na západ, ale oni mají mnohem lepší rumy pro sebe. Snažil jsem se to ověřit jako jen šlo a mohu s určitostí říci, že na Kubě je mnoho a mnoho výborných rumů.

Další den odjíždíme na hotel ve Varaderu. Jedna lampa svítí (ze čtyř), což už beru jako bonus. Za chvíli zjišťujeme, že je problém s WC. Už automaticky naskakují vzpomínky na dětství, záchod jako před 20 lety u nás jediný typ, neomylně otevírám vrchní nádobku a zjišťuji, že tam, kde má být řetízek, jsou čtyři druhy šňůrek pěkně navázané na sebe, které se občas roztrhnou (no, to občas bylo asi dvakrát denně). To opravím hravě, ale nahlásíme to na recepci. Nebudu vás napínat, za celých 12 dnů to nikdo opravit nepřišel. (Nejsou lidi, plná zaměstnanost atd.)

V baru je to super, namíchají ti nápoj jaký chceš a postaví k němu láhev rumu, aby sis dolil kolik rumu chceš. Doporučuji všem alkoholikům, byly tam i Rusi a využívali to hojně. Spolu s námi přišli i Češi, bavíme se na tom, jak spláchli WC, leželi na pokoji a po chvíli zjistili, že vodu mají všude. Také pamatují socialismus a berou to sportovně. Seznamujeme se s barmany. Jsou to vystudování profesoři, ovládají jazyky a dělají tu kvůli spropitnému. Tolik by nevydělali nikde jinde, práce číšníka na Varaderu je privilegium.

Ráno vyrážíme na prohlídku Varadera. Jezdí tam takový ten vlastivědný autobus, za dvě eura si koupíte lístek a vystupujete a nastupujete celý den. Kromě řidiče je uvnitř prodavač lístků, tak se dosahuje plná zaměstnanost … U autobusu je důležité vědět pár informací: Jezdí si bez ohledu na jízdní řád kdy chce a zastavuje na zastávce + – 200m. Musíte mít oči na stopkách a číhat na autobusy.

Internet na hotelu mají na jednom PC, je to takový dial up jako před 20 lety u nás, nebaví vás na něm pracovat, ale to je tentokrát spíš plus. Na wifi zapomeňte, není nikde.

Když zastaví autobus, obklíčí vás děti a žebrají bonbony, jako my kdysi od řidičů plechovky coly a angličáky. Jdete po ulici a samí manažeři pouličního obchodu, příští kubánští oligarchové. Všichni prodávají doutníky, ukradené z fabriky, kde dělají. Jeden mi ukazuje v kalhotách našité dvě trubky, do kterých ty doutníky vloží, aby jejich přenesl přes vrátnici.

Vybavení pasu stojí 90 euro. Při jejich platu na to za půl roku mají, pokud nebudou jíst. Na letenku si našetří nevím kdy. Jediná TV v obchodě s elektro, úhlopříčka 60cm stojí 400 euro. Zato tu mají ještě kazety Maxell. Pokud si je ještě pamatujete.

Je tu strašně teplo, ale Kubánci nemají klimatizace, protože elektřina je pro ně drahá. No, my turisté kapitalističtí ji naštěstí v hotelích máme.

V potravinách chci pravou kubánskou kávu, neboť ji nikde nevidím. Prodavačka se zatváří záhadně, ohlédne kolem sebe a zpod pultu vytáhne jeden kus v zeleném obalu. Poučen domácími chci tu ještě lepší, v černém obalu. Přepíná na vyšší level, zajde do skladu a pod bílým pláštěm mi tajně jeden kus donese. Zaplatil jsem a doufám, že ji zato nezavřou do basy. Domácí mi říkali, že u nich je polovina lidí policisté. Někteří jsou uniformovaní, jiní tajní.

Před obchodem se hrají tři děti. Mají kolečkové brusle, přesně dvě. Chvíli má jedna pravou a druhá levou a pak se střídají. Na největší ulici La Rampa (podobné La Ramble v Barceloně) se těžko hledá kavárna a vlastně i turisté, zato děti tam hrají fotbal s pozešívaným míčem z několika kusů, děda mi o takovém vyprávěl.

V televizi normálně běží americký fotbal, na pláži každých 50m vás hlídá místní policista. Kubánci na pláže ani do hotelu nesmí. Personál hotelu se při odchodu podrobuje osobní prohlídce, aby něco neodnášeli domů.

Když se více seznámíte s číšníky, tak vám tajně prodávají lístky na autobus za poloviční cenu. Dokonce i ten, co prodává lístky v autobuse, tak se vás při vystupování zeptá, zda mu je nedáte.

Polovinu cesty právě opravují. Jeden Čechokanaďan, který na Kubu jezdí už deset let vždy na zimu, tak říká, že to už dělají celých deset let.

A top příhoda na závěr. Kubáncům se pokazila nějaká elektrárna, tak pár měsíců kupovali elektřinu z USA. Před vánocemi Fidel vystoupil v televizi a asi hodinu vyprávěl jak je chtějí Američané zničit drahou elektřinou, ale oni se nedají a ukáží jim. Přes vánoce čtyři dny nebudou svítit. Takže vánoční svátky Kubánci strávili potmě a pár kilometrů od nich na Varaderu vysvícené hotely plné cizinců, v noci vystupuje Národní balet u bazénu, na každém hotelu jiná kapela, lampiony a ruce nahoře.

Svezete se parádními auty. Sice budete omotání uvnitř kabely křížem krážem, ale zvenčí vypadají skvěle. Je to asi tak jako i Kuba. Nádherné místo, vynikající podnebí a obrovský potenciál, ale bída na každém kroku. Skanzen socialismu jako vyšitý. Návštěvu doporučuji.

ZDROJ: Milan Roman

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 9 828,00 Kč
Vybráno 28.08%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 556 times, 4 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (22 votes, average: 4,68 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.