KIMKLDR
17.10.2020
Kategorie: Politika

Která země je svobodnější?

Sdílejte článek:

MATTHIAS LUKL 

Někdy se setkávám s tím, že se lidé snaží porovnávat různé země na naší planetě dle míry jejich svobody, což dává smysl, avšak jakožto milovník individuality s tím mám menší problém.

 

Někdy se totiž takové srovnání používá i jako útok, třeba ve smyslu: “Ty si připadáš nesvobodný? Tak se přestěhuj do Severní Koreje a hned tě ty roupy přejdou!” nebo “Tobě se nelíbí žít tady, protože nám vládne EU? Tak to obdivuješ Putina? Rusko je nesvobodná země, kde se utlačují lidská práva! Jestli myslíš, že je tam ráj, tak se tam odstěhuj!”

Mnohdy mi také někteří říkají, že se mám vlastně dobře, protože žiji v demokratické společnosti, kde se ctí různá základní lidská práva.

Já jsem však přesvědčen, že neexistuje nic jako obecná objektivní míra svobody, se kterou můžeme vzít jednu zemi a prohlásit ji za svobodnější než jinou zemi.

Nemám nic proti tomu, když někdo sestaví nějakou metodu, kde bude posuzovat různé atributy různých zemí na světě a pomocí této metody je seřadí. Nemám nic proti tomu, když se lidé k takové metodě budou odkazovat, citovat ji a obecně respektovat. Je to takový, řekněme, až vědecký přístup ke svobodě.

Přesto to ale neznamená, že stále existuje něco jako obecná míra svobody. Popravdě, svoboda je zcela subjektivní, intimní, a záleží čistě na tom, jaký jste člověk a co od života potřebujete.

Pokud jste novinář a je pro vás důležité, aby vás nikdo neomezoval, zřejmě se vám bude líp a svobodněji žít třeba v USA, kde si otevřeně můžete psát články o tom, že prezident je idiot.

V Rusku nebo Turecku by vás za kritizování hlavy státu v novinách mohli klidně zavřít, čili pro vás tyhle země příliš svobodné nebudou.

A většina lidí se shodne na tom, že země, kde novináře za kritizování prezidenta zavřou, je méně svobodná, než země, kde vás za to žádné sankce nehrozí.

Jenže co když nejste novinářem, politika vás obecně vůbec nezajímá a všechno, co od života chcete, je chovat kočkovité šelmy a hady.

Zatímco v Rusku nad počtem velkých kočkovitých šelem žijících ve vašem domě všichni mávnou rukou a nikdo se o to vůbec nestará, v USA už by na vás zvonil šerif dožadující se povolení podle nějakého paragrafu ohledně wildlife protection law, a pokud nemáte vyřízeno pět set různých povolení, tak vám vaše zvířata sebere a nechá utratit.

Tady se tedy role obrací. Najednou jste člověk, který má daleko větší možnosti najít své štěstí v Rusku, než v USA.

Jakožto libertarián tedy odmítám tohle zjednodušené srovnávání a raději se dívám na konkrétní lidi. Na jejich konkrétní příběhy. Myslím, že etatismus ubližuje lidem v každé zemi trochu jinak a trochu jiným způsobem. Avšak pořád ubližuje, a proto se nebudu tvářit, že demokratické země jsou snad svobodnější. Říkám: Jak pro koho.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Pavel Kl*ka 222,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Miroslav Paták 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, Ludmila Kárská 300,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Markéta Hansli 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Meissner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 13 205,00 Kč
Vybráno 37.72%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 325 times, 7 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 4,28 out of 5)
Loading...
politicon.cz
112 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.