rouska-1024x683
24.8.2020
Kategorie: Společnost

Kšefty s COVIDEM – podvody s rouškami pokračují, nikdo to neřeší

Sdílejte článek:

MICHAL MALÝ 

michalmalyNerozumím tomu, proč orgány činné v trestním řízení, neřeší pokračování podvodů, který beztrestně běží od března 2020 a možná ohrožují zdraví obyvatel tím, že je uvádějí v omyl.

Od března tohoto roku různé firmy v ČR nabízejí roušky KN95, jako respirátory FFP3 a požadují za ně cenu blížící se 400,- Kč. Tyto roušky jsou běžně k dostání v Číně v cenách od 25,- do 35,- Kč. Nejde až tolik o lichvářskou marži ve výši 1 000%, ale o to, že roušky KN95 jsou vydávány za respirátory FFP3 (KN99) a tedy jsou proti Covidu mnohem méně účinné. Firmy, které je nabízejí jako respirátory, se zřejmě dopouští klamavé reklamy a podvodu. Mimoevropské označení N95 nebo KN95, odpovídá evropské normě FFP2. FFP3 roušky (respirátory) navíc nelze podle nařízení vlády ČR zakoupit ani prodávat, přesto se prodávají.

Celková filtrační účinnost ochrany je tato:  FFP1 > 78 %,  FFP2 > 92 %,  FFP3 > 98 %. Respirátor je určen na ochranu nositele, rouška na ochranu jeho okolí. Pokud je bez ventilu, plně chrání i okolí. Existují i verze s ventilem, který slouží pro odvod vydechovaného vzduchu. Pokud takový respirátor nosí infekční osoba, může ventilem šířit infekci, protože ve ventilu není filtr. Roušky nelze označovat FFP2 ani FFP3, toto členění je vyhrazeno respirátorům. Taková označení roušky vycházejí z představy, že pro porovnání roušky a respirátoru stačí změřit filtrační účinnost materiálu, viz filtrační účinnost výše. Ve skutečnosti se u respirátorů měří další parametry, například prodyšnost (dýchací odpor) nebo koncentrace CO2 vdechovaného vzduchu atd.

Dovozce musí ověřovat, zda zboží odpovídá popisu. Například tato rouška má viditelně vyraženu normu KN95 (tedy FFP2), ale je na ní dotištěno jiným druhem tisku označení FFP3. Přiložený atest je přitom na KN95, tedy FFP2. Rouška neprávem vydávaná za respirátor je nabízena za 199,- Kč.  Zdá se mi až neuvěřitelné, že by prodejce toto nezaregistroval a nevšiml si, že nabízí klasickou roušku KN95 (třídyFFP2) a vydává ji za  respirátor FFP3. Rouška se stejnými parametry je v Číně prodávána za 5,98 USD / 10 ks, tedy bez cla a DPH cca 15,- Kč – odkaz ZDE. Stejně k tomu přistupují některé firmy na Slovensku – i když má rouška vyraženou normu FFP2, vydávají ji za respirátor FFP3.

Reklama prodejců, vydávajících KN95 za FFP3 je šířena zejména na facebooku. Jestliže firmy prodávající roušky KN95 je vydávají za respirátory FFP3, dopouštějí se klamavé reklamy a podvodu, tedy minimálně jednoho trestného činu. Uvádějí kupující v omyl tím, že se domnívá, že kupuje respirátor, který chrání jeho, přitom ale obdrží roušku, která chrání okolí a kupujícího ve srovnáním s účinností respirátoru mnohem méně. Tento podvod, zneužívající obavy obyvatelstva z nákazy Covid, tedy z obavy o vlastní zdraví považuji za zvláště zavrženíhodný. Domnívám se, že by se o zastavení pokračování tohoto podvodu měl zasadit pan ministr Jan Hamáček a policejní prezident brig. gen. Mgr. Jan Švejdar.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč

Celkem za měsíc: 9 450,00 Kč
Vybráno 27.00%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 408 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...
11 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)