bitcoin
14.9.2021
Kategorie: Kultura a tipy

Kryptoměny – bublina, nebo skutečný trh?

Sdílejte článek:

Kryptoměny, resp. digitální peníze, se začaly objevovat na internetu již kolem roku 1998. Stále to však byly jen pokusy a nejednalo se o skutečná funkční a především komerčně úspěšná digitální platidla. Nedisponovaly dostatečnou decentralizací, byly lehce napadnutelné, manipulovatelné a jejich celkový koncept nebyl v podstatě vůbec dotažen.

Příběh těchto virtuálních coinů však celkově začíná jednou osobou, kryptografem Davidem Chaumem. V roce 1983 vyvinul Američan kryptografický systém s názvem eCash. O dvanáct let později vyvinul další systém DigiCash, který používal kryptografii k utajení ekonomických transakcí. Poprvé však byla myšlenka nebo termín „kryptoměna“ vytvořena v roce 1998. V tomto roce Wei Dai začal přemýšlet o vývoji nové platební metody, která používala kryptografický systém a jejíž hlavní charakteristikou byla decentralizace.

Na trh přichází skutečný decentralizovaný coin – Bitcoin

Pamatujete si světovou ekonomickou krizi, která začala před více než deseti lety? Ano, v roce 2008 finanční krize postihla všechny, včetně americké velmoci, na vzestupu. Důsledky takové velké ekonomické katastrofy byly nečinné a dolary ztrácely hodnotu rychlostí světla.

V roce 2009, takzvaný Satoshi Nakamoto, osoba, jejíž identita je stále tajná, vytvořil první kryptoměnu, Bitcoin. Jak jste si již mohli přečíst, nebyl prvním člověkem, který přišel s nápadem jej vytvořit. Jaký byl za tím záměr? Vytvořit nový způsob platby, který by mohl být použit na mezinárodní úrovni, být decentralizovaný a bez jakékoliv finanční instituce za ním. Jednoduše stvořit měnu, která by byla jako odpálená neřízená a nezničitelná střela. Že by to bylo něco nemožného? Čtěte dál.

K vytvoření jeho kryptoměny ho pravděpodobně přivedla velká ekonomická krize, která zasáhla miliony občanů. Také chtěl přimět lidi vidět, že existují i jiné druhy peněz, které nejsou ty konvenční, ale které můžete také použít a mít z nich prospěch a používat je zcela běžně, tj. platit jimi za běžné věci a za každodenní potřeby.

Jak je to s kryptoměnami teď?

Využívání a investice do kryptoměn se zvyšují. Jejich začátky nebyly dobré, široká společnost této nové formě plateb příliš nedůvěřovala, nicméně postupem času se tento koncept změnil. Mnoho firem tuto digitální měnu již používá, umožňuje platbu svých produktů a služeb těmito virtuálními měnami, a dokonce si vytváří vlastní.

Dvě ze společností, které vyvinuly nebo vyvíjejí vlastní kryptoměnu, jsou nadnárodní fotografická, designová a produkční společnost Kodak a sociální síť Facebooku. První společnost vytvořila KodakCoin a druhá Libru. Jiné společnosti raději povolují virtuální měny pouze jako platební metodu. Na používání kryptoměn vsadily hotelové řetězce, letecké společnosti i turistické parky.

Taky vzniklo mnoho společností, díky kterým můžete bezpečně investovat do kryptoměn i vy sami, jsou to různé burzy nebo programy, díky kterým si můžete také ukrojit svůj kousek ze světa kryptoměn.

Pokud jde o hotely, které vám s nimi umožňují platit, máme španělský řetězec Casual Hotels a pětihvězdičkový švýcarský hotel Dolder Grand Hotel. Řetězec Casual Hotels prozatím umožňuje používat kryptoměny pouze v hotelu Casual del Mar v Malaze, i když záměrem majitelů je implementování ve všech hotelech které spravují.

Pokud jde o letecké společnosti, Surf Air se sídlem v USA nám již umožňuje provádět některé transakce s kryptoměnami. Například placení měsíčního poplatku.

A nakonec turistické parky nebo turistické kanceláře, jako je Národní turistická kancelář Německa. Ty také chtějí začít ve světě virtuálních měn, které mají dnes tak velký význam a růst. Prostřednictvím oficiálního prohlášení vyjádřili své záměry, prezident agentury uvedl, že hlavním záměrem, který měli s využitím kryptoměn, bylo těžit ze ziskovosti získané tímto novým platebním systémem.

Jaká je budoucnost těchto virtuálních měn?

Každý měsíc vzniká stále více kryptoměn a lidé se na toto téma vzdělávají stále více i v České republice. Všechno to sice začalo Bitcoiny, ale není to jediná kryptoměna na trhu. Jako druhá největší kryptoměna na světě je Ethereum (ETH) a silné zastoupení ve světě má i Litecoin (LTC).

Technologie blockchainu používaná kryptoměnami se v průběhu let konsolidovala a mnoho odborníků předpovídá, že tato technologie se bude využívat i v jiných odvětvích, na čem se už pracuje. V této chvíli není úplně jasné, jak se budou kryptoměny v budoucnosti chovat nebo jak se k nim budou chovat vlády, které proti kryptoměnám zarytě bojují, tedy alespoň většina z nich, ale už teď víme, že jejich hodnota bude pomalu, nebo možná i rychle stoupat. A pokud je bude chtít někdo zastavit, tak to bude prakticky nemožné.

A co vy? Používáte kryptoměny? Investujete do nich své peníze? Pokud se chcete o světě kryptoměn dozvědět více, můžete se podívat na videa z Bitcoinového kanálu.

(PR)

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč

Celkem za měsíc: 11 094,- Kč
Vybráno 31.69%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 296 times, 2 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 2,33 out of 5)
Loading...