DBW
15.8.2016
Kategorie: Politika

Krize hodnot a úpadek institucí

Sdílejte článek:

FRANTIŠEK FILIP DVOŘÁK

Kvalita a užitečnost systému se pokaždé ukazuje při jeho zátěži a dnešní doba nám k tomu dává dostatek příležitostí. Hodnoty, které jsme si kdysi zvolili, nám umožnily dostat se na současnou civilizační úroveň, avšak situace, ve které se ocitáme dnes, nás nutí k zamyšlení – zvolili jsme dobře?

Mluví se o krizi hodnot západní civilizace, avšak problém je hlavně v jejich nastavení a uplatňování v každodenní realitě, která jediná má možnost je dlouhodobě prověřit. ‘Šedá je teorie, ale strom života je věčně zelený!’ Na to jsme však zapoměli a ten strom života nahradili odbornou komisí.

Mluví se o návratu a obnově řádu. Je však žádoucí obnovit systém, který nás dovedl až k současnému stavu? Možná, že bude třeba poněkud radikálnější přístup, než někdejší ‘Poučení z krizového vývoje’…

Samotná existence institucí se stala důležitější, než jejich užitečnost a některé se už natolik vzdálily svému původnímu účelu, že ho pokládají přímo za překážku pro jejich vlastní fungování. Poslední dobou diskutovaný vztah nemocničních zařízení a farmaceutických firem je jen kamínkem této nevkusné mozaiky, která se nám začíná drolit před očima.  Odpor oficiální medicíny k její alternativní podobě (byť má za sebou isíciletou tradici a prokazatelné výsledky) tuto podivnou souvislost dostatečně ilustruje.

Podobně je na tom odpor vrcholně ekonomických činitelů k menším a do nedávna i relativně nezávislým subjektům. Ty by podle nich, ponechány svému osudu a bez přísné kontroly, zavedly svět do neregulovaného chaosu. A hrůza pomyslet, že si ještě dnes může člověk něco vyrobit nebo vypěstovat sám!

Též představitelé našeho výchovně-vzdělávacího systému, který začal chrlit kvanta (mimo onen skleník) nepoužitelných odborníků, pociťují nevoli, když místo nich dá zaměstnavatel přednost člověku s praktickými životními zkušenostmi. A co hůře – obyčejní občané si dovolují přemýšlet a rozhodovat o svých záležitostech bez jejich doporučení, schválení, či alespoň odborné konzultace!

Dalším velmi smutným příkladem je armáda, která má kromě panovníka chránit i vlastní obyvatelstvo a ne okupační jednotky cizích mocností. Odpor proti zakládání občanské domobrany je toho též výmluvným příznakem.

Pozadu však delší dobu nezůstává ani policie a prokuratura, kde jsme si již zvykli na razantní postup vůči osobám nepohodlným pro režim, ale které navíc chrání i pachatele trestních činů před účinnou obranou života, zdraví a majetku ze strany napadených a poškozených. Copak je pro stát jedinec, který brání sebe a svoje blízké, nebezpečnější než útočník, co ho ohrožuje? Obávám se, že právě tímto způsobem ukazuje režim svojí pravou podstatu.

Stejně podivným dojmem působí některé ústavy duševního zdraví, které jsou ochotny udělat magora z každého, kdo nesplňuje jejich představy nebo držet člověka s poruchou příjmu potravy za ústavní zdí pro jeho ‘dobro’. Často tak dlouho, až si k vnucované nemocniční stravě vypěstuje ještě větší odpor k jídlu obecně. A na druhou stranu se množí případy, kdy evidentně útočného jedince který opakovaně ohrožuje svoje okolí, vypustí z těchto prostor mezi nic netušící obyvatelstvo, aby svojí diagnózu potvrdil – nejlépe kuchyňským nožem a podobnými terapeutickými pomůckami… 

Kdyby už nic jiného, tak jeden z příznaků úpadku institucí je neschopnost praktického uvažování v souvislostech, které překračují jejich působnost. Což je problém strukturální a přímo spjatý s podstatou specializace, jehož negativní projevy instituce netlumí, ale ještě zesilují. Problém se zapouzdří a bobtná. Nic na tom nezmění ani milióny nových předpisů a paragrafů, ve kterých se už nevyznají ani sami ‘experti’, neboť jejich jediným přínosem se ukázalo být dokonalé zamlžení výhledu na význam věcí. Ke znehodnocení původních hodnot zde stačil samovolný růst do dinosauří ‘majestátnosti’.

Dalším projevem zrychlujícího se úpadku institucí je pak skutečnost, že většina energie bývá vynakládána na neustálé zvyšování jejich důležitosti a závislosti občanů na samotné existenci těchto útvarů. A to i navzdory, tomu, že jejich obliba a užitečnost konvertuje k nule. Či spíše právě pro to! Čím méně přirozené poptávky u obyvatelstva, tím více je třeba umělých zásahů, které nás donutí se podřídit. A to bez ohledu na růst nebo alespoň zachování životní úrovně, zdravotního stavu či bezpečnosti občanů. O úrovni občanských práv a míře osobní svobody ani nemluvě.

Prosazované desetitisícové pokuty za protesty proti úřední blbosti tuto skutečnost jen podtrhují. Občan si pak rozmyslí cokoli jen naznačit. Ta situace, kdy si ‘kapři sami nevypustí rybník’, se mění na případ, ‘kdy si chobotnice sama neukousne chapadla’. Je zde však možnost, že jí nakonec narostou do takové délky, že se do nich zaplete a sama se udusí.

PS: Paradoxní slovníček nové doby:

  • Policie – Útvar na ochranu zločinnosti, která není v rozporu se zájmy vládnoucích vrstev.
  • Armáda – Pojistka pro případ, kdyby se obyvatelstvo rozhodlo usilovat o vlastní bezpečnost.
  • Ekonomika – Co se samo pohybuje, to svaž! Až to přestane i dýchat, napoj to na přístroje.
  • Školství – Nechtějte vědět to, co nepotřebujeme, abyste věděli.
  • Zdravotní péče – Udržování občana ve stavu, kdy je nutno ho léčit.
  • Psychiatrie – Nábožensko/ideologické přesvědčení, že ten, kdo má razítko a klíče, má zákonitě i pravdu.

Fr.Filip Dvořák, (autor je publicista, rocker a dobrodruh)

ffdvorak

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2019: *****

Luděk Kurka 100,- Kč, Jiří Novák 150,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Jakub Malinovský 55,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Petr Chovanec 1000,- Kč, René David 900,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Vlastimil Kornas 66,60 Kč, Miloslav Pecka 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Nezn. dárce 0.000421 BTC (99.84 CZK), Květa Sekyrová 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Lucijan Škorjanc 150,- Kč, Marie Kouklíková 100,- Kč, Roman Doubravský 500,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč

Celkem za měsíc: 10 312,44 Kč
Vybráno 29.46%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 19 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
14 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.