AUTO VRAK
20.9.2021
Kategorie: Ekonomika

Krize drtící automobilový průmysl je teprve na začátku, říkají experti, účet je už teď biliónový

Sdílejte článek:

PETR PROKOPEC

Zdá se, že automobilky jsou v problémech až po uši a vyhlíží, kdy se budou moci odrazit od pomyslného dnes. Nic takového ale není na pořadu dne, varují analytici a další experti.

 

Pokud byste se před rokem zeptali prakticky kohokoliv, z čeho je vyroben automobil, nejspíše by zmínil motor, převodovku, nápravy či třeba sedadla. A pokud by došlo na materiály, pak by šlo třeba ocel, hliník nebo plasty. Na kabeláž by ale pravděpodobně vzpomnělo jen velmi málo lidí, na čipy pak prakticky nikdo.

Dnes je nicméně situace diametrálně odlišná, o čipech si totiž povídají již i vrabci na střeše. Zejména pak o jejich nedostatku, jenž odstartoval příchod koronavirové pandemie. V jejím důsledku totiž došlo na uzavírku továren i showroomů, stejně jako na pokles zájmu zákazníků. Automobilky tak rázem začaly rušit objednávky u dodavatelů, kteří si ovšem následně nesedli s obličejem v dlaních do kouta. Místo toho přepřáhli se začali ještě více soustředit na firmy vyrábějící elektroniku, neboť prodeje telefonů, televizí a notebooků začaly kvůli lockdownům razantně narůstat.

Souběžně s tím se začal opět zvyšovat zájem o nová auta, jejichž výrobci do té doby upřednostňovali logistický model „just-in-time“. Tedy jinými slovy, jejich skladové zásoby byly minimální a komponenty proudily do fabrik, jak bylo zrovna třeba. Problém nastal, když automobilky vyčerpaly nasmlouvané dodávky a na nové výrobci čipů neměli kapacity. Odstartovala tak krize, která trvá dodnes a jíž ještě dále umocnila zemětřesení, záplavy či požáry, jež se dotkly právě výrobců čipů. A jelikož většina z nich sídlí v Asii, dopadla na ně navíc i nová vlna koronaviru, jež znovu zavřela továrny.

Aby těch problémů nebylo málo, musíme zmínit ještě jeden faktor, kvůli kterému bude mít vedení automobilek ještě větší noční můry než doposud. Momentálně totiž dojíždí velké množství vládních podpůrných programů. Rázem se tak začíná mluvit i o případných bankrotech, neboť dle analytické společnosti AlixPartners jen v rámci letošního roku přijde automobilový průmysl o 80 miliard liber (cca 2,375 bilionu korun) na obratu. To je suma rovnající se zhruba 3,9 milionům vozů, jež nebudou kvůli nedostatku čipů vyrobeny.

Z veškerých dalších prognóz nicméně začíná vyplývat, že to nejhorší je ještě před námi. Pat Gelsinger, šéf společnosti Intel, která je jedním z největších výrobců čipů na světě, totiž uvedl, že dosud „jste ještě nic neviděli“. To jen potvrzuje Ian Henry, majitel společnosti AutoAnalysis, dle kterého jsme spíše na začátku krize, než aby šlo o prostředek či konec. Je totiž třeba zmínit, že se blíží Vánoce, tedy čas, kdy zájem o mobily, televize či notebooky ještě vzroste.

Pokud si přitom uvědomíme, že automobilový průmysl odebírá jen zhruba 15 procent světové výroby čipů, zatímco na elektroniku připadá 50 procent, je zcela jasné, jakým směrem se orientují výrobci a proč. A jelikož ještě nějakou chvíli zabere, než se vše ustálí, nezbývá zákazníkům nic jiného, než se obrnit trpělivostí. Lépe totiž skutečně hned tak nebude.

„Normální je taková situace, kdy dokážeme vyrobit jakékoliv auto, které chceme, a to kdy chceme. Nemyslím si ovšem, že se tak stane dříve než ve druhém pololetí příštího roku,“ dodal k tématu Scott Keogh, šéf severoamerického zastoupení Volkswagenu. Z jeho slov vyplývá, jak výrazně se situace zhoršila jen během léta. Ještě na počátku prázdnin se totiž většina analytiků i manažerů domnívala, že zlepšení přijde právě ještě letos.

Keogh mimo to přiznává, že doby, kdy skladové zásoby mnoha komponentů pokryty až 120denní výrobu, se již nikdy nevrátí. Pro výrobce by přitom nyní ideálem byl zhruba 40- až 50denní horizont, ovšem i o tom lze nyní pouze snít. Místo toho jsou realitou 30- až 40denní zásoby, což automobilky nutí k výrobě pouze takových modelů, na kterých mají největší zisk. Jak se totiž ukázalo, řešení v podobě montáže aut s nižšími specifikacemi bylo jen dočasné a trn z paty to nikomu nevytrhlo.

Veškerá tato omezení přitom kromě navýšení čekacích lhůt vedou k růstu cen, které již šponují vzhůru stále komplexnější anti-emisní systémy a investice do elektromobility. Skutečně tak lze počítat s tím, že auta typu Škody Fabia budou během několika málo let startovat nad půl milionem korun, jak zmiňuje šéf české automobilky. Přičemž pokud si je budete moci koupit, budete mít možná ještě štěstí, že na vás něco zbylo.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, L. Skrobacek 149,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč¨, František Vrána 50,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Stanislava Urbancová 300,- Kč, Jana Nováková 500,- Kč, Jan Dočekal 500,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Olga Žlábková 1000,- Kč, Vladimír Janeček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 16 465,- Kč
Vybráno 46.75%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 875 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 4,83 out of 5)
Loading...
28 komentářů
    • texas
  1. texas

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)