2508846-winston-churchill
17.10.2020
Kategorie: Společnost

Krev, dřina, pot a slzy

Sdílejte článek:

FRANTIŠEK SCHILDBERGER

Život se na chvíli zastavil. V éteru zašumělo a ozval se nezaměnitelný hlas premiéra:„Nemohu vám slíbit nic než krev, dřinu, pot a slzy.“ Projevem, který obsahoval tato slova, poslal Winston Churchill trestuhodně nepřipravené britské impérium do války. Monumentálního zápasu na život a na smrt.

Po osmdesáti letech promluvil premiér jiné země. „Čísla nákazy závratně rostou.“ Trestuhodně nepřipravená, zdánlivým ústupem viru ukolébaná země.

Ani v jednom případě posluchači nemohli tušit, jaké události zítřek přinese. Zda hrdý Albion nepodlehne hitlerovské mašinérii vítězně pochodující Evropou. Zda se zadlužená česká státní pokladna nepromění v černou díru, zda se české zdravotnictví nepočne hroutit pod náporem nemoci.

 

Winstonu Churchillovi mohou aktivistky sprejovat hanopisy na pomník třeba každý den, ale s Andrejem Babišem ho srovnávat prostě nelze. Protože po předneseném projevu se anglický „buldok“ zakousl do práce a svou zemi zachránil. Jak by asi anglický národ po několika měsících vládního nicnedělání přijal další projev, ve kterém by premiér vyzýval k hrdinné obraně Londýna obklíčeného dávno se vylodivším wehrmachtem?

Projev českého premiéra by snad byl přijatelný. Kdyby zazněl v březnu!

Výrazně chudší, s nepřipravenou infrastrukturou a s revoltující částí veřejnosti stojíme před novou vlnou epidemie. Jestliže nám ta první sahala po kolena, druhá nám hrozí přerůst přes hlavu. Lépe řečeno již přerůstá! A málokdy bylo v české politice tak jasno v tom, na čí hlavy padá rozhodující díl odpovědnosti za tento stav.

Jenže samotné povědomí o tom, kdo za to může, nám, jak pevně doufám, dobře poslouží napřesrok, při parlamentních volbách. Pro teď zbývá jen ta krev, dřina, pot a v mnohých rodinách slzy!

Člověku se tají dech, když sleduje, jak ze dne na den a nyní již z hodiny na hodinu temní obraz pandemie v české kotlině. Jak se mobilizuje personál, začínají stavět improvizované nemocnice. Jako bychom, aby těch paralel nebylo dost, stáli po boku obyvatel britského pobřeží a s obavami hleděli přes kanál La Manche, na jehož druhém břehu německé tanky drtí poslední vzdor francouzské armády. Co s námi bude?

Není pochyb o tom, že hlavní břemeno pandemie dopadne na naše zdravotníky. Lékaře, sestry, další personál nemocnic. Podobně, jako tehdy v Británii nesla hlavní nápor hrstka válečných pilotů, včetně těch českých. A svým umem a statečností zabránila invazi.

Česko má vyspělé zdravotnictví, odborníky v adekvátních vědeckých oborech, skvělé a obětavé zdravotníky. Přes současnou politickou i společenskou mizérii spoustu obětavých a statečných lidí. To jsou základní kameny, na kterých budeme v následujících týdnech stavět.

Dvě věci nám ale chybí.

Zaprvé opuštění bláhové, sekulární víry, že jsme mírou všech věcí, že náš pokrok učiní svět navždy bezpečným a blahobytným místem. Jednodušeji řečeno, že si dokážeme zařídit ráj na zemi.
A za druhé přijetí víry, že smrt nemá v životě člověka poslední slovo. Bez tohoto vědomí se nikdy nedokážeme s takovými situacemi, jaké právě čelíme, se ctí a nezbytnou dávkou realismu vyrovnat.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Pavel Kl*ka 222,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Miroslav Paták 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, Ludmila Kárská 300,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Markéta Hansli 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Meissner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 13 205,00 Kč
Vybráno 37.72%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 785 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 3,50 out of 5)
Loading...
politicon.cz
10 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.