2508846-winston-churchill
17.10.2020
Kategorie: Společnost

Krev, dřina, pot a slzy

Sdílejte článek:

FRANTIŠEK SCHILDBERGER

Život se na chvíli zastavil. V éteru zašumělo a ozval se nezaměnitelný hlas premiéra:„Nemohu vám slíbit nic než krev, dřinu, pot a slzy.“ Projevem, který obsahoval tato slova, poslal Winston Churchill trestuhodně nepřipravené britské impérium do války. Monumentálního zápasu na život a na smrt.

Po osmdesáti letech promluvil premiér jiné země. „Čísla nákazy závratně rostou.“ Trestuhodně nepřipravená, zdánlivým ústupem viru ukolébaná země.

Ani v jednom případě posluchači nemohli tušit, jaké události zítřek přinese. Zda hrdý Albion nepodlehne hitlerovské mašinérii vítězně pochodující Evropou. Zda se zadlužená česká státní pokladna nepromění v černou díru, zda se české zdravotnictví nepočne hroutit pod náporem nemoci.

 

Winstonu Churchillovi mohou aktivistky sprejovat hanopisy na pomník třeba každý den, ale s Andrejem Babišem ho srovnávat prostě nelze. Protože po předneseném projevu se anglický „buldok“ zakousl do práce a svou zemi zachránil. Jak by asi anglický národ po několika měsících vládního nicnedělání přijal další projev, ve kterém by premiér vyzýval k hrdinné obraně Londýna obklíčeného dávno se vylodivším wehrmachtem?

Projev českého premiéra by snad byl přijatelný. Kdyby zazněl v březnu!

Výrazně chudší, s nepřipravenou infrastrukturou a s revoltující částí veřejnosti stojíme před novou vlnou epidemie. Jestliže nám ta první sahala po kolena, druhá nám hrozí přerůst přes hlavu. Lépe řečeno již přerůstá! A málokdy bylo v české politice tak jasno v tom, na čí hlavy padá rozhodující díl odpovědnosti za tento stav.

Jenže samotné povědomí o tom, kdo za to může, nám, jak pevně doufám, dobře poslouží napřesrok, při parlamentních volbách. Pro teď zbývá jen ta krev, dřina, pot a v mnohých rodinách slzy!

Člověku se tají dech, když sleduje, jak ze dne na den a nyní již z hodiny na hodinu temní obraz pandemie v české kotlině. Jak se mobilizuje personál, začínají stavět improvizované nemocnice. Jako bychom, aby těch paralel nebylo dost, stáli po boku obyvatel britského pobřeží a s obavami hleděli přes kanál La Manche, na jehož druhém břehu německé tanky drtí poslední vzdor francouzské armády. Co s námi bude?

Není pochyb o tom, že hlavní břemeno pandemie dopadne na naše zdravotníky. Lékaře, sestry, další personál nemocnic. Podobně, jako tehdy v Británii nesla hlavní nápor hrstka válečných pilotů, včetně těch českých. A svým umem a statečností zabránila invazi.

Česko má vyspělé zdravotnictví, odborníky v adekvátních vědeckých oborech, skvělé a obětavé zdravotníky. Přes současnou politickou i společenskou mizérii spoustu obětavých a statečných lidí. To jsou základní kameny, na kterých budeme v následujících týdnech stavět.

Dvě věci nám ale chybí.

Zaprvé opuštění bláhové, sekulární víry, že jsme mírou všech věcí, že náš pokrok učiní svět navždy bezpečným a blahobytným místem. Jednodušeji řečeno, že si dokážeme zařídit ráj na zemi.
A za druhé přijetí víry, že smrt nemá v životě člověka poslední slovo. Bez tohoto vědomí se nikdy nedokážeme s takovými situacemi, jaké právě čelíme, se ctí a nezbytnou dávkou realismu vyrovnat.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, L. Skrobacek 149,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč¨, František Vrána 50,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Stanislava Urbancová 300,- Kč, Jana Nováková 500,- Kč, Jan Dočekal 500,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Olga Žlábková 1000,- Kč, Vladimír Janeček 100,- Kč, Libor Heidler 222,- Kč, Anonym 500,- Kč, Kateřina Levová 500,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč

Celkem za měsíc: 17 937,- Kč
Vybráno 51.37%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 824 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 3,50 out of 5)
Loading...
10 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)