tommy
1.6.2018
Kategorie: Společnost

Krátký proces: Případ Tommyho Robinsona

Sdílejte článek:

BRUCE BAWER

  • Rychlost, s jakou bylo spácháno bezpráví na Tommy Robinsonovi, je nejen pozoruhodná, ale hlavně děsivá.
  • Aniž by měl možnost kontaktu se svým právním zástupcem, byl Robinson rychle souzen a odsouzen na 13 měsíců odnětí svobody. Poté byl převezen do věznice Hull.
  • Mezitím soudce, který vynesl rozsudek nad Tommy Robinsonem, rovněž zakázal britským médiím informovat o jeho případu. Noviny, které již zveřejnily zprávu o jeho zatčení, ji rychle stáhly. To vše se stalo během jednoho dne.
  • V Británii je násilníkům dopřáno právo na spravedlivý proces, právní zástupce dle vlastního výběru, dostatek času na přípravu podkladů k soudnímu řízení a právo na kauci. Žádného z těchto práv se však Tommy Robinson nedočkal.

Když mi bylo kolem dvaceti a byl jsem v Londýně vůbec poprvé, tak jsem pokoušel adrenalin takovým způsobem, že jsem měl celý týden o zábavu postaráno. Již nikdy na mě žádné město nezapůsobilo tak silně, jako Londýn. Žádná Paříž, žádný Řím – ovšem, Řím je kolébkou Západní civilizace a Paříž zase její osou. Avšak Británie byla tím místem, kde anglosaské hodnoty a především oddanost svobodě, byly plně ukotveny. Bez Británie by nebyla Deklarace nezávislosti, Ústava, ani Listina práv Spojených států amerických.

Během posledních několika let, se však Británie těmto hodnotám čím dál tím více vzdalovala. Zahraničním kritikům islámu, jako například americkému odborníkovi Robertu Spencerovi a svého času i nizozemskému poslanci Geertu Wildersovi, byl zakázán vstup do země. A nyní, alespoň jeden prominentní domácí kritik islámu, Tommy Robinson, byl několikrát obtěžován policií, vláčen po soudech a nechán napospas vězeňským dozorcům, kteří dopustili, aby jej muslimští spoluvězni do bezvědomí zmlátili. Patrně je Robinson britskými úřady chápán, jako potížista a nejraději by jej viděli kapitulovat a opustit zemi (jako Ayaan Hirsi Ali opustila Nizozemsko), nebo aby byl zabit nějakým džihádistou (jak se stalo nizozemskému režisérovi Theo van Goghovi).

V pátek, jak bylo zde včera uvedeno, se otevřela nová kapitola příběhu Tommy Robinsona. Britští policisté jej sebrali na ulici v Leedsu, kde, coby nezávislý novinář vysílal přímý přenos na Facebooku před budovou místního soudu. Uvnitř probíhal proces s několika obžalovanými, kteří byli údajně členy tzv. “gangu sexuálních násilníků” (grooming gang) – skupiny mužů, vesměs muslimů, kteří během několika let, ne-li desetiletí systematicky znásilňovali v některých případech až stovky nemuslimských dětí. Svědky Robinsonova zatčení bylo na Facebooku přibližně deset tisíc diváků z celého světa.

Na snímku: Policisté zatýkají Tommyho Robinsona (uprostřed) v Leedsu, kde během svého působení, jako nezávislý novinář, streamoval živý přenos na Facebooku před budovou místního soudu.

Policie urychleně předvedla Robinsona před soud, kde, aniž by měl možnost kontaktu se svým právním zástupcem, byl rychle odsouzen na 13 měsíců odnětí svobody. Poté byl převezen do věznice Hull.

Mezitím soudce, který vynesl rozsudek nad Tommy Robinsonem, rovněž zakázal britským médiím informovat o jeho případu. Noviny, které již zveřejnily zprávu o jeho zatčení, ji rychle stáhly. Dokonce i řadoví občané, kteří o jeho zatčení informovali v sociálních médiích, raději tuto zprávu stáhli, aby se vyhnuli Robinsonovu osudu. To vše se stalo během jednoho dne.

Nejprve soud na úrovni banánové republiky, poté roubík do úst všem novinářům. Ve Spojeném království, kde je násilníkům dopřáno právo na spravedlivý proces, právní zástupce dle vlastního výběru, dostatek času na přípravu podkladů k soudnímu řízení a právo na kauci. Žádného z těchto práv se však Tommy Robinson nedočkal.

Rychlost, s jakou bylo spácháno bezpráví na Tommy Robinsonovi, je nejen pozoruhodná, ale hlavně děsivá. Již několikrát, jsem osobně zažil nebezpečí ze strany islámu: jedním mladým členem gangu byl na mě vytažen nůž, byl jsem obklíčen davem agresivních mužů v dželabách poblíž mešity, propagující radikální Islám. To však není děsivé, děsivé je, co se stalo Tommy Robinsonovi – toto naprosté porušení základních britských svobod.

Z jistého úhlu pohledu, však Robinsonovo bleskové zatčení, proces a odsouzení není žádným překvapením. “Již delší dobu zde byla kampaň, jak Tommyho Robinsona dostat, či něco na ten způsob,” řekl mi brzy ráno v sobotu můj zdroj ve Spojeném království, říkejme jí “L”.

Robinsonovo zatčení bylo zdůvodněno údajně tím, že byl v podmínce. Minulý rok v květnu byl vzat do vazby, když natáčel v blízkosti soudní budovy v Kentu, kde byla souzena jiná skupina obžalovaných muslimů, rovněž kvůli příslušnosti ke gangům sexuálních násilníků. Toto zatčení bylo rovněž bezdůvodné. Tehdy Robinson vyvázl pouze s podmínkou. Tentokrát však, byl jeho čin vyhodnocen, jako porušení pravidel podmíněného trestu, když opět dělal zpravodajství před soudní budovou.

Cynismus je v tomto případě zcela evidentní. L měla rovněž důležitou připomínku, když zdůraznila, že v době konání procesů s gangy sexuálních násilníků, příbuzní a známí obžalovaných stojí venku před soudem a “zastrašují” oběti znásilnění a jejich rodiny a příznivce. “Slyšela jsem o pětiletých dětech házejících kamení na rodiny obětí,” dodala L.

“Tohle zastrašování ze strany muslimských komunit též zahrnuje obcházení domů a obtěžování jejich obyvatel.” L rovněž slyšela, že někteří svědci u soudního přelíčení potřebovali policejní ochranu, aby si mohli dojít alespoň na toaletu uvnitř budovy soudu. Netřeba dodat, že tyto provokace a obtěžování jsou zřídka hlášeny, a zůstávají zcela bez trestu.

Jedním možným pozitivním aspektem této hrozivé události je to, že vzbudila ohlas, jaký žádná jiná událost už dlouho ne. L potvrdila, že mnoho jejích kontaktů na Twitteru sdílelo informaci, že “sice nikdy Tommyho obecně nepodporovali, ale že byli zděšeni, že někdo může být zatčen za informování o kriminalitě gangů (sexuálních násilníků)”. Někteří její známí jsou “přímo v šoku a zoufalí”. V sobotu se sešly tisíce stoupenců Tommy Robinsona ve Westminsteru. Ale bude mít takový veřejný protest nějaký zásadní vliv? Jeden bývalý britský policista reagoval na Robinsonovo uvěznění videem, kde apeloval na své krajany nejenom účastí na demonstracích, či pochodech, ale aby se přidali k Ann Marii Watersové a její straně For Britain (Za Británii), a aby pro svobodu projevu v Británii vzali příklad z UKIPu, který dostal Brity z EU.

L nabídla ještě zajímavější informace. Zatímco je Robinson trestán za upozornění na muslimské gangy sexuálních násilníků, tak Sikh Awareness Society (Sikhské informační společnosti), která rovněž o těchto procesech s gangy sexuálních násilníků informovala, se nic nestalo. “Oni jsou dar z nebes, protože upozorňují na totéž, ale nečelí takovým tlakům, jako například Tommy.” Je to logické, neboť by si britská policie nedovolila zatknout muže s plnovousem a s turbanem. L též upozornila na imáma, který byl nedávno zatčen, ale hned vzápětí byl propuštěn na svobodu, poté co se “větší skupina jeho stoupenců dožadovala jeho propuštění”. Jeden z policistů potvrdil, že tento imám byl propuštěn z obav, “že by jeho uvěznění mohlo vyvolat vlnu nepokojů po celé zemi.” L shrnula současný postoj britských úřadů k muslimské problematice takto: “Ztratili veškerou kontrolu a jednoduše jdou po těch lidech, jejichž stíhání bude dělat ten nejmenší rozruch. Je to totéž, jako když žák tyranizuje učitelku do té míry, že ta raději potrestá ty žáky, kteří jsou obětí šikany.”

Lze předpokládat, že se britské úřady nejspíš domnívají, že takové bezpráví, jako bylo spácháno např. na Robinsonovi, udrží mír. Já bych si tím však na jejich místě příliš jistý nebyl. Lidé, kteří v sobotu protestovali před Westminsterem, byli naštvaní. Kolik dalších Britů je na tom podobně? L se obává, že letošní léto v Anglii nebude právě klidné. Třeba to ale bude k něčemu dobré.

Co se mě osobně týče, tak nedokážu pochopit, jak je možné, že se žádná vlivná osoba ve Spojeném království neobtěžovala zpochybnit zacházení s Tommy Robinsonem – a postavit se tak za svobodu projevu.

Je snad celý britský establishment bandou zbabělců? Řekl bych, že se odpověď na tuto otázku již brzy dozvíme, pakliže už odpověď na tuto otázku dávno neznáme.

Navštivte také:Petice za svobodu pro Tommy Robinsona

 

Bruce Bawer je autor nového románu The Alhambra (Swamp Fox Editions). Jeho kniha While Europe Slept (2006) byla bestsellerem New York Times a dostala se také do finále soutěže National Book Critics Circle Award. Mezi jeho další díla patří A Place at the Table (1993), Stealing Jesus (1997), Surrender (2009), a The Victims’ Revolution (2012). Rodilý newyorčan, žijící od roku 1998 v Evropě.

Autor: Bruce Bawer, překlad původního textu: Swift Injustice: The Case of Tommy Robinson, překlad: Pavel Michálek

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2019: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Eva Myslivečková 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Marie Fulková 100,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Petr Pisan 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ludmila Karská 300,- Kč, Petra Rohlíčková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jana Hašlarová 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloš Kraus 300,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Jan Šmrha 100,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Soňa Holcová 200,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč

Celkem za měsíc: 11 764,00 Kč
Vybráno 33.61%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 45 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
20 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.