rouskystadoovce
19.5.2020
Kategorie: Společnost

Král má roušku

Sdílejte článek:

MONIKA ČÍRTKOVÁ

Koluje tu po FB taková časová osa, která vtipně komentuje, jak šel čas s rouškami – od dojemné solidarity a snahy ochránit okolí, po rozmrzelost a naštvání. Je to velice trefné, ale také smutné.

Mohlo to být totiž tak, že jsme na březen a začátek dubna vzpomínali jako na dobu, kdy jsme se neznámé a neprobádané situaci kreativně a solidárně postavili, vyřešili ji a zvládli. Kdo to uměl, ušil roušky, často nezištně podělil ostatní, i ostatním opatřením jsme se víceméně podřídili, virus se přestal šířit a život se vrátil do normálu. Takhle na to ale vzpomínat nebudeme. Budeme na to vzpomínat jako na čas ponížení.

Státní moc podlehla častému myšlenkovému schématu, a to hned ve dvou směrech:

1) Co je užitečné, to se musí nařídit.

Stává se to v mnoha oblastech, ať už jde o zapínání pásů v autě nebo očkování. Nějaké chování se osvědčí a ukáže jako užitečné, a stát se chopí příležitosti a učiní z něj povinnost. Samozřejmě, ihned se otevře kýžený prostor pro uplatňování moci, povinnost se musí kontrolovat, její nedodržování pokutovat, k tomu je nutné zřídit úřady, obsadit úřednická místa, vést řízení atd.

Musí to ale tak být? Zapínáte si pásy, protože je to povinnost, nebo proto, že chcete jezdit bezpečně? Lidé přece mají sami od sebe tendenci udržovat určitou míru bezpečného chování, a to dost racionálně. Ale to je už stokrát prodiskutované téma, netřeba se opakovat.

2) Co se osvědčilo, musí trvat co nejdéle.

Nemyslím si, že je vedení státu úplně padlé na hlavu, tudíž patrně dobře ví, že současný rozsah povinnosti nosit roušky všude je zcela iracionální. Ostatně, viděli jsme to už dříve, ministr Hamáček nenosil roušku ani v nejhorším období, když seděl s kolegy na krizovém štábu a ještě se u toho nechal vyfotit. Stejně tak u prezidenta se sešli jeho poradci a v klidu konzumovali společné jídlo. Ne proto, že jsou hloupí nebo nezodpovědní, ale právě proto, že vědí, že nastavené pravidlo je pochybné. Navenek ale musí zachovávat dekorum. Situace, kdy politik poskytuje rozhovor do televizního zpravodajství přes Skype a u toho má na obličeji roušku, znamená jediné: dělá z diváků naprosté hlupáky. Podobné je to s “rozvolňováním” pravidel, která snad budou i určovat, kdo na koupališti kdy smí roušku odložit.

Lidé sami cítí, že to už je moc, ale „předpis je předpis“, takže stále ještě poslušně roušky nosí.

Nechávají se tím vlastně manipulovat: každý se musí chovat tak, jako by měl vysoce nakažlivou nemoc. Ve městě je například úplné minimum nakažených, občan nemá sám žádné příznaky nemoci, nezná nikoho, kdo by tou nemocí trpěl, ani se nesetkal s někým, kdo nějaké její příznaky má, ale když jde ven, musí si vzít roušku, protože „možná by tu nemoc mohl mít“. Takové chování má k čemukoliv, co lze nazvat racionalitou či přiměřeností, na míle daleko. Co to dělá s lidskou duší si netroufám odhadovat, ale nepodceňovala bych to.

Stalo se módou klanět se vědcům a vědeckým postupům. Opravdu je tohle ten adorovaný vědou podložený, racionální přístup? Kde jsou data, statistiky, pravděpodobnost? Ne, teď už to není vědecky podložené. Vláda nutí všechny občany chovat se nelogicky a dobře to ví. Povinnost nosit roušky za současných okolností všude je ponižující. Snad i chápu, že stát baví občany ponižovat, ale nechápu, že občany baví to státu trpět.

Teď je tedy otázka, který z odpovědných činitelů první řekne, že epidemiologický král je nahý. Vlastně, nahý ne. Má roušku.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2020: *****

Vladimír Pospíšil 800,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jiří Sika 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Marie Kouklíková 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Jan Dočekal 500,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč, Eduard Ezer 500,- Kč

Celkem za měsíc: 13 678,00 Kč
Vybráno 39.08%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 212 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (25 votes, average: 4,40 out of 5)
Loading...
loading...
18 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.