demoblok
21.3.2020
Kategorie: Politika

Krach střetu zájmů české opozice

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonČeská opozice podlehla svodům koronavirové krize a upřednostnila svůj boj s Andrejem Babišem na úkor zájmů státu. Vyznamenali se v tom zejména senátoři za KDU-ČSL, STAN a ODS.

Česká opozice již tři roky svádí urputný boj s Andrejem Babišem. To, co mohlo být tolerováno v časech, kdy šlo vlastně „jenom“ o politiku, se změnilo pod dojmem celosvětové pandemie virové nákazy čínskou chřipkou. Česká opozice, která ovládá Senát PČR, zneužila tuto situaci k tomu, aby skandálním způsobem zaútočila na českou vládu.

Senát přijal toto rozhodnutí (Vyjímám podstatnou část, která se týká kritiky vlády):

Senát Parlamentu České republiky:
I. Konstatuje, že
1. krize související s pandemií koronaviru je vážná a bude mít dalekosáhlé ekonomické a sociální dopady na celou společnost;
2. vláda nevyužila všechny prostředky ke zvládnutí situace, podcenila komunikaci a tím podryla důvěru v instituce státu a jejich schopnost obstát v náročných situacích;
3. předseda vlády České republiky oddaloval nasazení zákonných standardních mechanismů krizového řízení a nepostupoval v souladu s právním řádem České republiky, zejména se zákonem č. 240/2000 Sb. o krizovém řízení tím, že včas neaktivoval Ústřední krizový štáb;

Poté senát děkoval „obyčejným lidem“ – taková líbivá politika.

Co se „podrytí důvěry ve stát“ týče, jde o naprosto skandální zhodnocení situace. Jediný, kdo do vlády „ryl“ byla opozice. ODS si stěžovala, že už 28. Ledna navrhovala jednání o tom, jak je Česko připraveno na koronavirovou chřipku a vláda jednání v poslanecké sněmovně zamítla. Když však vláda rozhodla o zákazu biatlonu s diváky, omezení letů do severní Itálie koncem února, vystoupil předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura s tvrdou kritikou těchto opatření. Předseda ODS Petr Fiala se také přidal a hovořil o „chaosu“ v rozhodování české vlády. Cílem bylo opět co nejvíce pošpinit vládu a Babiše zvláště.

Nejprve jednala Bezpečnostní rada státu, Ústřední krizový štáb byl ustaven později. Vykládat o tom, že Babiš oddaloval nasazení „zákonných standardních mechanismů“ je další skvost z dílny české opozice. V této souvislosti chci upozornit na stížnost jakési dvojičky právníků proti vyhlášení stavu nouze kvůli údajné „nezákonnosti“ tohoto postupu.

Zahumenský podal návrh jménem své manželky Venduly. Oběma vadí postup premiéra Andreje Babiše (ANO). „Hlavním důvodem je to, že premiér porušuje ústavní zákon a zákony, nesvolal ústřední krizový štáb, nepostupuje od počátku podle pandemického plánu, lidé nejsou pravdivě informováni, Babiš zneužívá situaci pro svoje PR a pro svoje podnikání,” uvedl právník.

Vláda prý lže

V tzv. návrhu na zrušení opatření obecné povahy označil Zahumenský za odpůrce v dané věci vládu a ministerstvo zdravotnictví. Vedle usnesení o vyhlášení nouzového stavu z 12. března napadl také dvě následující opatření, kterými Babišův kabinet 14. a 15. března přijal krizová opatření ohledně zavření části obchodů a zákazu volného pohybu lidí. Návrh směřuje i proti opatření, které 10. března zakázalo přítomnost žáků a studentů ve školách.

Senát PČR tak v časové posloupnosti kritizoval vládu přesně za stejné věci, co advokáti manželé Zahumenští. To nelze považovat za náhodu a senát se tak žalobou evidentně inspiroval.

Jaké však bylo mé překvapení, když předseda senátu Miloš Vystrčil vystoupil v pořadu Události, komentáře a prohlásil, že zcela podporuje opatření vlády. O nějaké „nezákonnosti“ ani slovo. Rovněž tak moderátor Jakub Železný „zkoušel“ ministra zahraničí Petříčka, proč je předsedou Ústředního krizového štábu Roman Prymula a nikoliv ministr vnitra Jan Hamáček. Ani k tomu se Vystrčil nijak kriticky nevyjádřil. Do „zlatého alba báchorek“ o řešení situace se pak v Událostech zapsala i česká eurokomisařka Věra Jourová, podle níž dnes EU dělá všechno pro své členské státy.

Zatímco senát využil svého střetu zájmů s Babišem a konstatoval vinu vlády na „podrytí důvěry ve stát“ a za Babišovo protizákonné jednání, já mohu konstatovat pouze jediné.

Česká opozice se rozhodla zneužít virové nákazy k dalšímu boji s Babišem a zahrnula současnou situaci do politiky Antibabiš. Lidovecký senátor Šilar pak neváhal Babiše nazvat psychopatem. ČT v tom samém pořadu Události,komentáře uveřejnila výsledky průzkumu mezi občany Česka, a sice jak si podle nich vláda stojí při řešení virové nákazy. Téměř 80% označilo činnost vlády jako vynikající, velmi dobrou nebo dobrou. Pouze 15% špatnou a 5% nedostatečnou. Naprosto chápu, že pod dojmem těchto výsledků se Vystrčil neodvážil pokračovat ve své antibabišovské politice.

Česká opozice tak propadla ve střetu svých zájmů. Upřednostnila svůj boj s Babišem před zájmy českého státu. Poté, co Vystrčil zjistil, že taková politika není mezi lidmi populární, otočil o 180 stupňů. Je na každém z nás, abychom vyhodnotili co je a co není podrývání důvěry ve stát. Tvrdím, že důvěru ve stát podryl Senát, který jen umocnil pocity lidí, že jde o instituci ne zcela potřebnou, možná zcela zbytečnou.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc listopad 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Anonym poštou 222,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Petr Čermák 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Martin Golombek 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Ludmila Kárská 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Vítězslav Nováček 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč

Celkem za měsíc: 19 771,00 Kč
Vybráno 56.48%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 113 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (30 votes, average: 4,53 out of 5)
Loading...
politicon.cz
24 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.