zemanuvn
21.10.2021
Kategorie: Politika

KPR zveřejnila video, jak Zeman v nemocnici svolává Poslaneckou sněmovnu

Sdílejte článek:

COM/SPU

Kancléř Vratislav Mynář během svého čtvrtečního brífinku na Pražském hradě zveřejnil video, jak prezident Miloš Zeman podepisuje rozhodnutí svolat zasedání Poslanecké sněmovny.

Během brífinku hradní kancléř Vratislav Mynář odmítl pochybení a zdůraznil, že se chová v souladu se zákonem. Zároveň odmítl spekulace, že by někdo zfalšoval prezidentův podpis na listině, kterou svolal zasedání nové Poslanecké sněmovny. Jako důkaz přehrál asi půlminutové video, na kterém Zeman dokument vlastní rukou podepisuje za přítomnosti šéfa dolní komory Radka Vondráčka (ANO) i svého kancléře Vratislava Mynáře.
 
„Svolání Sněmovny na nejzazší termín na 8. listopadu,“ prohlásil Zeman při podpisu za přítomnosti Vondráčka a Mynáře. „Jsme rádi, že máme ten čas,“ reagoval na videu Vondráček.
 
Zeman nato citoval německé přísloví: „Zeit gewonnen, alles gewonnen“.
 

Daný brífink, na němž novináři nemohli položit žádné otázky, přišel několik dní poté, co předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) s odkazem na informace z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN), kde je Zeman hospitalizován, oznámil, že prezident není schopen pracovat. Zprávu Vystrčil zveřejnil toto pondělí.

Den nato se senátní komise pro ústavu a parlamentní procedury jednohlasně usnesla, že jsou splněny podmínky pro aktivaci článku 66 ústavy. K tomu je nutný souhlas obou komor Parlamentu. V souladu s tímto článkem se prezidentovy pravomoci částečně přenášejí na premiéra a předsedu Poslanecké sněmovny.
 
„Aktivace článku 66 neznamená, že by prezident přestal být prezidentem. Jeho pozice mu zůstává, není to odvolání. Jde pouze o to, zda je prezident způsobilý dělat práci, která mu z ústavy náleží,“ vysvětloval minulý týden funkci článku Vystrčil.
 
Připomeňme, že Mynářovo počínání během prezidentovy hospitalizace kritizovali nejen opoziční politici, ale i premiér Andrej Babiš (ANO). Podle předsedy vlády by měl hradní kancléř okamžitě rezignovat. Pokud tak neučiní, zbaví ho funkce, pokud bude aktivován článek 66.
 
Hlavním důvodem kritiky je, že ÚVN informovala Mynáře o tom, že není schopen vykonávat pracovní povinnosti již 13. října. Přesto den poté kancléř zprostředkoval v nemocničním pokoji setkání Zemana s předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem, kde podepsal dokument o svolání Sněmovny.
Vondráček je rovněž terčem kritiky kvůli tomu, že se k Zemanovi na nemocniční pokoj dostavil, a to bez vědomí ošetřujícího lékaře. Část opozice ho proto vyzvala k rezignaci. Vondráčkovu návštěvu zkritizoval i Babiš.
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč

Celkem za měsíc: 11 000,00 Kč
Vybráno 31.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 088 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 4,93 out of 5)
Loading...
59 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)