CENZMEDIA
10.9.2020
Kategorie: Společnost

Kovidová politika a mediokracie

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonNávrat plošných opatření proti šíření nového typu coronaviru byl opět hlavním tématem vysílání veřejnoprávní televize. Bohužel, dnes je „kovid“ dominantním prvkem mediální masáže a zneužíván opozičními politiky na celém světě.

Již delší dobu ve svých poznámkách k virové pandemii konstatuji, že se z ní stal téměř výlučně politický problém, který je navíc médii natolik nafouknut, že v daném politickém a mediálním prostředí lze jen velmi obtížně zachovat chladnou hlavu. Je tak třeba dodat, že se opatření, ať hygieniků nebo celé vlády, dostávají do iracionální, vysoce emoční roviny, kde je pak již každá rada drahá.

Jsem naprosto „uzemněn“ informacemi o tom, jak dnes Švédsko výborně zvládá virovou nákazu, a to údajně díky „disciplinovanosti“. Tyto zprávy v našich médiích naprosto zastírají realitu. Švédsko patřilo k těm státům, kde se na jakákoliv omezení kromě „rozestupů“ naprosto rezignovalo. Tamní lékaři si naopak stěžovali, že je politici neposlouchají a počet zemřelých „s kovidem“ tam dosáhl téměř k šesti tisícům. Jestliže dnes vykazuje Švédsko mnohem nižší čísla infikovaných na počet testů, není to žádnou „disciplínou“, ale prostě tím, že tam „první vlna“ proběhla v březnu a dubnu bez dramatických omezení ve společnosti. U nás naopak infekce nabrala nové tempo poté, co prakticky veškerá omezení přes léto padla. Nicméně, počty úmrtí s kovidem jsou u nás stále o řád menší než ve Švédsku, přičemž Česko i Švédsko mají přibližně stejný počet obyvatel. Švédsko opravdu není příklad hodný následování.

Co se politického zneužití pandemie týče, máme bohaté vlastní zkušenosti. Opozice nejdříve křičela, proč vláda omezuje akce, rozhodla o biatlonu bez diváků, nezajistila roušky (neměl je snad kromě Japonska či Tchaj-wanu vlastně nikdo včetně pevninské Číny). Cokoliv vláda podnikla bylo nepromyšlené, chaotické atd. atd. A dnes? Opozice křičí, že vláda pozdě reaguje, měla by dávno omezit to či ono, vydává nelogická opatření atd. atd.

Není ovšem zdaleka sama. Izraelská opozice viní premiéra Benjamina Netanjahua z exploze případů infekce, když před tím organizovala masové protesty, sice s rouškami a později bez roušek proti „zkorumpovanému“ premiérovi. Kandidátka Demokratické strany na viceprezidentku Kamala Harrisová obvinila prezidenta Donalda Trumpa z viny za úmrtí dnes již asi 180000 Američanů s kovidem. Mimochodem, to je po přepočtu na 10 milionů obyvatel (Česko, Švédsko) stejně jako v mediálně vychvalovaném Švédsku! O to víc vyniká český údaj, který k dnešnímu dni činí necelých pět set zemřelých. Přisadil si ale i Donald Trump, který systematicky a podobně jako já (dodávám sebekriticky) označuje pandemii jako „čínská chřipka“ a naznačuje její možný „umělý původ“ v čínských laboratořích.

Média, zejména ta „pokroková“, navíc velmi selektivně informují, a to v zásadě podle sympatií či antipatií k momentálně vládnoucím politikům. Trump tedy dělá nejen všechno špatně, ale odpovídá za úmrtí, podobně brazilský prezident (který je podobně jako Trump u pokrokářů v nemilosti). Nedávná cesta Miloše Vystrčila na Tchaj-wan vedla v médiích k oslavám Tchaj-wanu, co se týče šíření viru COVID-19. Roušky se tam nosí prakticky všude a na Tchaj-wanu se dělá relativně velmi málo testů a „důsledně se pracuje s infikovanými a jejich kontakty“. Pak vyšlo najevo, že česká delegace vlastně nikam nesměla a byla téměř hermeticky odříznuta od lidí. To je také způsob, jak bojovat s virem.

Na závěr pak jen povzdech nad mediálním zpracováním virové pandemie. Poslední Události na ČT, které jsem sledoval, snad 20 minut referovaly o nových opatřeních ministerstva zdravotnictví, kolik škol je zavřených, co se děje v pražské dopravě. Teprve pak došlo na docela zásadní informaci o tom, že jednání mezi EU a Velkou Británií o nové obchodní dohodě uvízla na britském požadavku vyjmout Severní Irsko z jurisdikce EU, s čímž Velká Británie souhlasila tak, aby dohoda o vystoupení z EU neskončila krachem. Británii se vyčítá, že nedodržuje mezinárodní závazky a stává se nedůvěryhodným státem. Přitom si stačí uvědomit, že Britové tím, že v rozvodové dohodě ponechaly Severní Irsko v EU, implicitně souhlasily s tím, že severoirské firmy budou při obchodování s Anglií, Skotskem a Walsem vypisovat celní prohlášení! Možná, že britský premiér prodělal koronavirovou nákazu a bojoval dokonce podle okolí o život, virus ho ale nezbavil rozumu a požaduje vcelku logicky návrat Severního Irska pod britskou svrchovanost. Původní souhlas vysvětluje „spěchem“, ale jednalo se jistě o z nouze ctnost – nechtěl se s EU rozejít bez dohody, a proto souhlasil s podmínkou o Severním Irsku. Přitom právě možná nedohoda o obchodních vztazích mezi EU a Británií bude mít mnohem větší dopad na obchod mezi EU a Británií než propad ekonomik v důsledku pandemie.

A ještě jedno číslo bych tu rád připomněl. Podle statistiky EU patří hospodářský pokles Česka v I. pololetí letošního roku k největším z EU. Samozřejmě je to důsledek dvou faktorů, české závislosti na exportu a českým opatřením proti šíření viru, čímž byla ekonomika radikálně postižena. Bonusem byl bezesporu velmi nízký počet úmrtí s kovidem. Opětovné zavedení roušek je sice primárně obtěžující, ale rozhodně méně bolestné než opětovné uzavření ekonomiky. Andrej Babiš se oprávněně brání požadavkům uzavřít ekonomiku podobným způsobem jako na jaře letošního roku. Jen aby mu to vydrželo i po volbách na počátku října. „Omezovačů“ je stále dost a jejich síla není zanedbatelná.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč

Celkem za měsíc: 9 450,00 Kč
Vybráno 27.00%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 785 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 2,78 out of 5)
Loading...
3 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)