11.10.2015
Kategorie: Ekonomika, Společnost

Koupili byste si službu od tohoto státu?

Sdílejte článek:

PETR ŠEVČÍK 11|10|2015

Kdysi jsem slyšel, že vztah státu ke svým občanům se dá snadno poznat podle způsobu, jakým jsou prováděny opravy silnic. Má to logiku: coby řidiči jsme v zásadě rukojmími státu. Stát bývá obvykle monopolním poskytovatelem dopravní infrastruktury a řidiči musí platit bez možnosti platbu odmítnout či službu reklamovat. A že my řidiči neplatíme zrovna málo: DPH při nákupu auta, dálniční známku, podnikatelé silniční daň, při nákupu pohonných hmot pak spotřební daň, opět DPH a jako bonbónek DPH ze spotřební daně (neboli daň z daně).

Jste-li někomu vydáni na milost, na jeho chování můžete snadno poznat charakter: zda je velkorysý, či naopak šikanista. Jaký vzkaz svým občanům – řidičům tedy český stát vysílá roku 2015? Řekl bych, že na nás ukazuje vztyčený prostředníček.

863556

Letošní dění nemá na českých cestách obdoby. Paralýza silniční sítě nabyla nevídaných rozměrů a třeba odříznutí Brna bezpochyby vejde do dějin dopravního inženýrství. Co mají letošní rekonstrukce společného? Bezohlednost. Absolutní bezohlednost vůči řidičům: těm, kdo mají být vnímáni jako klienti, ale zdá se, že představují spíše obtížný hmyz. Současně prováděné opravy hlavních tahů a paralelních objízdných tras dokumentují neschopnost a nezájem zúčastněných. Kraje i Ředitelství silnic a dálnic mají plná ústa zdůvodnění a výmluv, svorně se odkazují na „nutnost čerpat“ (to je univerzální odpustek dnešní doby, když musíte čerpat, je dovoleno cokoli, hlavně abychom to stihli), ale že by se v zájmu řidičů domluvili? Proč by to dělali? Vždyť by se míň prostavělo a prodotovalo.

Nikdo nenese odpovědnost za prosté parametry: v jakém procentu času a v jaké kvalitě jsou naše silnice hladce průjezdné? Jinými slovy: jaký je „service level“ poskytovaný platícím klientům, tedy řidičům? Nikdo se nezajímá o kvanta ztracených hodin. Bude je někdo kompenzovat těm, kdo každý den poskakují ve zbytečných kolonách, protože možnost objízdné trasy prakticky neexistuje?

Zkuste si představit svět, ve kterém se dopravní infrastruktura nabízí jako komerční služba. Koupili byste si ji od tohoto státu? A kolik je takových služeb, které byste si od tohoto státu koupili, kdybyste měli možnost volby?

ZDROJ: Petr Ševčík

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč

Celkem za měsíc: 8 378,00 Kč
Vybráno 23.93%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 30 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 4,94 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.