arabian-3535515_960_720
9.3.2019
Kategorie: Multikulturní soužití

Koupí halal platíte muslimům novou mešitu

Sdílejte článek:

JITKA MOODY

Tak především, je velký rozdíl, jestli je nějaká potravina halal, tedy pro muslimy jednoduše povolená ke konzumaci. Anebo jestli má označení halal třeba na obale, protože v tomto případě jde o produkt s certifikátem halal, který může udělit jen imám. Za tento certifikát výrobce platí roční poplatek a tyto peníze pak muslimská komunita využívá k podpoře islámských škol a stavbě nových mešit. Existují tvrzení, že z halal certifikátů je placený terorismus, ale to se pochopitelně nedá prokázat. Zdroj ZDE.

Halal v podobě placených certifikátů rozhodně nevychází z Koránu. V této islámské bibli je halal pouze termín pro to, co je muslimům povolené, v kontrastu s haram, tedy tím, co je zakázané.

Odkud se tedy vzala ona nutnost certifikátů halal pro jídlo určené muslimům? Vychází ze zákonu šaría. Z toho stejného zákonu šaría, který nařizuje kamenovat znásilněné ženy, zabíjet nemuslimy a shazovat homosexuály ze střech nebo vraždy ze cti, abych uvedla jen krátký výčet, takový The best of Sharia.

Jak funguje certifikace halal

Pokud chce výrobce potravin pro svůj produkt povolení označit ho za halal, obrátí se na muslimskou komunitu. Imám pak zkontroluje, jestli postupy při výrobě a pochopitelně ingredience nejsou haram, nechá si zaplatit a vydá certifikát. Poplatek není jednorázový, ale platí se každý rok, tedy je to spíš taková daň muslimům.

Sami muslimové vyhlašují, že poplatky z halal certifikátů jdou z velké části na výstavbu mešit a na podporu islámských škol. Tady to máte. Když si koupíte cokoli od čokolády přes chlazené kuře nebo třeba kebab od Turka, mějte na paměti, že jste právě podpořili islám a muslimy v Česku nebo v Evropě. Podle toho, kde sídlí výrobce.

Našla jsem varování pro muslimy, že pokud najdou označení halal u vepřového, jde o omyl nebo vtip. Dodám, že jde o dobrý vtip. Čuník je v očích islámu nečisté zvíře, a tak pochutnat si na bůčku nebo na slanině je pro muslimy těžký hřích, mnohem horší, než když někoho zavraždí.

Když už jsme u halal masa, tak to je jedna velká zrůdnost. Ani západní způsob porážky není zrovna „animal friendly“, ale muslimský (nebo i židovský) způsob zabití zakazuje, aby bylo zvíře nejdříve omráčeno a pak teprve zabito. Halal maso znamená, že zvířeti za plného vědomí byl podříznutý krk a pomalu a velmi bolestivě necháno zemřít vykrvácením.

Oproti rozšířené představě, halal rozhodně není jen o mase nebo o živočišných výrobcích.

Pojem halal se používá ve spojitosti s potravinami, které je muslimům povoleno konzumovat, vztahuje se však také na léčiva či kosmetiku. Výrobky nesmí obsahovat alkohol nebo být produktem alkoholového kvašení, nesmí obsahovat látky (enzymy, antioxidanty, želatina, glycerin aj.) získávané ze zvířat, která nebyla poražena halal postupem. A samozřejmě musí být zaplacen poplatek za certifikaci. Halal jsou tak např: Snickers, Mars, Milky way, Kitkat, Milka, Oreo, Toblerone, Prince, Cadbury, Mc Cain, Nutella, Nescafé… Firmy podporující halal: Nestle, Coca-cola, 7up, Pepsi, KFC, McDonalds a mnohé další – zdroj ZDE.

Když si koupíte kebab u stánku, právě jste zaplatili daň muslimům.

Když si koupíte čokoládu (třeba od Nestlé nebo Toblerone), zaplatili jste daň muslimům.

Když zkrátka na obale výrobku, na nějž máte chuť, najdete slovo halal a koupíte ho, právě jste poslali peníze muslimům, aby měli peníze na další šíření islámu v Evropě.

Je to na vás.

Autor: Jitka Moody

moody-prikrylova8629960_0

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Pavel Kl*ka 222,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Miroslav Paták 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, Ludmila Kárská 300,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Markéta Hansli 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Meissner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Aleš Karásek 200,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč, Eduard Ezer 500,- Kč

Celkem za měsíc: 15 655,00 Kč
Vybráno 44.72%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 921 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (30 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
32 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.