certi-brko-vstupuje-do-kin
29.12.2019
Kategorie: Kultura a tipy

Koukám, že ty letošní vánoční pohádky pořádně hejbou žlučí

Sdílejte článek:

MARTIN BRAUN

Tedy jak komu. Nicméně, když čtu všechnu tu hysterii kolem, dovolávání se rady pro rozhlasové a televizní vysílání a podobně, nemohu si nevzpomenout na jeden rozhovor, tuším že s panem Jiřím Suchým.

Ten totiž u příležitosti jakéhosi výročí, jeho nebo divadla Semafor, to už opravdu nevím, vzpomenul na doby temna se slovy, že divák byl citlivý na jakoukoliv narážku a že se často popadal za břicho smíchy i tam, kde to nebylo vůbec očekáváno a teprve později autoři pochopili, že tam divák kdesi v koutku viděl narážku na proradný bolševický systém. Na tom ostatně fungovalo například i Televarieté, kde v anekdotách a průpovídkách lidé viděli protikomunistický odboj paní Bohdalové a pana Dvořáka.

Zdá se, že dnes se tato doba vrací a to v podobě pohádek. Ono totiž zábavy u které bychom se u televize smáli moc není, filmů s jinotaji se také moc netočí a tak tu jsou pohádky a divák Český tam hledá a hledá a srdce Evropy div se – nachází. A jako v minulosti, i to co tam není.

Letos se to týkalo dvou pohádek. Čertí brko a Čarovný kamínek. Obě pohádky mimořádně nepovedené, mimořádně neatraktivní. I tu přispěchali znalci a vědátoři a v oněch dvou pohádkách nalezli narážky na současnost, na politickou situaci, na ekologii, na sluničkáře ( stále nevím co nebo kdo to vlastně je). Dokonce se objevily konkrétní figury z politické arény, které snad mohly být předlohou pro toho či onoho negativního pohádkového hrdinu.

Jenže, milí zlatí… ono je to trošku jinak a vy všichni, kdo bouříte proti údajné propagandě moc rádi zapomínáte, že pohádky vždy byly, jsou a prostě musí být o boji dobra se zlem. Vzpomeňte například na Rumcajse kterak bojoval s vrchností. Vzpomeňte na Trautenberka. a s hraných pohádek? Máme tu přece přihlouplého krále Pikolu z Tří veteránů, nebo Kazisvěta z princezny se zlatou hvězdou. Jen například. Anebo tolik milovaná pohádka s Čerty nejsou žerty. Správce, generál a trouba král, chamtivý a neschopný, skvěle zahraný panem Kemrem.

Pohádky jsou prostě od toho aby vyprávěly o boji dobra se zlem. A jestli příběh reflektuje současné dění? Inu, nebude asi na škodu si uvědomit, kdo se dnes nejčastěji dívá na pohádky. Myslím tím České, hrané. Anebo myslíte, že děti 12 a níže hlasují a komentují na ČSFD? I když, jak tak některé komentáře čtu, občas to vypadá na věk kolem 8 let, nicméně faktem je, že nejvděčnějším příjemcem pohádek vánočních i nevánočních je dospělý divák. Ten radosti chrochtá nad novým počinem pana Trošky, vrní blahem nad Andělem páně a dožaduje se trojky ( me too), či se radostí rozplývá nad další pohádkou pana Zelenky.

A naopak je to zase dospělý divák je ten, který volá po ztrestání těch co natočili cosi co se nepovedlo. Ditě asi těžko bude psát o daňových poplatnících, co zaplatili projekt urážející Babiše ( nebo někoho jemu podobného – vzdáleně).

Pro nás dospělé, se po roce 89 pohádky staly východiskem z filmové nouze. Přiznejme si to, ta lehkost, s jakou se natáčely komedie a veselohry dříve tu už není. Točí se inteligentní komedie, ovšem divák touží po neinteligentní veselohře. Prostě se smíchy popadat za břicho a bavit se u toho. Marně vzpomínám, u kterého z filmů, takzvaně “pro dospělé”, jsem se tak dobře pobavil naposled. Možná Dědictví, Černí Baroni, zpočátku asi i u Pelíšků. To je ale hodně málo.

A tak všichni vzýváme pohádky kde ten smích a zábavu nacházíme. A děti? Nedělejme si iluze, pokud to není Marvel nebo jiná fantasy, tak nás pošlou k šípku.

Pohádky k vánocům patří. Pravda, mají v posledních létech kolísavou úroveň. Tragická slíbená princezna nebo unylý pravý princ, loňský nemastný neslaný kouzelník Žito a letošní Čertí brko a Čarovný kamínek se určitě nestanou vyhledávanými díly. Hlavním důvodem není propaganda ale to, že opustily hravost a lehkost. U čertího brka hodně vadily písničky. Není totiž jednoduché napsat písničku tak, aby do pohádky sedla jako pověstná prdel na hrnec. Nemelodické nerytmické popěvky zde doslova otravovaly. Tedy s výjimkou skandování Čerti , čerti v hospodě. To bylo vtipné. Čarovný kamínek byl velkým oříškem k vydržení. Nebylo jednoduché vydržet do konce. V závěru mně napadla věta z Císařova pekaře : ” Patlama, patlama, paprťála žbrdluch.” Tvůrci patlali patlali až zmatlali vše do mrtě. Navíc, jako by se inspirovali u jiné pohádky, jménem Řachanda. Lesní postavy byly vykresleny velice podobně.

Zkrátka, letošek se pohádkově moc nevydařil. Nemyslím že je důvod k zásahu rady pro rozhlasové a televizní vysílání, jak zde na blogu bylo navrženo, nicméně by se měla ČT chytnout tak trošku za frňák a uvědomit si, že stavět na osvědčené kvalitě nikdy nemůže uškodit. A že není moc hospodárné že jsou schopní vyhodit do vzduchu těžké miliony za projekty s výsledkem nejistým, když na druhou stranu komerčně i umělecky prověřený Jiří Strach už několik let čeká marně na grant a podporu svého filmu Dlouhý, Široký a Bystrozraký.

Takže zase za rok.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc listopad 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Anonym poštou 222,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Petr Čermák 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Martin Golombek 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, Vladtimil Kornas 666,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Ludmila Kárská 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč

Celkem za měsíc: 18 621,00 Kč
Vybráno 53.20%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 016 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 3,79 out of 5)
Loading...
politicon.cz
14 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.