certi-brko-vstupuje-do-kin
29.12.2019
Kategorie: Kultura a tipy

Koukám, že ty letošní vánoční pohádky pořádně hejbou žlučí

Loading...
Sdílejte článek:

MARTIN BRAUN

Tedy jak komu. Nicméně, když čtu všechnu tu hysterii kolem, dovolávání se rady pro rozhlasové a televizní vysílání a podobně, nemohu si nevzpomenout na jeden rozhovor, tuším že s panem Jiřím Suchým.

Ten totiž u příležitosti jakéhosi výročí, jeho nebo divadla Semafor, to už opravdu nevím, vzpomenul na doby temna se slovy, že divák byl citlivý na jakoukoliv narážku a že se často popadal za břicho smíchy i tam, kde to nebylo vůbec očekáváno a teprve později autoři pochopili, že tam divák kdesi v koutku viděl narážku na proradný bolševický systém. Na tom ostatně fungovalo například i Televarieté, kde v anekdotách a průpovídkách lidé viděli protikomunistický odboj paní Bohdalové a pana Dvořáka.

Zdá se, že dnes se tato doba vrací a to v podobě pohádek. Ono totiž zábavy u které bychom se u televize smáli moc není, filmů s jinotaji se také moc netočí a tak tu jsou pohádky a divák Český tam hledá a hledá a srdce Evropy div se – nachází. A jako v minulosti, i to co tam není.

Letos se to týkalo dvou pohádek. Čertí brko a Čarovný kamínek. Obě pohádky mimořádně nepovedené, mimořádně neatraktivní. I tu přispěchali znalci a vědátoři a v oněch dvou pohádkách nalezli narážky na současnost, na politickou situaci, na ekologii, na sluničkáře ( stále nevím co nebo kdo to vlastně je). Dokonce se objevily konkrétní figury z politické arény, které snad mohly být předlohou pro toho či onoho negativního pohádkového hrdinu.

Jenže, milí zlatí… ono je to trošku jinak a vy všichni, kdo bouříte proti údajné propagandě moc rádi zapomínáte, že pohádky vždy byly, jsou a prostě musí být o boji dobra se zlem. Vzpomeňte například na Rumcajse kterak bojoval s vrchností. Vzpomeňte na Trautenberka. a s hraných pohádek? Máme tu přece přihlouplého krále Pikolu z Tří veteránů, nebo Kazisvěta z princezny se zlatou hvězdou. Jen například. Anebo tolik milovaná pohádka s Čerty nejsou žerty. Správce, generál a trouba král, chamtivý a neschopný, skvěle zahraný panem Kemrem.

Pohádky jsou prostě od toho aby vyprávěly o boji dobra se zlem. A jestli příběh reflektuje současné dění? Inu, nebude asi na škodu si uvědomit, kdo se dnes nejčastěji dívá na pohádky. Myslím tím České, hrané. Anebo myslíte, že děti 12 a níže hlasují a komentují na ČSFD? I když, jak tak některé komentáře čtu, občas to vypadá na věk kolem 8 let, nicméně faktem je, že nejvděčnějším příjemcem pohádek vánočních i nevánočních je dospělý divák. Ten radosti chrochtá nad novým počinem pana Trošky, vrní blahem nad Andělem páně a dožaduje se trojky ( me too), či se radostí rozplývá nad další pohádkou pana Zelenky.

A naopak je to zase dospělý divák je ten, který volá po ztrestání těch co natočili cosi co se nepovedlo. Ditě asi těžko bude psát o daňových poplatnících, co zaplatili projekt urážející Babiše ( nebo někoho jemu podobného – vzdáleně).

Pro nás dospělé, se po roce 89 pohádky staly východiskem z filmové nouze. Přiznejme si to, ta lehkost, s jakou se natáčely komedie a veselohry dříve tu už není. Točí se inteligentní komedie, ovšem divák touží po neinteligentní veselohře. Prostě se smíchy popadat za břicho a bavit se u toho. Marně vzpomínám, u kterého z filmů, takzvaně “pro dospělé”, jsem se tak dobře pobavil naposled. Možná Dědictví, Černí Baroni, zpočátku asi i u Pelíšků. To je ale hodně málo.

A tak všichni vzýváme pohádky kde ten smích a zábavu nacházíme. A děti? Nedělejme si iluze, pokud to není Marvel nebo jiná fantasy, tak nás pošlou k šípku.

Pohádky k vánocům patří. Pravda, mají v posledních létech kolísavou úroveň. Tragická slíbená princezna nebo unylý pravý princ, loňský nemastný neslaný kouzelník Žito a letošní Čertí brko a Čarovný kamínek se určitě nestanou vyhledávanými díly. Hlavním důvodem není propaganda ale to, že opustily hravost a lehkost. U čertího brka hodně vadily písničky. Není totiž jednoduché napsat písničku tak, aby do pohádky sedla jako pověstná prdel na hrnec. Nemelodické nerytmické popěvky zde doslova otravovaly. Tedy s výjimkou skandování Čerti , čerti v hospodě. To bylo vtipné. Čarovný kamínek byl velkým oříškem k vydržení. Nebylo jednoduché vydržet do konce. V závěru mně napadla věta z Císařova pekaře : ” Patlama, patlama, paprťála žbrdluch.” Tvůrci patlali patlali až zmatlali vše do mrtě. Navíc, jako by se inspirovali u jiné pohádky, jménem Řachanda. Lesní postavy byly vykresleny velice podobně.

Zkrátka, letošek se pohádkově moc nevydařil. Nemyslím že je důvod k zásahu rady pro rozhlasové a televizní vysílání, jak zde na blogu bylo navrženo, nicméně by se měla ČT chytnout tak trošku za frňák a uvědomit si, že stavět na osvědčené kvalitě nikdy nemůže uškodit. A že není moc hospodárné že jsou schopní vyhodit do vzduchu těžké miliony za projekty s výsledkem nejistým, když na druhou stranu komerčně i umělecky prověřený Jiří Strach už několik let čeká marně na grant a podporu svého filmu Dlouhý, Široký a Bystrozraký.

Takže zase za rok.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2020: *****

František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Alena Fuszteiová 300,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Přemysl Hrůza 1000,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Kamil Potoček 300,- Kč, Ivanka Podzimková 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Iva Floríková 300,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, ing. Josef Musil 200,- Kč, Richard Kovaříček 200,- Kč, Vlastimil Kornas 66,60 Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč


Celkem za měsíc: 10 864,60 Kč
Vybráno 31.04%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 968 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 3,79 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
14 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.