corrup
22.10.2018
Kategorie: Ekonomika

Korupce, lži a špinavé praktiky nejmocnějších

Sdílejte článek:

ZZ

Jeden příklad z mnoha zlodějin …

Představte si, že podnikatel, který má vazby na státní představitele, koupí krachující banku za 100 milionů. Potom si představte, že by mu vláda schválila finanční injekci pro jeho banku ve výši 20 miliard. O několik let později se podnikatel rozhodne, že si vyplatí zisk ve výši 20 miliard, teda sumy, kterou dostal v minulosti od státu a nikdy ji nemusel vrátit. Následně by si podnikatel řekl, že by jeho banka mohla ještě vstoupit na burzu. Prodává teda akcie, za které inkasuje dalších 40 miliard. Podnikatel by tak ze zaplacených 100 milionů, vydělal 60 miliard. Řeknete si, to není možné, no to bychom nemohli žít v České republice.

Josef Tošovský v roku 1996 z pozice guvernéra České národní banky prosadil nucenou správu Agrobanky, ve které byli hlavními akcionáři malí farmáři a čeští občané. Stalo se tak na nočním, neveřejném zasedání vlády a nucená správa byla schválená i přes odpor některých ministrů. Za správce konkurzní podstaty byl jmenován Jiří Klumpar a právě v tomto okamžiku se začíná spleť událostí, které připravili české občany o desítky miliard korun.

Po demisi druhé Klausové vlády, na začátku roku 1998, se stává Josef Tošovský premiérem úřednické vlády, která měla za úkol dovést zemi k předčasným volbám. Podle vícerých kuloárních infromací, byl Zdeněk Bakala (známý z kauzy OKD, kde byli poškození nájemníci ve 44 000 bytech) premiérovým hlavním, no neformálním poradcem. Za 7 měsíců své existence, pravděpodobně i díky Bakalovým radám, však toho vláda stihla mnohem víc, než jen dovést zemi k predčasným volbám. Jiří Klumpar se v tom samém roce rozhodl rozdělit Agrobanku, která byla pod jeho nucenou správou, na dvě části. Jedna byla zisková a druhá byla ztrátová. Ziskovou část se následně Klumpar rozhodl prodat společnosti GE Capital Bank za směšných 300 milionů korun. Po zmocnění se ziskové části Agrobanky společností GE Capital Bank, Tošovského vláda pro tuto společnost schvaluje finanční záruky ve výši 19,7 miliardy Kč.

Suma, kterou GE Capital Bank zaplatila za ziskovou část Agrobanky byla tak podezřelá, že tuto transakci prověřovala dokonce Policie České republiky. Podle policie Klumpar neměl právo rozdělit banku na dvě části. Pokud ji chtěl prodat, měl ji prodat celou a ne jen její část. Policie zkonstatovala, že jeho konání bylo v rozporu s tehdy platným zákonem o bankách. Uvedla také, že Klumpar porušil povinnost při správě cizího majetku a způsobil škodu odhadem za 25 miliard korun. Třešničkou na dortu je fakt, že Klumpar se rok po prodeji Agrobanky stává podpředsedou představenstva GE Capital Bank. Je na místě si myslet, že tento post dostal “za odměnu”. Je totiž těžko představitelné, že si americká firma vybere za podpředsedu představenstva neznámého bankéře z České republiky.

Na dlouhé roky bylo kolem této kauzy ticho. V roku 2015 si však GE Capital Bank vytahuje z banky 19,7 miliardy korun. Tvrdí, že si vyplatila zisk. Zajímavé však na tom je to, že přesně 19,7 miliardy korun byly finanční záruky, které dostala od Tošovského vlády a na které se poskládali všichni občané České republiky. Následně se generálním ředitelem GE Capital Bank stává Tomáš Spurný, známý také z privatizace Komerční banky, na které spolupracoval se známým právníkem Karlem Muzikářem, z advokátské kanceláře Weil, Gotshal and Manges. V roku 2016 se společnost GE Capital Bank změnila na MONETA Money Bank a vstoupila na pražskou burzu. Zároveň vydává akcie v hodnotě 40 miliard korun. MONETA Money Bank tímto krokem způsobuje škodu obrovského rozsahu pro více než 6800 původních akcionářů Agrobanky, která je tak definitivně odsouzena k likvidaci. V roce 2017 původní akcionáři dostávají nabídku na vyplacení likvidačního zůstatku, průměrně jim bylo nabídnuto cca 5 % jejich původního vkladu. Část z nich tuto nabídku příjímá, jelikož nevidí jiné východisko z této situace, do které je dostali ti, kteří je měli chránit. MONETA Money Bank pod vedením Spurného, má za za sebou svoji krátkou historii také vícero pokut, na kterých musela zaplatit miliony korun. Několik pokut se týkalo například nedodržování spotřebitelského úvěru, no MONETA několikrát také porušila zákon o bankovnictví.

Z toho vyplývá, že společnost MONETA Money Bank (předtím GE Capital Bank) z 300 milionů dokázala vydělat 60 miliard, přičemž při tomto podnikatelském plánu byli ochuzeni jak původní malí akcionáři (prodané akcie za 40 miliard Kč), tak i občané České republiky (státní pomoc 19,7 miliardy Kč).

Myslíme si, že doba obohacování zlodějů z našich daní by už měla být dávno za námi. Je důležité se spojovat a poukazovat na nekalé praktiky. Anebo chceme tolerovat systém, který je postavený na korupci, lžích a špinavých praktikách těch nejmocnějších?

ZDROJ: Zastavme zloděje

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2019: *****

František Šmíd 600,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 350,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marie Švajdová 200,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Luděk Kurka 100,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Šána 100,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč

Celkem za měsíc: 6 738,00 Kč
Vybráno 19.25%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 56 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
16 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.