100-Korun-statovka
5.3.2019
Kategorie: Kultura a tipy

Koruna oslaví sto let!

Sdílejte článek:

Letos si připomeneme stoleté výročí československé měny! Ta má za sebou obdivuhodnou historii, ze které bychom se měli poučit. Byla to právě československá koruna, jež tehdejší Československý stát vynesla na skutečný ekonomický piedestal. To se už zřejmě nebude opakovat.

Československá měna svého času patřila mezi jedny z nejstabilnějších měn vůbec. Nevěříte? Pojďme si tedy trochu zopakovat historická fakta. Vznik československé měny, za nímž stála měnová reforma Aloise Rašína, i dnes po sto letech v odbornících z řad jak ekonomů, tak historiků vzbuzuje obdiv.

Zlatá československá měna

Cena československé koruny se totiž krátce po jejím zavedení v dubnu roku 1919 vyšplhala k hodnotě 0,04458 gramů ryzího zlata, což v té době nemělo obdoby. Snaha ochránit československý stát od inflace, jíž byly po vzniku první republiky zasaženy okolní státy, se tak setkala s úspěchem. Pilíře mladého a ekonomicky silného státu byly na světě.

100-Korun-statovka

Pocta Aloisu Rašínovi

Na piedestal se tak mohl postavit i tehdejší ministr financí Alois Rašín, jemuž se začalo přezdívat architekt československé měny. Věnována mu byla první stokorunová bankovka vydaná Českou národní bankou. Poctu mu skládá i Pražská mincovna a.s, jež se specializuje na prodej investičního zlata a stříbra. Její rytci u příležitosti blížícího se jubilea pro skutečné fajnšmekry připravili speciální zlatý dukát s vyrytým portrétem této významné osobnosti československých dějin a českým lvem.

100-Kc-2019-Rasin-1

Limitovaný náklad 1000 kusů!

I přesto, že dukát, jež je vydáván v limitovaném nákladu pouhých 1000 kusů, je ražený ve stejném formátu a z vysoké ryzosti zlata, které byly stanoveny již Karlem IV, ve výsledku je pro svůj menší formát cenově dostupnější než jiné zlaté mince ČNB. Tak neváhejte! Tento kousek se ve vaší sbírce zcela jistě bude vyjímat.

(PR)

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč

Celkem za měsíc: 400,00 Kč
Vybráno 1.14%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 299 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (4 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.