coronavirus-graphic-web-feature
11.9.2020
Kategorie: Společnost

Korovavirová predikce

Sdílejte článek:

MASTER

Tak tu máme další vlnu Koroňáku. Od jara nám něco zůstalo stejné a něco se změnilo. Tak si dovolím drobnou předpověď epidemiologické situace. Můžeme si za pár týdnů říci, nakolik jsem se trefil či nikoliv.

Zatím nám Koroňák roste geometrickou řadou a nevidím důvod, aby se na tom v nejbližší době cokoliv měnilo. Zarouškování bude mít žádný nebo pouze minimální efekt. Tento týden může být denní maximum tak zhruba 1300 nakažených, příští týden 2100 nakažených a další týden 3500 nakažených.

V jistou chvíli (osobně bych odhadoval, že by to mohlo být tak okolo 5000 nakažených denně, ale to je jenom nepodložený odhad) přestane mít hygiena situaci pod kontrolou a tak přestože počty nakažených stále porostou v zásadě stejným tempem, přestane to jít vidět v grafech. Že hygiena přestává stíhat se pozná tím, že začne zase růst procento hospitalizovaných pacientů vůči potvrzeným případům. Možná se pletu a hygienici to budou zvládat levou zadní. Inu, poznáme to snadno. Pokud rychlost šíření bude zpomalovat a s tím naopak poroste procento závažných případů, znamená to zcela jasně, že hygiena nestíhá, nikoliv, že virus mutuje.

Ovšem nikdo nebude schopen ani ochoten s epidemií reálně cokoliv dělat. Na lockdown nedojde a bude se jen šermovat s rouškama. Možná zavedou i nějaká další opatření, ale spíše symbolického významu. S počty nakažených ovšem porostou i počty hospitalizovaných a také počty mrtvých. V tuto chvíli jsou všechny hodnoty směšné, ale za pár týdnů nebudou a zcela určitě bude situace o dost závažnější, než je dnes.

Neumím potom úplně predikovat, jak moc ta čísla hospitalizovaných narostou. Soudě podle vývoje v USA to nebude tak dramatické. U nás byla první vlna menší, takže druhá bude o něco větší, ale asi to nebude nijak zásadní. Čekal bych, že denní počty mrtvých mohou být ve špičce tak plus minus autobus stejné jako za první vlny, možná i o něco menší. Jinými slovy, naše zdravotnictví to nejspíš zvládne, ale ředitelé nemocnic i vládní Ken (a možná i veřejnost) budou mít chvílemi pěkně stažené půlky. 

Může se ale stát, že virus překvapí. Myslím si ale, že pokud nedojde k nějakému dramatickému vývoji (jako například, že se zase někde zahltí zdravotní systém) pojede se dál a všichni budou o Koroňáku hodně mluvit, ale málo se toho nadělá. Všichni se vesele promoříme a tím to v podstatě skončí (přitom jsem přesvědčen o tom, že do značné míry už promořeni jsme – nějaké úrovně stádové imunity už jsme dosáhli).

Pokud se ale zdravotní systém zahltí (možná ani nemusí ten náš, stačilo by v nějaké jiné zemi v Evropě, která by nás předběhla) pak je vcelku jedno, zda vláda udělá nějaký nový lockdown nebo ne (očekával bych, že v takovém případě nějaký udělá, ač opatrněji, než na jaře), ale epidemiologická situace se za pár týdnů pak zlepší tak jako tak. Jednoduše z důvodů, že to v lidech opět vyvolá strach. A strach je prostě nejúčinnější opatření proti Koroňáku. Ze strachu lidi nechodili na jaře ven, ze strachu nepodceňovali příznaky, ze strachu omezili osobní kontakty a to všechno zapůsobilo mnohem spolehlivěji než všechny vládní opatření. 

Jinými slovy ve zkratce: Budeme promořovat, dokud se lidé nezačnou Koroňáka zase bát.

Pravděpodobně důvod ke strachu není a všechno dobře dopadne.

Každopádně se to za pár týdnů ukáže.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč

Celkem za měsíc: 11 000,00 Kč
Vybráno 31.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 338 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 4,33 out of 5)
Loading...
24 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)