virus
25.2.2020
Kategorie: Ekonomika

Koronavisus v ČR: První zabije drobné živnostníky

Sdílejte článek:

MARTIN PRÁŠEK

Itálie uzavírá do karantény první města, zavírá v nich bary, kostely, obchody. Otázka koronaviru v Čechách už nezní “jestli”, ale KDY. Ale až sem dorazí, budou první mrtví drobní živnostníci. A to se ani nebudou muset nakazit.

Wu-chan virus se navzdory přísné karanténě z Číny šíří dál. Postupně se dostávají ve známost další údaje, které boří optimistické předpoklady. Inkubační doba již není 14 dní, ale měsíc. Podle nejnovějšího zjištění se přenáší i močí a vydrží v prostředí déle, než se předpokládalo.

Navíc se izolovaným jednotlivým případům podařilo zažehnout epidemii na Severu itálie. Lombardie, Benátky atd. Uzavírají města, ruší karneval i sportovní utkání, uzavírají bary, školy, hospody, obchody i kostely. V noci Rakousko pozastavilo železniční spojení z Itálií. A to už je od nás co by kamenem dohodil.

Otázka koronaviru v Čechách už tedy nezní “jestli”, ale KDY. Ale až sem dorazí, budou první mrtví drobní živnostníci. A to se ani nemusí nakazit. Budou umírat hlavně sebevraždou. Budoucí epidemie jich totiž doživotně ekonomicky a lidsky zlikviduje minimálně tisíce až desetitisíce.

Zahrajme si teď hru, co se stane, až se Koronavirus do ČR dostane. Tedy z pohledu nás, živnostníků. Řekněme, že na nějaké provinční letiště, kde nebudou tak silná bezpečnostní opatření, přistane letadlo, třeba z Itálie třeba 26.02 do Brna:

12:30 FR4214 MILAN BERGAMO   Ryanair

A protože já podnikám v Ostravě, řekněme, že nakažený cestující nakazí pár lidí v Brně, ale potom sedne na vlak a odjede domů do Ostravy. Cestou se mu povede nakazit pár dalších Ostraváků a ti, jak 14 dní chodí po městě…. Za pár dní se objeví první případ. Potom druhý, třetí, po 15-16 dnech desátý, dvacátý a bude jasné že jde do tuhého.

Nejprve lidé změní svoje ZVYKLOSTI. Budou méně chodit ven, méně se družit a méně nakupovat zboží a služby které jsou luxusní – rozuměj, nejsou přímo potřeba k přežití. (bary, hospody, květinářství, ale třeba i holiči a kadeřnice kosmetičky atd). Já prodávám kytky a ty do toho luxusního patří také, takže mám smůlu.

Lidé v začátku epidemie alokují mnohem více peněz na pořízení zásob a hygienických prostředků. Tedy výrazný, možná i likvidační, pokles tržeb u všeho ostatního. Když pak příjde karanténa, budou uzavřeny obchody, omezena veřejná doprava atd. Výsledkem bude u drtivé většiny živnostníků propad tržeb doslova katastrofických rozměrů. Zboží s krátkou dobou trvanlivosti, které se jim zkazí je další kapitolou.

A i kdybych se do uzavřené Ostravy dostal, brzo nebudu stejně mít co prodávat, protože při zásobování města budou zkrátka jiné priority, než tam vozit květiny. A předzásobit se nemohu ze stejného důvodu, proč si večerka na rohu nemůže koupit kamion čerstvého pečiva na celý rok.

Jsem si jist, že v případě vážné epidemie koronaviru se v podobné situaci ocitne tisíce živnostníků.

Co řekne realitní firma živnostníkovi, až jí nebude moci zaplatit nájem za svůj obchod ? Tipuji že něco ve smyslu: “Milej pane, my tu raděj budeme mít banku, ty maj peněz dycky dost!” I v tom nejlepším případě, i kdyby s nájmem počkali a umožnili splácet, než se epidemiologická situace normalizuje (to bude nejméně půl roku, spíše rok), bude mít živnostní drsnou sekeru na pěkných 5-10 let.

Z čeho a jak zaplatí živnostník třeba energie ? Mobily? A mzdy zaměstnancům? A odvody z těchto mezd ? Ani propustit je nebude moci, neb nebude mít na odstupné.

Z čeho v takovém případě zaplatí živnostníci leasingy ? Úvěry, hypotéky? A co teprve sankce, které se poté nabalí?

Ale jedním jsem si jist. Berňák, sociálka a zdravotní pojišťovny natáhnou ruku pro výpalné koronavirus nekoronavirus. Že jste tříměsíční plátce DPH a prostě jste si nevydělal ? Měl jste si odkládat na daň už ty dva měsíce, než tu koronavir byl ! Že vám kvůli tomu zrušíme splátkáč a pošlem na vás exekuce a nebo rovnou do konkurzu? Dobře vám tak !

A co když onemocní sám živnostník? A nebo skončí v karanténě ? V podstatě to bude pro ně znamenat totální paralýzu jeho firmy, i kdyby nakrásně v místě podnikání žádná plošná karanténa nebyla. A tedy stejně ekonomicky likvidační ztráty. Navíc, z čeho sakra bude žít? Normální zaměstnanci budou mít svoji nemocenskou, a tedy existenci jistou. Ale co živnostník? Že má být nemocensky pojištěn? No ty bláho. Který z živnostníků si vůbec může dovolit to nemocenské pojištění platit, když je tak vypečené, že prakticky v ničem nechrání a je u něj karenční doba 14 dnů ? (tedy až 15 den nemoci má u něj živnostník právo na peníze)?

Možná takoví živnostníci přežijí infekci CoV medicínsky. Ale ekonomicky a lidsky ? Skončí jako naprosté doživotní ekonomické a sociální trosky. Prakticky s jedinou perspektivou. Vzít si bílou plachtu, flašku vodky a jít na hřbitov, tam se do tý plachty zabalit, sednout na náhrobek, vypít tu flašku a ustřelit si kebuli. Ale vůbec, vůbec bych se nedivil, kdyby se někdo z nich, místo sebevraždy, jak je teď módní říkat – zradikalizoval a agresi vzniklou ze zoufalství a frustrace obrátil na společnost a prostě něco drsného vyvedl.

Že pomůže vláda ? Ale prdlajs, tomu opravdu nevěřím. Vláda, kde hlavním bodem jejího ethosu je třídní boj 2.0 proti drobným živnostem ? Kde jejich elektorát tleská a volí na základě litanie o živnostnícíchj zlodějích (Babiš a Schillerová se svým EET, třemi daněmi na pívo, zaklekáváním firem, kontrolními hlášeními a likvidačními pokutami za prd ? ) , parazitech (Mládek), o třetinovou sádru a třetinovou chlopeň pro živnostníky (Středula) a o tom že platí a odvádějí málo do společné pokladny a tedy nezaslouží žádný důchod (teď nedávno Maláčová) ? Opravdu od (této) vlády může v případě epidemie očekávat živnostník jakoukoliv účinnou pomoc, nebo alespoň toleranci ?

V rodině koneckonců máme s takovou vládní “pomocí” po povodni v roce 1997 velmi bohaté ehm, zkušenosti. Otec ( dlouholetý člen ČSSD) tehdy na Krnovsku čistě ze svého levicového přesvědčení a z něj plynoucí zodpovědnosti vůči rovněž povodní postiženým zaměstnancům, zachránil několik desítek pracovních míst, aby za to pak krutě zaplatil.Zákeřnost státních úředníků a křivopáteřnictví jeho stranických soukmenovců by vydaly na knihu.

Takže milí živnostníci Až dorazí koronavirus do Čech, VYKAŠLETE SE NA TO. Propusťte lidi, zavřete firmy a hurá na pracák. Zkrátka ZACHRAŇTE SI PŘEDEVŠÍM SVŮJ ZADEK! Vláda (a nejen tahle) vám nepomůže, leda tak se už někde v kancelářích na všech úrovních státní správy i místních samospráv klepou stovky kancelářských krys, nadržených na to, až vám budou házet klacky pod nohy. Skutečné a účinné pomoci se nejspíš nedočkáte.

PS: Jestli toto čte nějaký novinář či publicista, tak právě TEĎ začíná být ta správná doba, kdy by se měl vlády a institucí začít PTÁT, jak se zachovají v souvislosti s problémy, nastíněnými výše. Pánové Babiš, Hamáček, Středula a druzí , a dámy jako Maláčová a Schillerová Vám jistě rádi odpoví.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Pavel Kl*ka 222,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Miroslav Paták 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, Ludmila Kárská 300,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Markéta Hansli 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Meissner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč

Celkem za měsíc: 12 572,00 Kč
Vybráno 35.97%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 4 858 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (29 votes, average: 4,86 out of 5)
Loading...
politicon.cz
44 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.