VIRUS3
11.3.2020
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Koronavirus: Buď připraven!

Sdílejte článek:

MICHAL BRAND

Nechci nijak šířit paniku, která je rozšířená už tak dost a svým způsobem o dost více, než nutné.

Ale je opravdu nejvyšší čas pořídit zásoby.


A v tuto chvíli je jedno, jak je nebo není koronavirus smrtelný nebo infekční.
Rozhoduje to, že prázdné obchody, výpadky v zásobování a nedostatek zboží (včetně např. léků) se může velice snadno a velice brzy dostat do míry válečného stavu.

Z tohoto pohledu je lhostejné, zda se vážným způsobem rozpadnou zásobovací a výrobní/produkční “mechanismy” vlivem skutečné epidemie zabijáckého/nebezpečného viru nebo vlivem reakce na nijak nebezpečný virus. Rozhodující je výsledek – rozpadlý nebo minimálně funkční s významnými poruchami systém výroby a distribuce zboží v mnoha oblastech ekonomiky – jak regionálně tak z hlediska sektoru/segmentu.

Máme tu nákupní paniku kombinovanou navíc s poruchami v zásobování – v Itálii komentáře říkají “lidé vzali obchody útokem,  nakupují jako za války” plus “Itálii čeká letos vážná recese” (továrny, firmy jsou prostě zavřené, lidé jsou doma a nevyrábí, neprodukují). Recese bude znamenat nejen pokles finančních ukazatelů, ale především chybějící protože nevyrobené, nevyprodukované zboží, služby. Chybějící výrobky, chybějící součástky, chybějící komponenty, I po restartu, ukončení karantény náběhové období, kdy budou chybět továrnám součástky ke kompletaci finálního výrobu. Bude chybět chemická složka X do léku Y a lék Y se proto nevyrobí ihned po návratu zpět, ale se zpožděním třebas týden, nebo dva, nebo tři, nebo čtyři. A budou chybět komponenty nutné pro výrobu komponent. Náběhová doba tak může trvat poměrně dlouho – týdny, měsíc nebo dva, možná čtvrt roku.

Ale nyní bude období, kdy budou docházet zásoby ve velkoskladech a produkce, výroba bude omezena.

Co pořídit do zásoby, pokud nechcete spoléhat na růžové brýle a naivní víru “vše bude jako obvykle i ve zcela neobvyklé situaci”: 

 • – léky, které nutně potřebujete (inzulin pro diabetiky, léky na srdce, na tlak apod.)
 • širokospektrá antibiotika – pokud budou poruchy ve fungování ekonomiky a společnosti delší, mohou se začít šířit další nakažlivé choroby a nemocnice budou přetížené i pro léčení např. běžných zranění (vážné říznutí, zanícená rána apod.)
 • dezinfekce (vzhledem k e stavu v obchodech v mnoha zemích může být trochu pozdní snaha, ale stále lze sehnat – nejen na ruce, ale i lékařskou dezinfekci, lékařský líh, ajatin apod.)
 • – oční voda – udržet si oči v pořádku je priorita číslo jedna por jakoukoli krizovou situaci, kdo má akutní zánět spojivek a nevidí, ten je v krizové situaci handicapován více, než si dnes umíme představit
 • improvizovaná rouška ze starého trička je lepší než žádná, bez ohledu na to, jak nebezpečný koronavirus je nebo není

 • dámské hygienické prostředky
 • – toaletní papír
 • zubní pasty 
 • vitamíny – ovoce a zelenina mohou v případě vážné krize zmizet z nabídky obchodů. Navíc musíte mít zvýšený příjem vitamínů a minerálů pro posílení imunity (jak kvůli koronaviru, tak kvůli eventuálnímu nedostatku jídla).
 • – pokud máte děti (do 25 let věku, pokud nejsou již nezávislé; v krizi se i z 25 letých závislých potomků snadno stanou vynervované děti), počítejte s tím, že musíte mít uklidnění – bonbony, čokolády. Hry – nejlépe “staré” deskové. Když nepůjde elektřina, herní konzole vám nebude příliš platná.
 • – jedlá soda (dá se v ní prát, čistit podlaha, čistit zuby, navíc ani bolest žaludku z překyselení nebo podobné potíže například při omezeném přísunu jídla by také byly výrazným handicapem)
 • – voda

Bez jídla vydržíte i týden. S minimálními dávkami jídla klidně měsíce. Bez vody nevydržíte déle než týden.

Navíc v případě nemoci je nedostatek vody pro tělo zásadní knock out.

Počítejte s tím, že může dojít k výpadkům v zásobování pitnou vodou z veřejné sítě. A ty výpadky mohou případně trvat dny nebo týdny.

Nebudete mít vodu z vodovodu na vaření. Ani na spláchnutí WC. Musíte ji mít v zásobě i na tyto účely – splachování, vaření, mytí (v pořadí důležitosti – při výpadku vodovodní sítě raději nevařte, ale splachujte).

Trvanlivé jídlo. Pozor na narvaný mrazák – pokud nemáte generátor. Výpadky v zásobování elektřinou jsou možné.

Rýže. Těstoviny. Konzervované potraviny. Sušené potraviny. Pamatujte na to, že rýže, těstoviny i sušené potraviny budete muset uvařit. Ve vodě, aby bylo jasno. Kterou musíte mít, aby bylo jasno. Při výběru nakupovaných potravin myslete na to, jak je budete nebo nebudete moci připravit – abyste v krizové situaci nezírali na balíky špaget, na jejichž uvěření vám chybí voda a/nebo elektřina.

Kempinková souprava – propanbutanový vařič. Alespoň tři propanbutanové bomby do zásoby.

Hotovost v drobných bankovkách. ATM bude po pár dnech celonárodní karantény ala Itálie prázdný.

Vždy mít nabitý mobil.

A hlavně – pevné nervy.

I krizová situace se dá zvládnout. Jen je nutné se vyhnout strkání hlavy do písku na straně jedné a depresi a pesimistické odevzdanosti a pasivitě na straně druhé.

Jak říkal Franta Mrázek (ne)blahé paměti – nejhorší je smrt z vyděšení.

Ale kdo je připraven, nemusí se v krizi následně po..rat, protože umí krizovou situaci zvládnout a má k tomu i vůli.

Takže se nadechněte zhluboka, pomalu vydýchněte a zcela v klidu se připravte na to, že může dojít k problémům v zásobování.

A pak udělejte to, co je třeba, abyste tuto krizovou situaci zvládli jako borec nebo borkyně.

Protože je to na Vás.

Post Scriptum: nečekáte snad, že by krizové zásobování deseti milionů obyvatel a půl milionu zahraničních dělníku zajistilo 9 500 (nebo kolik) důstojníků generálního štábu a ministerstva vnitra, kteří představují hlavní část naší “armády”, že ne?

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, MUDr. Ive Niemcová 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 17 966,00 Kč
Vybráno 51.33%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 3 374 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 4,83 out of 5)
Loading...
38 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)