NORSKONORWAY
30.11.2020
Kategorie: Společnost

Koronasituace v Norsku – 1. část

Sdílejte článek:

YNGVAR BRENNA

Ještě do poloviny října hlásil deník Verdens Gang, že Norové jsou mistry Evropy v řešení koronaviru tím, že mírnými opatřeními drželi počet nákaz a zemřelých nízko. Nyní vyhrává virus, dočteme se tamtéž. Mezi oběti viru se teď v listopadu přidalo i první dítě.

Tentýž deník hlásí, že ještě minulý měsíc byly případy, kdy byla v karanténě skoro polovina obyvatel v daných okresech s loděnicemi či jinými podniky s velkým počtem pracovníků najatých z ciziny, žijících v ubikacích, či v garzonkách a bytech s mnoha lidmi pohromadě. Zaměstnavatelé se rozhodli pracovníky rozmístit do tzv. korona hotelů. Okresům se nelíbí, že se mohou oni dělníci ujmout práce hned poté, co jim test vyšel záporně. K tomu přilétají a vrací se cizinci s falešným záporným výsledkem testu.

Čím dále více nakažených a pacientů s Covid-19 jsou přistěhovalci, mezi nimiž je nejvíce Pákistánců, Somálců, Iránců, Iráčanů a Turků. Na konci října jich bylo podle serveru www.abcnyheter.cz, deníku Aftenposten ad. přes polovinu všech s Covidem-19 a jejich podíl stoupá. To, že norská premiérka Erna Solbergová má speciální schůze s migranty snad hovoří v této situaci za vše. Přitom jsou podle ní plně začlenění do norské společnosti, takže by to mělo být zbytečné. A přestože úplně zanedbávají rady a doporučení a nectí žádná pravidla na rozdíl od etnických Norů nejsou pokutováni za naprostou ignoranci, kdepak, naopak budou odměněny přednostním očkováním, alespoň máme-li věřit prohlášení premiérky. Není to náhodou druh rasismu, vycházet z toho, že některé skupiny jsou natolik neznalé a bez pomoci a že potřebují zvláštní řád? Vždyť požívají větších práv než ti, kteří jim pomáhají. Anebo je to celé o zajištění hlasů před volbami příští rok?

Je jen náhodou, že nákaza roste nejvíce v městských částech Osla, kde je zároveň zapalováno nejvíce aut? Zároveň se nepřistupuje ke všem rovně: za účast na mejdanech (což je dalším zdrojem nákazy) jsou etničtí Norové nahlašováni policii a musí platit pokuty, ovšem pokud patříte (jak ironické) k dobře začleněné menšině, tak si na vás nikdo netroufne. Proč mít nižší očekávání k menšinám, než k většinovému obyvatelstvu?

Ačkoliv roste nákaza, tak se tzv. reprodukční číslo, tj. počet dalších lidí nakažených osobou s Covid-19, pohybuje okolo čísla 1. Přitom se testuje čím dále více lidí rychleji, a to mnohem více lidí než jen ty, jež vykazují příznaky, jako tomu bylo na jaře. Bleskovou rychlostí se nyní šíří strach. Zakašlete-li a řeknete, že máte astma, či alergii, bude si řada lidí automaticky myslet, že jste nakaženi Covidem-19 a nebudou chtít nacházet se ve vaší blízkosti.

Rodinám s dětmi hrozí pokuta, pokud je navštíví babičky. To potvrdil předseda městské rady v Bergenu na webu města www.bergen.kommune.no. Podle odezvy na Internetu mnozí takovým opatřením fandí a přejí si ještě přísnější omezení. Na jaře vydal okres Haugesund nařízení proti Covid-19, podle nějž může objetí, či pouhé podání rukou vynést dva roky vězení. Informoval o tom www.nrk.no, server veřejnoprávní televize. Další lidé již kvůli účasti na demonstraci proti opatřením přišli o práci.

Policie žádala veřejnost o udávání lidí, pokud si všimnou, že někdo nedodržuje karantému. Nežádoucím výsledkem toho byl mimo jiné vznik černých seznamů, či pomluvy a šíření poplašných zpráv, aby bylo možné někoho pohanět.

Podle zdravotního ředitele Espena Rostrupa Nakstada, citovaného v mnoha norských masmédiích, pochází až polovina případů nákazy ze soukromých bytů, či domů. Po vzoru takové Belgie byly v městech jako Oslu a nedalekém Drammenu zavedeny tzv. „sociální bubliny“, což znamená, že si lidé budou moci vybrat daný počet osob, s nimiž budou po dané období stýkat? V Belgii se jednalo o systém, kde se lidé z jedné domácnosti za týden mohli stýkat pouze s osobami z pěti dalších domácností, zato v oněch norských městech šlo o jiný počet, totiž deset osob v průběhu jednoho týdne kromě členů domácnosti a osob v jeslích a základních školách, s nimiž přicházejí do styku.

Proč neuzavřou zemi pořádně na několik týdnů, aby se lidem nepokazily Vánoce? To, co to stojí zemi nechávat zavřenou je totéž co by stála léčba pacientů trpících rakovinou na deset let. Dosud na Covid-19 zemřelo 328 Norů. Za běžné chřipkové sezóny jich umírá 900 až 1200 osob. Anebo máme právo být tu na Zemi navždy? Na rozdíl od běžných firem dokonce pohřební služby získaly státní podporu, jelikož umíralo méně lidí a některé pohřební služby byly na pokraji bankrotu.

Strach je velice špatnou motivací. Premiérka Solbergová v deníku Aftenposten uvádí, že získá-li strach navrch, pak nás ochromí a ztíží a oslabí boj proti nákaze. Přitom celou dobu vláda, napomáhána masmédii přehlušujícími hlasy v „kulometných“ dávkách straší, vytváří strachovou kulturu, jakou nikdo v novodobých dějinách nezažil, a to např. belgickými poměry (viz premiérka Solbergová), či dávají v krajním důsledku zelenou totalitě (zástupci vlády i redaktorové četných deníků). Jako srovnávat jablka s hruškami. V rizikové skupině je tolik, že všichni někoho v ní znají, nejsou-li její součástí.

Mít několik sad pravidel pro velkoměsta a pro zbytek země je matoucí. Např. v Oslu jsou až do odvolání zakázány všechny hromadné akce a volnočasové a sportovní činnosti jsou omezeny a uzavřeny jsou posilovny, kina, divadla, plavecké haly, kulečnikové haly a zábavní centra pro děti. Navíc platí zákaz nalévání alkoholu. Nekoncepčnost se jeví třeba tím, že na nádržích jsou páskami uzavřeny prostorné prostory s lavicemi, zatímco ve stísněném vlaku si sednout můžete. Stát je naopak v pořádku. Ve výsledku lidé stojí co nejtěsněji na těch místech, jež zbývají. Knihovny mají výjimku a zůstávají otevřeny.

Co je pro někoho malá oběť, je pro někoho jiného základ života. Ještě není zjevné, jak dlouho ti nezranitelnější z nás budou snášet břemeno opatření, aniž by si odnesli trvalé újmy. O kolik více lidí za tuto dobu přišlo k jiným újmám, než se nakazilo? Většinou mají lidé schopnost vlastního uvažování a samostatného volení rizika, jímž se rozhodnou čelit lidem okolo sebe. Snad se nikdo nenechá řídit úřady, pokud jde o to být o Vánocích se svými nejbližšími, ale bude se naopak řídit vlastním svědomím.

Bude zajímavé, jak uvádí v deníku Bergens Tidende Halvor Næss, primář neurologického oddělení Univerzitní nemocnice v Bergenu, sledovat, zdá politici a byrokraté někdy pochopí, že jejich zkostnatělé chápání epidemie se vymyká proporcím.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, MUDr. Ive Niemcová 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč

Celkem za měsíc: 16 650,00 Kč
Vybráno 47.57%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 108 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 4,71 out of 5)
Loading...
2 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)