virus3
28.3.2020
Kategorie: Ekonomika

Koronakrize je příležitost – využijme ji!

Sdílejte článek:

JAN DOČEKAL

Říká se, že na všem špatném se dá nalézt i něco dobrého. Věřím tomu. Jsme svědky celosvětové pandemie, která si na své konto připíše desetitisíce mrtvých, jsme svědky pomalého hroucení jednotlivých národních ekonomik. Co s tím?

Vidíme, že v přímém přenosu prakticky zanikají celá ekonomická odvětví jako např. gastroprůmysl, hotelnictví, krachují cestovní kanceláře, neuvěřitelný propad zažívá autoprůmysl a celá řada dalších oborů.

Ale po každé krizi přichází katarze. Katarze ve smyslu postavení člověka ve společnosti, ve smyslu uvědomění si postavení státu v mezinárodních souvislostech. Trochu kacířsky řeknu, že jsme tuto krizi (podobně jako např. nějakou válku) potřebovali k tomu, abychom si uvědomili, že nic není zadarmo, že stát má zodpovědnost za své obyvatele, že občani mají zodpovědnost sami za sebe.

Stávající stav je totiž nesmírně ekonomicky náročný. Jde o součet všech opatření, která stát musí (nebo chce) financovat. Refundace mezd zaměstnancům, jednorázové příspěvky OSVČ, ve hře je náhrada ušlých zisků firmám, raketový nárůst lidí na pracovních úřadech, jednorázové investice do zdravotnictví, atd. atd.

Ve světle této reality a v souvislosti s nadcházející recesí a s tím souvisejícím nedostatkem peněz v rozpočtu si myslím a doufám, že v ideálním případě dojde k následujícím událostem:

1/ Zaniknou nepotřebná místa ve státní správě. Máme totiž desetitisíce naprosto nepotřebných úředníků, kteří nic smysluplného neprodukují a jen užírají z peněz vybraných na daních. Jejich počet stoupá rok od roku a přitom jejich přínos je nulový. Příkladem budiž desítky (republikově stovky až tisíce) lidí, kteří se starají o tzv. “parkovací zóny” – ať už to je úředník, lakýrník modrých proužků či řidič kontrolního vozu. Přežili jsme bez zón a jak je vidět, přežijeme bez nich i nyní, kdy je jejich platnost pozastavena.

2/ Stát, kraje a obce přestanou dotovat naprosto nesmyslné “neziskovky”, kdy peníze jdou na podporu třeba sublokálních tiskovin typu časopis Fefíčoviny na P6, na podporu různých karnevalů, festivalů okrajové kultury apod. Další příklad je např. financování Člověka v tísni, který se primárně stará o lidi mimo ČR. I zde razím heslo “Bližší košile než kabát”. Chcete pomáhat? OK, ale nejdřív doma! Ale obávám se, že pan Pánek v obavách o svou židli toto nikdy nepochopí. Uvítal bych, kdyby místo financování studní v Nigérii financoval např. české Klokánky.

3/ Zruší se financování zbytných státních úřadů, jejichž seznam jsem zčásti uvedl na jednom ze svých minulých blogů https://jandocekal.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=747792. Další seznam zbytečných úřadů zralých na zrušení najdete na stránkách Svobodných.

4/ Přestanou se z veřejných peněz financovat a dotovat krávoviny jako různé smart lavičky s wi-fi a bezdrátovým dobíjením mobilů (které stejně nefungují, protože někdo urve kabel) kus za půl milionu, přestanou se platit hovadiny typu lavička Ferdinanda Vaňka (V. Havla) za cca 1 mil. Kč., přestanou se budovat nesmyslné cyklostezky v ceně 500tis./km., kde projedou 2 cyklisti za den. Přestanou se dotovat různá “komunitní centra” s návratem investic 650 let jako třeba Bubenečské nádraží.

5/ Stát nechá lidi volně fungovat a podnikat. Např. stát nebude kecat lidem typu p. Žufánek do toho, co chce udělat se svým lihem – když z něj chce vyrábět desinfekce a zdarma je rozdávat, tak se mu zaslouží zatleskat a ne jej perzekuovat!

6/ Stát nebude zatěžovat samostatné podnikatele různými nesmyslnými nařízeními, normami a přikázáními typu EET, kontrolní hlášení, nuceně instalované webky, statisíci vyhláškami apod.

7/ Jsou nepřípustné výroky vedoucích činitelů státu, že “nárok na přežití” mají jen velké korporace a ne drobní a střední podnikatelé. Právo snad platí bez výjimky pro všechny, nebo snad ne? A rovnější mezi rovnými jsou si rovnější?

A teď mezinárodní důsledky:

Jednoznačně vidíme selhání EU. Opět odkážu na svůj starší blog. V okamžiku, kdy nejvyšší vedení EU se vzmůže maximálně na to, že nám ve videu ukáže, jak si správně mýt ruce tak je prostě něco špatně. No musím uznat, že šéfka EU si ty pazoury mydlí fakt důkladně – ale opravdu toto chceme od vedení EU??? Ale naštěstí máme komisaře EU pro krizové záležitosti. Je to tento sympatický a dobře placený pán. Slyšeli jste o něm někdy???? Něco navrhnul? Zajistil? Zapojme paměť z nedávných dní a vzpomeňme si alespoň na něco, k čemu nám byla dobrá EU. Já nic takového nevidím. Ani nedokáže pomoct Řecku při obraně vnějších hranic EU.

Co s tím? Sice nemám žádnou ucelenou vizi, ani souhlas ostatních vrcholných orgánů strany, ale jako místopředseda Svobodných si myslím, že řešením je jakýsi “návrat do devadesátek”, kdy stát nikomu do ničeho moc nekecal, kdy stát byl štíhlý s minimem úředníků a neproduktivních lidí, návrat do doby, kdy národní státy rozhodovaly samy za sebe bez diktátu od individuí, která maximálně ukáží video, jak si správně umejt ruce jako současná šéfka EU. Blbka jedna!

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2020: *****

Vladimír Pospíšil 800,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jiří Sika 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Marie Kouklíková 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Jan Dočekal 500,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč

Celkem za měsíc: 12 771,00 Kč
Vybráno 36.50%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 434 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 4,76 out of 5)
Loading...
loading...
28 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.