virus3
28.3.2020
Kategorie: Ekonomika

Koronakrize je příležitost – využijme ji!

Sdílejte článek:

JAN DOČEKAL

Říká se, že na všem špatném se dá nalézt i něco dobrého. Věřím tomu. Jsme svědky celosvětové pandemie, která si na své konto připíše desetitisíce mrtvých, jsme svědky pomalého hroucení jednotlivých národních ekonomik. Co s tím?

Vidíme, že v přímém přenosu prakticky zanikají celá ekonomická odvětví jako např. gastroprůmysl, hotelnictví, krachují cestovní kanceláře, neuvěřitelný propad zažívá autoprůmysl a celá řada dalších oborů.

Ale po každé krizi přichází katarze. Katarze ve smyslu postavení člověka ve společnosti, ve smyslu uvědomění si postavení státu v mezinárodních souvislostech. Trochu kacířsky řeknu, že jsme tuto krizi (podobně jako např. nějakou válku) potřebovali k tomu, abychom si uvědomili, že nic není zadarmo, že stát má zodpovědnost za své obyvatele, že občani mají zodpovědnost sami za sebe.

Stávající stav je totiž nesmírně ekonomicky náročný. Jde o součet všech opatření, která stát musí (nebo chce) financovat. Refundace mezd zaměstnancům, jednorázové příspěvky OSVČ, ve hře je náhrada ušlých zisků firmám, raketový nárůst lidí na pracovních úřadech, jednorázové investice do zdravotnictví, atd. atd.

Ve světle této reality a v souvislosti s nadcházející recesí a s tím souvisejícím nedostatkem peněz v rozpočtu si myslím a doufám, že v ideálním případě dojde k následujícím událostem:

1/ Zaniknou nepotřebná místa ve státní správě. Máme totiž desetitisíce naprosto nepotřebných úředníků, kteří nic smysluplného neprodukují a jen užírají z peněz vybraných na daních. Jejich počet stoupá rok od roku a přitom jejich přínos je nulový. Příkladem budiž desítky (republikově stovky až tisíce) lidí, kteří se starají o tzv. “parkovací zóny” – ať už to je úředník, lakýrník modrých proužků či řidič kontrolního vozu. Přežili jsme bez zón a jak je vidět, přežijeme bez nich i nyní, kdy je jejich platnost pozastavena.

2/ Stát, kraje a obce přestanou dotovat naprosto nesmyslné “neziskovky”, kdy peníze jdou na podporu třeba sublokálních tiskovin typu časopis Fefíčoviny na P6, na podporu různých karnevalů, festivalů okrajové kultury apod. Další příklad je např. financování Člověka v tísni, který se primárně stará o lidi mimo ČR. I zde razím heslo “Bližší košile než kabát”. Chcete pomáhat? OK, ale nejdřív doma! Ale obávám se, že pan Pánek v obavách o svou židli toto nikdy nepochopí. Uvítal bych, kdyby místo financování studní v Nigérii financoval např. české Klokánky.

3/ Zruší se financování zbytných státních úřadů, jejichž seznam jsem zčásti uvedl na jednom ze svých minulých blogů https://jandocekal.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=747792. Další seznam zbytečných úřadů zralých na zrušení najdete na stránkách Svobodných.

4/ Přestanou se z veřejných peněz financovat a dotovat krávoviny jako různé smart lavičky s wi-fi a bezdrátovým dobíjením mobilů (které stejně nefungují, protože někdo urve kabel) kus za půl milionu, přestanou se platit hovadiny typu lavička Ferdinanda Vaňka (V. Havla) za cca 1 mil. Kč., přestanou se budovat nesmyslné cyklostezky v ceně 500tis./km., kde projedou 2 cyklisti za den. Přestanou se dotovat různá “komunitní centra” s návratem investic 650 let jako třeba Bubenečské nádraží.

5/ Stát nechá lidi volně fungovat a podnikat. Např. stát nebude kecat lidem typu p. Žufánek do toho, co chce udělat se svým lihem – když z něj chce vyrábět desinfekce a zdarma je rozdávat, tak se mu zaslouží zatleskat a ne jej perzekuovat!

6/ Stát nebude zatěžovat samostatné podnikatele různými nesmyslnými nařízeními, normami a přikázáními typu EET, kontrolní hlášení, nuceně instalované webky, statisíci vyhláškami apod.

7/ Jsou nepřípustné výroky vedoucích činitelů státu, že “nárok na přežití” mají jen velké korporace a ne drobní a střední podnikatelé. Právo snad platí bez výjimky pro všechny, nebo snad ne? A rovnější mezi rovnými jsou si rovnější?

A teď mezinárodní důsledky:

Jednoznačně vidíme selhání EU. Opět odkážu na svůj starší blog. V okamžiku, kdy nejvyšší vedení EU se vzmůže maximálně na to, že nám ve videu ukáže, jak si správně mýt ruce tak je prostě něco špatně. No musím uznat, že šéfka EU si ty pazoury mydlí fakt důkladně – ale opravdu toto chceme od vedení EU??? Ale naštěstí máme komisaře EU pro krizové záležitosti. Je to tento sympatický a dobře placený pán. Slyšeli jste o něm někdy???? Něco navrhnul? Zajistil? Zapojme paměť z nedávných dní a vzpomeňme si alespoň na něco, k čemu nám byla dobrá EU. Já nic takového nevidím. Ani nedokáže pomoct Řecku při obraně vnějších hranic EU.

Co s tím? Sice nemám žádnou ucelenou vizi, ani souhlas ostatních vrcholných orgánů strany, ale jako místopředseda Svobodných si myslím, že řešením je jakýsi “návrat do devadesátek”, kdy stát nikomu do ničeho moc nekecal, kdy stát byl štíhlý s minimem úředníků a neproduktivních lidí, návrat do doby, kdy národní státy rozhodovaly samy za sebe bez diktátu od individuí, která maximálně ukáží video, jak si správně umejt ruce jako současná šéfka EU. Blbka jedna!

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, L. Skrobacek 149,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč¨, František Vrána 50,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Stanislava Urbancová 300,- Kč, Jana Nováková 500,- Kč, Jan Dočekal 500,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč

Celkem za měsíc: 15 115,- Kč
Vybráno 43.18%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 485 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 4,76 out of 5)
Loading...
28 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)