VIRROUSKA
12.4.2020
Kategorie: Společnost

Korona – 100 dní tápání v mlze kolem jámy – žádný stát kupodivu neměl a nemá dlouhodobý plán, jak čelit tomuto viru

Sdílejte článek:

TOMÁŠ GUTTMANN

Většinou je proklamovaným cílem lokalizovat skupiny nakažených a pokud možno přerušit řetězec nákazy. To se například obráží ve „strategických cílech“ Světové zdravotnické organizace (WHO, viz Strategic Objections zde) a v národních pandemických plánech mnoha zemí, jako například Německa. Zdravotní agentury většiny zemí přijaly podobné cíle, i když postupně došly k závěru, že zcela zastavit šíření nebude možné a daly si za cíl alespoň „regulovat“ rychlost tohoto šíření, jako například v Japonsku.

 

Kdyby se jednalo o smrtelnou nemoc, jakou je ebola (letalita 90%), byl by cíl najít a izolovat všechny nakažené logický, a kdyby nebyly prostředky k jeho dosažení, bylo by třeba zastavit všechny kontakty mezi lidmi na dobu rovnou období nakažlivosti (u většiny nemocí asi týden). V případě korony (letalita pod 0,2%) se vyhledávání všech nemocných v zemi podobá odvšivování slona pomocí pinzety. Ale hlavně, nakažené vůbec dnešními prostředky najít nelze, a to ze dvou důvodů. Zaprvé, testů není dost, takže i malý Island, který ze všech států provedl nejvíce testů per capita (1 test na 3 obyvatele), má problém pro nedostatek testů ve svém plánu pokračovat; Česko nebo Izrael (1 test na 100 lidí) by dnešním tempem musely pokračovat v testování ještě mnoho měsíců a to i při mnohonásobně zvýšeném přísunu testů, aby otestovaly všechny lidi. Zadruhé, citlivost testů je jen 70%, takže i při otestování všech zůstane asi třetina nakažených neodhalena.

Nesmyslnost cíle lokalizovat všechny nakažené dále roste s rostoucím počtem nakažených. Splnitelnějším cílem je omezit počet zemřelých, kteří jsou koronou nakaženi. Nákaza koronou není u většiny zemřelých příčinou smrti – většinou jde o zemřelé s koronou a ne zemřelé na koronu. Vzhledem k věku a paralelním zdravotním problémům zemřelých ani není jasné, zda korona podstatně ovlivní roční mortalitu; ve většině států určitě ne, a ani v Itálii nepřekročí počet zemřelých s koronou jednu desetinu roční mortality, a velká část se asi ani neprojeví jako nadbytek nad očekávaným počtem úmrtí za rok. Ale i kdybychom měli prodloužit život starých a postižených jen o několik týdnů nebo měsíců, není důvodu se tomu vyhýbat, zvláště když nás to nebude téměř nic stát. Proto se nemusíme bát říci, že naše hodnoty nám brání hodit slabé přes palubu a otřepat se, a naštěstí k tomu nejsme v dané situaci nuceni. Není třeba přijmout „sebevražedné zastavení ekonomik ve snaze zastavit virus“, jehož hlavním důsledkem je, jak napsal Luboš Motl, že jisté množství velmi starých nebo nemocných lidí odejde o fous dříve, než by odešli jinak. Stačí staré a nemocné chránit před nákazou, což je dosažitelné, a počet úmrtí s koronou či na koronu bude nulový, jak jsem poznamenal již před třemi týdny (zde).

Zvýšený počet testů zlepšuje šance zranitelné lidi ochránit. Ukazuje to následující graf, na němž jsem pro 14 zemí vynesl letalitu (podíl počtu zemřelých s koronou z počtu pozitivních případů v zemi v procentech) proti relativnímu počtu testů (počet provedených testů vydělen počtem pozitivních případů v zemi). Data jsou k dispozici hlavně zde a zde.

Bez ohledu na testování jsou však při ochraně zranitelných hlavní zbraní dočasná isolace, a též ochranné pomůcky pro lidi v jejich okolí. Isolaci a ochranu nelze protahovat donekonečna. Dobu potřebnou pro výjimečná opatření lze odhadnout pomocí rozumné aplikace testů. Je třeba zjistit podíl pozitivně reagujících občanů v náhodném vzorku, čili nakaženost nebo populárně „promořenost“. K tomu by stačil vzorek několika tisíc občanů. Z údaje o procentu nakaženosti a z rychlosti šíření viru lze odhadnout, za jak dlouho nákazu koronou absolvuje dostatečné množství občanů, například 60 nebo 80%.

Potvrzuje se, že počet reálně nakažených může být více než 30 krát vyšší (možná 100 krát vyšší) než zjištěný počet pozitivních případů, což by pro 10 000 zjištěných případů z 10 miliónů (= 0,1% obyvatel) dělalo asi 3% nakažených v Česku, což není daleko od hodnoty 5% pro počet pozitivních výsledků ze všech testů v Česku. V Německu by to bylo podobně (asi 100 000 nakažených z asi 100 miliónů). Podle některých odhadů je skutečný počet lidí, kteří byli nakaženi ještě větší (viz zde v části „April 3“), což by dávalo „promořenost“ 10% nebo více. V souladu s tím je zjištění, že 14% obyvatel německého městečka Gangelt ukazuje pozitivní serologickou reakci (zde).

Rychlost šíření korony lze odhadnout z mnoha dat získaných po celém světě (nárůst případů v několika státech ve 14 denních intervalech jsem z materiálů WHO shrnul zde). Nejrychlejší 14 denní nárůsty v počtu zjištěných případů vykazovaly skoky o jeden až dva řády, což odráželo nejen šíření viru, ale i počáteční počty nakažených a růsty v počtu testů. Když byly testy již k dispozici a ochranná opatření ještě byla slabá, představovaly nejrychlejší 14 denní nárůsty zhruba 10 násobek. To je v dobrém souladu s předpokladem, že jeden nakažený nakazí během týdne 3 lidi (dva týdny dají zhruba 3×3=10), samozřejmě za situace, kdy se viru nekladou omezení. I kdyby byla dnešní promořenost jen 1%, vzrostla by po zrušení všech omezení za 4 týdny na dostatečnou hodnotu (1x3x3x3x3 = 81%), i kdyby se šíření ke konci zpomalilo.

Žádný stát neměl a nemá dlouhodobý plán, jak čelit korona viru. Přičemž stačilo chránit slabé po dobu jednoho měsíce, a korona by beze škod odešla, aniž by se rušila škola, výroba a normální provoz podniků. Mohlo se tak učinit již před měsícem (ochrana slabých by vzala o pár týdnů navíc). Jak jednoduché. A proč to milý Watsone nikdo neudělal a ani nedělá? V čase globální ekonomie a globálních problémů jsou globální autority nejméně spolehlivé. Světová zdravotnická organizace je po tři léta vedená zástupcem Etiopie, která je v řebříčku kvality zdravotnictví na 180. místě ze 190 (zde), a předtím byla 10 let vedena zástupcem Číny, která je v onom žebříčku na 144. místě. Organizaci WHO sice platí rozvinuté země (22% rozpočtu jde z USA, 10% z Japonska), ale o její politice rozhodují země, které svět zamořují. Vidět je to i na tom, že v seznamu států „Světové“ zdravotní organizace chybí jeden z nejrozvinutějších států světa, Taiwan, ale nechybí tam „stát“ se jménem „occupied Palestinian territorries“ (zde). A co se týče lokálních autorit, ty jsou všude na světě více pod vlivem zpěváků a humanitních vědců než virologů a statistiků, i když se v krizovém štábu občas objeví i legrační plukovník.

Mezi taktickými prvky se objevují „chytrá karanténa“, „zvyšování počtu testů“, „racionální používání testů“, „splácnutí píku“, a mnohé další. Placatíme se v mlze, ale ochrana zranitelných a zrušení všech ostatních opatření na obzoru nejsou. Ohledně 100 denního tápání Západu se vnucuje představa propasti, ale to by bylo příliš dramatické, spíše spadneme do jámy nebo do žumpy. Náš pád nebude znamenat konec nebo velkou tragédii, ale jen velké a zbytečné nepříjemnosti. Otázka je, jestli na nás v mlze kromě jámy nečíhají také vlci, které nevidíme. Ještě jsme nedopadli na dno, a Čína nám již prodává partiové ochranné pomůcky proti své epidemii.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Blahomír Skoupý 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Pavel Sejrek 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, ing. Antonín Zlínský 1000,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Radek Láznička 150,- Kč, Jiří Langr 1000,- Kč, Jaroslav Vlk 100,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Marie Tachezyová 200,- Kč, Anonym 333,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Věra Holá 200,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Zdeňka Horníčková 200,- Kč

Celkem za měsíc: 18 549,00 Kč
Vybráno 52.99%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 022 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 3,41 out of 5)
Loading...
23 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)