26.10.2015
Kategorie: Ekonomika

Kontrolní hlášení DPH: Další rána podnikatelům

Sdílejte článek:

PETR BAJER 26|10|2015

Další rána do zubů živnostníkům a malým a středním podnikům. Tak vypadá zákon zavádějící s účinností od ledna příštího roku povinnost kontrolních hlášení daně z přidané hodnoty. Strana soukromníků České republiky si nechala zpracovat právní analýzu, z které vyplývá, že tento zákon je pravděpodobně v rozporu s právy garantovanými ústavou.

„Připravili jsme proto návrh ústavní stížnosti. Nyní proto vyzýváme zákonodárce, především z pravicové parlamentní opozice, aby nenechali spadnout pod stůl tuto poslední možnost, jak odvrátit katastrofu řítící se na malé a střední podnikatele,“ říká předseda Strany soukromníků České republiky Petr Bajer. K podání ústavní stížnosti je potřeba podpis minimálně 41poslanců či 17 senátorů.

Kontrolní hlášení budou muset od nového roku podávat všichni plátci DPH. Právnické osoby každý měsíc. Ti ostatní podle toho, jak často odvádějí daň. Hlášení nejsou náhradou za klasická přiznání, ale pouze jejich doplňkem. Jde vlastně o přehled všech přijatých a vydaných faktur. „A tyto údaje, jež jsou často s ohledem na obchodní soutěž citlivými údaji, bude mít nyní stát k dispozici v centrální evidenci. Mnohdy i jen několik dnů po uzavření obchodu se dozví, kdo je vaším obchodním partnerem a v jakém objemu. To je velmi snadno zneužitelné, jde vlastně o svlečení firem do naha,“ vysvětluje Petr Bajer.

dph

Podle Ústavy České republiky má přitom každý právo na ochranu před neoprávněným shromažďováním, zveřejňováním či jiným zneužíváním údajů o sobě. Do této kategorie podle Strany soukromníků České republiky lze zcela jednoznačně zařadit i aktuální údaje o tom, s kým má v současné době firma uzavřeny smlouvy. Tedy i to, kdy a v jaké výši fakturuje.

Dalším velkým problémem kontrolních hlášení jsou naprosto nesmyslné a vysoké sankce. Například i v případě, pokud hlášení, které se bude podávat výhradně elektronicky, z nějakého důvodu nedorazí včas. Stát pamatoval i na sankce za chybné vyplnění.

„Přitom kontrolní hlášení vycházejí z evidence, kterou již nyní musejí plátci daně podle zákona vést. Pokud by tak stát měl podezření na daňové úniky, může si v tomto konkrétním případě vše zkontrolovat sám. Takto jen pod záminkou boje proti daňovým únikům, které evidentně neumí řešit, zatěžuje a šikanuje všechny,“ podotýká Petr Bajer s tím, že na Stranu soukromníků České republiky se obracejí stovky podnikatelů i účetních. „Mají z tohoto zákona velké obavy. Pro někoho to může znamenat i konec podnikání,“ vysvětluje.

STÁT SYSTEMATICKY LIKVIDUJE MALÉ A STŘEDNÍ PODNIKÁNÍ

Kontrolní hlášení DPH je vedle elektronické evidence tržeb dalším kontroverzním opatřením současné vlády. Obě velmi tvrdě dopadnou na živnostníky a malé a střední firmy. „Pro nás jsou tato témata klíčová, protože řadu z nás existenčně ohrožují. Využíváme proto všech zákonných možností, jak se bránit proti těmto likvidačním opatřením. Jednou z nich je výzva k ústavní stížnosti, druhou pak veřejné vyjádření nesouhlasu formou demonstrace,“ popisuje Petr Bajer.

Demonstrace Za svobodné soukromé podnikání se uskuteční 28. října od 14.00 na Václavském náměstí. Strana soukromníků České republiky a další organizátoři takto chtějí upozornit nejen na rostoucí regulaci podnikání, ale také na nepřípustné zásahy státu do soukromí.

Petr Bajer, předseda Strany soukromníků České republiky

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2019: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Eva Myslivečková 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Marie Fulková 100,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Petr Pisan 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ludmila Karská 300,- Kč, Petra Rohlíčková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jana Hašlarová 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloš Kraus 300,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Jan Šmrha 100,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč

Celkem za měsíc: 9 606,00 Kč
Vybráno 27.44%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 18 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
7 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.