17.8.2014
Kategorie: Společnost

Konspirační teorie pomáhají?

Sdílejte článek:

OD: MARTIN BULÁK 17|08|2014

V libertariánský kruzích se často diskutuje také o tzv. “Konspiračních teoriích”. Nemám rád tento pojem, protože se používá pouze z toho důvodu, aby se odmítla nějaká myšlenka, aniž se jí člověk byť jen přinejmenším zabýval. V tomto článku ho budu přece jen používat – na popis informací, které se označují jako “konspirační teorie”. Např. alternativní teorie k 11. září, nebo útoku na bostonském maratonu, k tzv. “Chemtrails”, skupině Bilderberg, k novému světovému pořádku a k dalším a dalším teoriím, z nichž jsou některé dokázané a další jsou zase úplné nesmysly.

 

 

Pojmenuji pár příkladů, abych ten rozdíl lépe vysvětlil, ale cílem tohoto článku není potvrdit nebo vyvrátit jakékoli konspirační teorie. Nezávisle na tom, zda jsou nebo nejsou pravdivé, mým cílem je ukázat spíše to, že konspirační teorie jsou v globálu prospěšné pro libertarianismus. Zkusím se na to podívat trochu z jiného úhlu než ti, kteří tvrdí, že tyto myšlenky jsou škodlivé pro naše hnutí, neboť vyvolávají buď paniku nebo poškozují naši důvěryhodnost.

 

Nejčastější argumenty proti konspiračním teoriím:

 

“Nejsou pravdivé”

 

Pokud toto někdo tvrdí, pak asi musel každou jednu teorii intenzivně prozkoumat – a to s jasným výsledkem, že se všechny zakládají na lžích. Pokud totiž vychází z toho, že konspirační teorie jsou všechny nepravdivé, je velmi nepravděpodobné, že je všechny prozkoumal. Už jen program Alexa Jonese běží 7 dní v týdnu a InfoWars.com také zveřejňuje každý den několik článků. I ten nejpilnější ze všech konspiračních teoretiků by se zbláznil z toho, kdyby měl každou takovou teorii prozkoumat a následně ji buď potvrdit nebo vyvrátit. K tomu je třeba ještě připočíst desítky, ne-li stovky internetových stránek o konspiračních teoriích, internetového rádia nebo podcastů. Prozkoumat všechny tyto zdroje by byl sisyfovský úkol. Pokud někdo odmítá celou oblast informací jen proto, že jsou obecně považovány za konspirační teorie, tak asi těžko bude věnovat svůj čas tomu, aby je důkladně prozkoumal.

 

Samozřejmě je třeba uznat, že některá vysvětlení v těchto teoriích jsou již ve své podstatě úplně mimo realitu.

 

Jedna kuriózní teorie o které jsem slyšel hovoří o tom, že šťáva z nápojů v obalech Tetrapak se vyrábí z dětí homosexuály. Toto je samozrjeme tak absurdní, že si nebudu dělat ani nejmenší námahu s tím, abych to nějak prověřoval. No vsadím se s vámi, že pokud bych si to začal prověřovat, tak narazím určitě na nějaký zdroj, který to možná i detailně popisuje. To by ale jako faktický důkaz určitě nestačilo.

 

Konspiračních teorií o 11. září je strašně mnoho a mnohé si navzájem odporují. Někteří říkají, že to co zasáhlo Pentagon nebylo letadlo, ale raketa. Jiní zas říkají, že to sice byla letadla, ale byla dálkově ovládaná. Někteří říkají, že v dvojčatech byly instalovány výbušné nálože, jiní že to bylo uděláno termity. Přiznám se, že pravdu nevím, ale řekl bych, že nejabsurdnější ze všech teorií o 11. září je ta, která je napsána v oficiální zprávě vyšetřovací komise. První obětí každé války je vždy pravda. Pokud si někdo myslí, že “Válka proti terorismu “představuje nějakou výjimku z tohoto pravidla, tak musí být asi blázen.

 

Dalším příkladem jsou bombové útoky na bostonském maratonu. Někteří tvrdí, že skutečné oběti nebyly, ale byly to jen herci a vše bylo zinscenované. Považuji to za zcela směšnou teorii už jen z toho důvodu, že pokud by chtěla vláda Spojených států někoho zlikvidovat, nemusela by na to dělat takové divadlo. Toto absurdní tvrzení ale ještě není důvod odmítat jakékoliv pochybnosti např. už jen z toho důvodu, že přesně na takový scénář bylo před maratonem prováděno bombové cvičení. Díky konspiračním teoriím k této události se začaly zpochybňovat i mnohé oficiální prohlášení a kroky státní moci. Např. pokud je vyhlášen v celém městě výjimečný stav, je důvod být skeptický vůči oficiálním prohlášením, které to zdůvodňují.

 

Z těchto a dalších důvodů považuji paušální odmítání konspiračních teorií jako nepravdivé za zcela nesprávné. Kritika která směřuje k přehnaným a absurdním teoriím je jistě pochopitelná, ale myslím si, že díky těmto teoriím se začalo zpochybňovat a vyšetřovat na veřejnosti několik vyjádření státních orgánů.

 

 

“Vyvolávají paniku”

 

Další kritika konspiračních teorii přichází zejména od pacifistů, kteří říkají, že teorie častokrát lidi vystraší a strach je kontraproduktivní. S tímto tvrzením nemohu absolutně souhlasit. Strach je zdravým instinktem. Pokud např. zabloudíte v nějaké džungli a narazíte na svorku hyen, které právě zabily nějaké zvíře, tak vám váš strach pomůže k tomu, abyste se před touto svorkou zvířat ukryli do bezpečí – a to je dobré.

 

Vlády zavraždily celosvětově za posledních sto let přibližně 260 milionů lidí, většinou vlastních obyvatel. Z tohoto důvodu mám obavy spíš o ty lidi, kteří ze státu strach nemají. Vlády jsou dozajista číslem 1 na seznamu příčin nepřirozených lidských úmrtí. Jsou hlavním zdrojem celosvětového lidského utrpení. Neumím si představit nic jiného, ​​z čeho by měl mít člověk větší strach. Zároveň si neumím představit nic lepšího, než lidí, kteří prostřednictvím šokujících informací o státních zvěrstvech a lžích dojdou k závěru, že vláda je otřesná, násilnická a nenávistná instituce.

 

Lidé by se skutečně měli států obávat – vždyť zabíjí lidi. Dokonce i ten Nejskeptičtější protikonspirační libertarián by si měl tento základní fakt uvědomovat.

 

ZDROJ: menejstatu.sk

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2019: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Eva Myslivečková 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Marie Fulková 100,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Petr Pisan 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ludmila Karská 300,- Kč, Petra Rohlíčková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jana Hašlarová 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloš Kraus 300,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Jan Šmrha 100,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Soňa Holcová 200,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč

Celkem za měsíc: 11 764,00 Kč
Vybráno 33.61%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 19 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (6 votes, average: 4,33 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
9 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.