duš1-750x422
1.12.2019
Kategorie: Společnost

„Konopný Jan Hus“ jde před soud. Příznivci svolávají happening

Sdílejte článek:

CWIO

Známého aktivistu Dušana Dvořáka čeká další soud za pěstování léčebného konopí. Dvořák je od začátku listopadu ve vazbě, když jej policie zatkla před jeho možným vycestováním do USA. Dvořák zároveň žádal z důvodu mnohaleté šikany ze strany justice o politický azyl v Kanadě. Přelíčení s léčitelem, který si za nesmlouvavé postoje vysloužil přezdívku „Jan Hus“, předchází demonstrace na jeho podporu, svolaná na úterý 3. 12. ve 12 hod. před prostějovský soud.

Podporovatelé Dvořáka poukazují na fakt, že tento vystudovaný adiktolog, zakladatel několika úspěšných projektů protidrogové léčby a prevence, nikdy nešířil omamné látky, ale pěstoval rostliny pouze pro výrobu doplňků na pomoc nemocným a trpícím. „Dušan Dvořák nikdy nepěstoval ani nešířil tzv. marihuanu, vždy vyráběl ze svých rostlin léčivého konopí masti, tinktury a čípky, které pomáhají lidem s rakovinou, roztroušenou sklerózou, lupénkou a dalšími závažnými nemocemi. Je skandální, že se česká policie a justice snaží dlouhá léta z nezištného a úspěšného léčitele vytvořit zločinného drogového dealera.“ uvedl Martin Dindoš, majitel firmy Allivictus a otec pěti dětí. V době, kdy celý demokratický svět legalizuje léčbu konopím, Česko zavírá léčitele do vězení a hrozí mu až deseti lety trestu.

Policie zřejmě neměřila kanabinoidy přesně ani transparentně

Dvořák se měl trestného činu dopustit tím, že na svém pozemku v Ospělově pěstoval rostliny konopí za účelem dalšího zpracování. Za nedovolenou výrobu a nakládání s omamnými a psychotropními látkami byl Dvořák v posledních třech letech již trestán, přestože obsah THC (psychoaktivní složka konopí) v pěstovaných odrůdách nebyl vysoký. Jednalo se totiž převážně o odrůdy s vysokým obsahem CBD (léčivá složka konopí). Z toho je patrné, že účelem jeho jednání nebylo vyrábět a distribuovat marihuanu, ale vyrábět léčebné preparáty. Sám Dvořák také zpochybnil metodu měření kanabinoidů Policií ČR v Olomouckém kraji, která podle něj nebyla transparentní a neproběhla z celých částí rostlin, jak ukládá platný předpis.

25 tisíc za měsíc? Dvořák pomáhal lidem, kteří na konopí z lékáren nedosáhli

Žádný z řady argumentů, kterými Dvořák opakovaně dokládá netrestnost skutku, mimo jiné s odkazem na článek 6 Listiny základních lidských práv a svobod a zákon 40/2009 Sb. §150 o neposkytnutí pomoci, však soudci opakovaně neberou v úvahu s tvrzením, že léčebné konopí je pro české pacienty dostupné v lékárnách (236/2015 Sb.). Praxe však ukazuje, že pacienti musejí překonávat řadu obtíží, aby se k takovému konopí vůbec dostali. Chybí předepisující lékaři, některé diagnózy nejsou brány v úvahu a množství předepsaného konopí je omezeno. K dispozici jsou také pouze dvě odrůdy s vysokým obsahem THC od jednoho dodavatele a cena je stejná jako na černém trhu. Konopí se přitom dá vypěstovat doma za zlomek ceny, což také mnoho pacientů a léčitelů dělá už jen proto, že si drahé konopí z lékáren v mnoha případech ani nemohou dovolit (u některých pacientů by se mohla vyšplhat měsíční útrata až na 25.000,- Kč). Právě kvůli opakované žalobě za stejnou věc nyní hrozí aktivistovi až deset let vězení.

David Koller i Jindřich Štreit. Za Dvořáka se staví řada osobností

Na Dvořákovu obranu se během let postavila řada významných osobností. Např. Lumír Hanuš, Jindřich Vobořil, David Koller, Jindřich Štreit, Aleš Skřivánek, Petr Váša, Martin E. Kyšperský, kapely Dunaj a Švihadlo. Podpora gradovala v posledních měsících, ještě před zatčením Dvořáka za údajné vyhýbání se soudu, kampaní Cannabis War is Over! If you want it… obsahující střípky z připravovaného stejnojmenného filmu o kriminalizovaných pěstitelích konopí.

Zatykač navzdory řádné omluvě

Podle dostupných informací byl Dvořák ze zářijového líčení řádně omluven svou advokátkou, a to ze zdravotních důvodů. I přesto na něj byl následně vydán zatykač. Advokátka, přidělená Dvořákovi ex offo pro nemajetnost, se s odkazem k mlčenlivosti odmítla k případu jakkoliv vyjadřovat.

Krátce před zatčením podal Dvořák již dvacátou ústavní stížnost, v níž prohlašuje, že česká justice systematicky porušuje jeho ústavní práva i Listinu základních práv a svobod. Připomíná, že nikdy nepěstoval marihuanu a že tato skutečnost nikdy nebyla předmětem zkoumání a prokazování ze strany orgánů činných v trestním řízení. „Konopí jsem pěstoval pouze za účelem získání léků a je zcela nepochybné, že ho využívali pouze lidé, kteří byli nemocní. To je ve spisu doloženo řadou svědectví, čestných prohlášení a filmovým dokumentem Konopné pašije“, uvádí Dvořák v ústavní stížnosti.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, L. Skrobacek 149,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč¨, František Vrána 50,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 13 765,- Kč
Vybráno 39.32%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 1 140 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
27 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)