ods2020
20.1.2020
Kategorie: Politika

Kongres ODS: Fiala chce vyhrát volby

Loading...
Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonZnovuzvolený předseda ODS Petr Fiala prohlásil, že ODS chce vyhrát další volby a být ve vládě. První místopředseda Zbyněk Stanjura nechce být jen ve vládě, chce vládu sestavovat.

Na volebním kongresu ODS bylo zvoleno nové vedení. Pozici předsedy strany obhájil s více než 90% hlasů delegátů Petr Fiala. Když více než 90 % hlasů na sjezdu hnutí ANO obdrží Andrej Babiš, je to „strana jednoho muže“. Když stejný výsledek dosáhne Petr Fiala, je to známka dobře fungující demokratické strany. O procenta ale nejde. Jde vlastně jenom o jedno, jak moc jsou plány ODS realizovatelné a zda vůbec.

Nejprve ale k „největšímu překvapení kongresu“, a to je nezvolení Alexandry Udženija první místopředsedkyní strany. Udženija byla spíše neviditelná, za ODS většinou hovořili Fiala, poslanec Zbyněk Stanjura nebo senátor Miloš Vystrčil, a možná jí více uškodilo to, že se před kongresem velmi opatrně i když kriticky vyjadřovala k „antibabišismu“ než to, že je z Prahy. Důsledkem porážky Udženija je výhradně mužské vedení ODS, a to se bude v době „korektnosti“ těžko obhajovat. Nicméně, kvóty na pozice v ODS nejsou a je to v zásadě dobře. Současně ale lze konstatovat, že ODS nemá ženu, která by ve vedení ODS zaujala nejen svým vzhledem. A to je škoda.

Na pozici místopředsedy byl zvolen Alexandr Vondra a to přesvědčivě. Delegáti kongresu tak potvrdili jeho roli v ODS poté, co se na nevolitelném místě kandidátky ODS do europarlamentu dostal díky preferenčním hlasům. Delegáti tak „vyslechli“ vůli voličů. Nicméně, jak se ukázalo hned na tiskové konferenci po volbě místopředsedů přenášené na ČT24, docela těžké téma vojenské základny USA na Ostravsku bude proti ODS využito. Vondra na dotaz odpověděl, že o této možnosti již jednal coby ministr obrany ve vládě Petra Nečase v éře Baracka Obamy a že to není žádný jeho „chvilkový“ nápad. To zcela jistě ne. Obávám se ale, že v Česku bude tento nápad podroben zdrcující kritice nejen vládních stran, ale i stran opozičních. Mohlo by se to stát dokonce úhelným kamenem boje s ODS právě pod záminkou, že sem ODS chce dostat „Amíky“. Nejsme v Polsku, kde o americké základně již bylo rozhodnuto a většina Poláků s tímto rozhodnutím souhlasí. U nás neprošel „obyčejný“ radar v Brdech, natož nějaká základna.

Na závěr jsem si ale ponechal to nejtěžší z plánu ODS – vyhrát příští sněmovní volby. Fiala tvrdí, že je to možné a domnívá se, že již v letošních krajských a senátních volbách ODS prokáže svou sílu. Je pravdou, že senátní volby v roce 2018 ODS vyhrála. Nicméně, jde o poměrně dost častý jev české politiky. Vládním stranám se v senátních volbách obvykle nedaří (vzpomeňme jen na „oranžové tsunami“ v roce 2008, které vyneslo k moci mimo jiné i Davida Ratha coby hejtmana Středočeského kraje) a k volbám chodí často jen čtvrtina voličů oproti volbám do poslanecké sněmovny. ODS by se mohlo podařit zlepšit si postavení v krajských zastupitelstvech, ale to stále nic nenapovídá o tom, zda je opravdu reálné dotáhnout se na doposud suverénní postavení hnutí ANO v průzkumech preferencí do poslanecké sněmovny. Jde o to, zda například názor předsedy senátu Jaroslav Kubery, že ANO s Babišem vyhraje i volby v roce 2021 je „malověrnost“ či obyčejný popis reality politického vývoje. Podle mého názoru totiž ve vedení ODS není nikdo takový, kdo by měl „tah na branku“ a postavení přirozeného lídra. Volbou se nikdo lídrem nestane, a to ani volbou do pozice předsedy ODS. Václav Klaus a i Mirek Topolánek byli právě lídři, kteří se na pozici předsedy ODS prosadili. Nebylo to tak, že by se z nich volbou lídři stali. To se ukázalo hned na dalším předsedovi ODS Petru Nečasovi. Ten se volbou předsedy lídrem nestal a nakonec dopadl tak jak dopadl. Vlečou se soudy o tom, zda věděl či nevěděl o tom, co dělala jeho nynější žena. Fiala je bezesporu člověk vzdělaný, nicméně není považován „lidem obecným“ za lídra ani náhodou.

Od voleb do poslanecké sněmovny již uběhly přes dva roky a ODS se stále pohybuje podle výsledků průzkumů předvolebních preferencích na hodnotách kolem 12 %, tj. více méně v pásmu volebních výsledků roku 2017. ODS má své voliče a nehrozí jí pád pod pět procent, nicméně k cestě za vítězstvím jí schází kromě výrazného lídra i program. EET naprostou většinu voličů netrápí, redukce úřednického aparátu státu je program, který zaměstnanci státu (a ti jsou u volebních uren vidět!) nepodpoří a podpora střední třídy je málo. Zvláště v situaci, když střední střída netrpí žádnou nouzí.

ODS již mohla ve vládě být po volbách 2017. Rozhodla se místo toho vést boj s Babišem. Bude-li tento boj s Babišem vést i nadále, sotva se do české vlády podívá. A další čtyři roky v opozici už zřejmě Fiala ani jeho kolegové v předsednictvu strany včele ODS nepřežijí.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2020: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Petr Koubský 500,- Kč, Jiří Nováček 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Zdeněk Palička 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Pavel Janeček 200,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Tomáš Klikar 1000,- Kč, ing. Jiří Lechner 800,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Josef Malý 250,- Kč, MUDr. Jiří Roh 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Mario Valent 484,78 Kč (20 eur), Karel Kubela 50,- Kč, Marie Kouklíková 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Pavel Jurášek 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Zuzana Karlová 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Richard Kovaříček 200,- Kč


Celkem za měsíc: 15 937,78 Kč
Vybráno 45.31%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 881 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 4,63 out of 5)
Loading...
loading...
Loading...
14 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.