zl
9.4.2020
Kategorie: Ekonomika

Konečné řešení živnostenské otázky

Sdílejte článek:

MATOUŠ BULÍŘ

Nemohu se ubránit pocitu, a to z mnoha důvodů, že vláda, respektive Andrej Babiš, vše realizuje tak, aby tu po korona-krizi zbylo co nejméně malých českých subjektů a je jedno, jestli živnostníci, či malé firmy. Dobře si vzpomínám na rok 2013 a jeho prohlášení, kdy řekl , že “Malé a střední podniky – to jsou klišé a kecy. My potřebujeme podporovat velký průmysl, který tu má tradici. ” Domnívám se, že tím velkým průmyslem nemyslel ani tak průmysl, jako velké podniky a těmi podniky nemyslel ledajaké podniky, ale především Agrofert, který je u nás navázán na mnoho odvětví.
 .
Vláda udělala dvě dobré věci, vidíte, začínám pozitivně. Tou první bylo odpuštění plateb zdravotního a sociálního pojištění pro živnostníky, což máme necelých 5000 korun měsíčně k dobru. Teď se schválila jednorázová pomoc ve výši 25000 korun, na kterou snad většina živnostníků dosáhne. Tato opatření ovšem v nejlepším možném případě povedou “pouze” k tomu, že onen živnostník nespadne, ne tedy hned” do bankrotu. Těm nejmenším to pomůže, ty však nejsou pro holdingy ohrožením, středním a větším to však pomůže jen pomálu a je bohužel třeba počítat s tím, že než krize pomine, jejich vybudované zákaznické portfolio se rozpadne a už nebude dále na čem stavět.
.
A co třeba ony slavné bez-úročné půjčky? Komu myslíte, že jsou určeny? Těm nejmenším? Ale kde že… Je to malá domu pro ty největší, kterým stát zasponzoruje jejich budoucí aktivity. Zatím každá částka vložená na tyto potřeby byla rozebrána během několika chvil a to se bavíme o miliardách korun. Kdo myslíte, že je získal? Živnostník, nebo nějaký koncern? Myslíte, že tam stálo ve frontě 10 000 živnostníků, nebo to bylo o známostech a několika telefonátech od správných lidí těm správným lidem? Druhá možnost je správně..

Proč stát zakázal činnost i živnostníkům, kteří mají malý krámek, kde se nepotkají více jak dva lidé naráz v jednu chvíli a hodil je do pytle s hypermarkety, kde se schází tisíce lidí v jeden moment? Stát měl určit plochu od které se má zavřít tak, aby živnostník mohl dál fungovat a mohlo toho být hodně vyřešeného. Koncern by sice přišel o miliony, ale jelikož vydělává miliardy, tak to taková tragédie není a naopak živnostník mohl dokonce i vydělat nějaké peníze navíc, protože by logicky zákazník vyhledal jeho, když by jeho oblíbený hypermarket, kde tráví víkendy s rodinou, byl zavřený.. Vláda mohla ušetřit miliardy na pomoci živnostníkům + by ekonomika nebyla tolik v útlumu.

.

Dlouhodobě pozoruji tendenci, kdy jsou likvidováni ti nejmenší, aby bylo možné onen segment trhu vyplnit nějakou pobočkou velkých koncernů. Proč kupříkladu tak vehementně vláda po celou dobu odmítala nákup všech zdravotních potřeb od českých firem? Pomohla by tím ekonomicky nejenom jim ale i sobě, poněvadž by státu zpět na účet (v ideálním případě) přistála daň z přijmu + DPH, nemluvě o faktu, že u nás to vše bylo nabízeno za cenu obvyklou, tedy za cenu +- stejnou jako byla před pandemií. Místo toho vláda zvolí postup opačný a začne dotovat ekonomiku Číny, tedy ekonomiku toho, kdo má pandemii na svědomí, navíc ještě za ceny přemrštěné, nemluvě o nákladech za dovoz. Ptám se proč?!?! Andrej Babiš deklaroval, že chce stát řídit jako firmu. Pokud by takto řídil svou firmu, tak je už dávno na úřadu práce, na krku má 100 exekucí a čeká až se mu vyřídí žádost o osobní bankrot.

.

Žijeme v době, kdy státy neovládají politici, nýbrž nadnárodní korporace, kterým se díky lobbingu a správně investovaných peněz do těch správných politických stran, šijí zákony na míru. Když by Andrej Babiš musel rozhodnout, zda nechá padnout firmy velké, tedy koncerny a nebo ty malé, tedy živnostníky a malá eseročka, jak myslíte, že by se rozhodl? Zlikviduje firmu svou, nebo všechny ostatní? Jde spíše o řečnickou otázku, poněvadž odpověď je jasná. Proto v politice na této pozici nemá co pohledávat člověk, který má takto zásadní střet zájmů, jelikož vždy bude primárně preferovat zájmy své, nad potřebami státu. A stát jsme MY.

.

Z hlediska základní ekonomiky a marketingu nedávají rozhodnutí vlády žádný smysl, budeme-li se bavit o tom, že cílem je záchrana fungování země. Pokud by ovšem někdo řekl, že cílem je likvidace určitého podnikatelského segmentu + pomoc těm největším hráčům, tak jdou rozhodnutí vlády správným směrem a mají logiku, což je děsivé.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2020: *****

Vladimír Pospíšil 800,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jiří Sika 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Marie Kouklíková 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Jan Dočekal 500,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč

Celkem za měsíc: 12 721,00 Kč
Vybráno 36.34%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 851 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 4,52 out of 5)
Loading...
loading...
11 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.