elektrarna
27.1.2019
Kategorie: Ekonomika

Konec uhlí

Sdílejte článek:

MARIAN KECHLIBAR

Německo má v úmyslu zavřít všechny své uhelné elektrárny do roku 2038.

Kohleausstieg, čili ukončení využívání uhlí coby zdroje energie, je v Německu intenzivně diskutované téma. Už v roce 2017 odhlasovalo městské referendum v Mnichově zavření všech městských uhelných elektráren s tím, že budou nahrazeny plynovými; volební účast byla sice malá (17 procent), ale varianta zavřít elektrárny zvítězila 60 % odevzdaných hlasů.

Nyní tedy nejde jen o Mnichov, ale o celé Německo.

Tzv. uhelná komise, v níž zasedají politici, ekonomové, zástupci velkých firem i ekologických iniciativ, se po jednadvacetihodinovém vyjednávání 26.1. nad ránem dohodla na tom, že Německo ukončí činnost svých uhelných elektráren během následujících devatenácti let. Proti hlasoval jeden ze dvaceti osmi členů. Záměr teď bude muset projít vládou a parlamentem, což bude ale nejspíš snadné; i když pro takové Greenpeace je navržený termín nepřijatelně vzdálený,

Podle dojednaného schématu se mají nejprve odstavovat elektrárny na černé uhlí, protože černé uhlí se do Německa dováží. Poslední německý černouhelný důl zavřel koncem roku 2018. Už předtím ale Německo na vlastní zdroje nespoléhalo a své černouhelné elektrárny a teplárny „krmilo“ hlavně uhlím z Ruska, USA, Kolumbie, Austrálie, Polska, Jižní Afriky a Kanady. A ne málo; v roce 2017 šlo o padesát milionů tun, více než půl tuny na jednoho Němce. (přehled)

Dovoz černého uhlí lze ovšem rychle snížit, a to bez vnitropolitických následků. Naproti tomu hnědé uhlí, dosud hojně těžené v bývalé NDR, má na sebe navázáno nějaká německá pracovní místa, a to just zrovna v Sasku, Sasku-Anhaltsku a Braniborsku, které jsou politicky už tak ve stavu tiché, místy i netiché rebelie.

Z toho plyne, že s odchodem od hnědého uhlí se musí zacházet opatrně a potrefené spolkové země požadují poměrně tučné odškodnění (60 miliard eur) pro postižené regiony. A tak, ačkoliv elektrárny na hnědé uhlí produkují o dost více exhalací (ale zase jsou levnější na provoz), budou odstavovány pomaleji než ty černouhelné.

Aktuálně vyrábějí černo- a hnědouhelné elektrárny něco přes třetinu německé elektrické energie, tedy zhruba stejně, jako všechny obnovitelné zdroje.

Uhelný odchod ovšem není sám. Na plánu odstavit také všechny jaderné elektrárny, a to do roku 2022, se včerejším rozhodnutím nic nemění. Což znamená, že Německo musí v nejbližších dvou desetiletích nahradit polovinu svých stávajících energetických zdrojů alternativami.

Do něčeho takového se ještě nikdo nepustil. Velká Británie sice například od uhlí odstoupila také a poslední elektrárnu z osmi zbylých má zavřít roku 2025, ale původním britským plánem bylo postavit náhradou šest nových jaderných elektráren, i když události posledních měsíců naznačují, že se to nepovede.

Rovněž Francie, která se rozhodla pro odchod od uhlí, zároveň prodloužila životnost svých jaderných elektráren. Pro Francii je ale odchod od uhlí daleko jednodušší než pro Německo, v uhelných elektrárnách vyrábí jen 1,7 procenta své energie, dvacetkrát méně než SRN.

Mimochodem, zrovna Francie musela v polovině ledna 2019 odvracet hrozící blackout tím, že nařídila velkým firmám ihned snížit odběr energie.

(Podrobnější článek v němčině zde. Rozsáhlý blog Rakušana Herberta Saurugga, věnující se nestabilitám v evropské energetické síti, zde.)


Odchod od uhlí byl do jisté míry vynucen aktivitou veřejnosti. Poslední dobou například probíhají velké demonstrace mládeže proti klimatickým změnám. I pro ně je termín 2038 nepřijatelně vzdálený. Motto pátečních demonstrací zní „Proč bychom se měli učit pro budoucnost, která třeba vůbec nebude?

Toto hnutí, které má výhonky v několika zemích Evropy zahájila švédská studentka Greta Thunberg. Ta v první den švédského školního roku (20.8.) začala se silně mediálně sledovanou, tehdy osamocenou stávkou. Před pár dny ji pozvali na Světové ekonomické fórum v Davosu, kde promluvila na téma:

„Chci, abyste panikařili. Chci, abyste každý den cítili ten samý strach, jako já, a pak podle něj jednali. Buď jako civilizace skončíme, nebo ne.“

V některých tématech je očividně politika řízená strachem přijatelná, v jiných ne. Třeba ve věci imigrace z rozvojového světa jde o nezodpovědné strašení populistů, na které naskakují jen hloupí zaprdění Čecháčci a jejich západní ekvivalenty (little Englanders, deutsche Michel). Jedno z dalších podvojných měřítek dnešní Evropy.

Ale zpět k uhelné odstávce. Nejedná se jen o mládež. Průzkumy veřejného mínění ukazují, že rychlý odchod od uhlí považují za důležitý zhruba tři čtvrtiny Němců. Také Zelení mají stabilně mezi 18-20 procenty preferencí a stali se tak druhou nejsilnější německou stranou. Myšlenka Energiewendeje v Německu očividně populární.


Zbývá jenom netriviální otázka, kolik celá akce bude stát a zda si tento přechod Německo může dovolit.

V roce 2004 slíbil tehdejší spolkový ministr životního prostředí Jürgen Trittin Němcům, že Energiewende je bude stát jen jeden kopeček zmrzliny měsíčně. To bylo hrubé podcenění nákladů, zhruba čtrnáctinásobné. Institut pro konkurenceschopnost při Univerzitě Düsseldorf odhadl před pár lety celkové náklady Energiewende v letech 2000-2025 na 520 miliard eur.

Náklady akce samozřejmě platí v ceně elektřiny koncový odběratel. Spotřebitelská centrála v největší spolkové zemi, Severním Porýní-Vestfálsku, loni varovala, že příjemci sociálních dávek (Hartz IV) mají problém zaplatit své účty, protože sociální systém s takovým nárůstem cen elektřiny nepočítal. Bydlení a náklady na topení jsou dávkami pokryty, ale elektřina ne.

Ekonomická teorie je ta, že Německo se přechodem na obnovitelné zdroje stane světovou jedničkou (Vorreiter) a nashromážděné know-how pak bude moci uplatnit při prodeji vzniklých řešení jiným státům, například Číně, která jednoho dne svůj znečištěný vzduch také bude muset řešit. Tuto linii prezentoval Handelsblattu třeba politický veterán Peter Altmeier.

Jenže poslední dobou právě Indie a Čína značně investují do vlastních solárních a větrných projektů; ovzduší v asijských metropolích se skutečně stalo nesnesitelným, ale oba státy mají dost inženýrů a továren na to, aby to nějak řešily samy. Z trhu se solárními panely už byli evropští výrobci v podstatě vytlačeni.

I ve větrné energii, kde ještě Evropa zůstává konkurenceschopná, je králem trhu dánská firma Vestas a druhé německo-španělské společnosti Siemens Gamesa se tlačí na záda americká firma General Electric (přehled).

Je tedy možné, že Německu zůstanou v ruce hlavně náklady, ale druhý hospodářský zázrak s ekologickými technologiemi, který by kopíroval úspěch německých automobilek, se bude realizovat jinde a plnit jiné kapsy.

Autor: 

0_Marian_Kechlibar

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč

Celkem za měsíc: 11 583,- Kč
Vybráno 33.09%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 651 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
39 komentářů