WITOWSKA
13.6.2020
Kategorie: Společnost

Konec Světlany Witowské

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonV médiích proběhla zpráva o úmyslu Světlany Witowské stáhnout se z moderování hlavní zpravodajské relace ČT Události a Události, komentáře. Důvody jsou údajně osobní.

Informace o konci Světlany Witowské při moderování Událostí a Událostí, komentáře, se objevily ve všech hlavních médiích, které sleduji. Zajímavé bylo pouze to, že na novinky.cz se tato zpráva objevila teprve v poledne 12.6.2020, z dalších médií pak „zmizela“ během odpoledne. Původní informaci o konci Witowské v ČT v hlavní zpravodajské relaci uveřejnil Deník N jako placenou pro své předplatitele.

V době, kdy byla tato novinka na iDnes.cz a lidovky.cz jsem se podíval na názory čtenářů a poměrně dost mne překvapilo, že příliš kladných reakcí na působení Witowské v ČT jsem si nevšiml. Rozhovor s Witowskou v té části, která je na webu Deník N přístupná pro všechny a v titulku tvrdí, že Witowská „necítí žádné tlaky“ a že její odchod ze zpravodajství je její osobní rozhodnutí.

Přesto bych poměrně překvapivé rozhodnutí Witowské odejít z hlavní zpravodajské relace ČT zasadil do rámce činnosti veřejnoprávní televize. Do Rady ČT se totiž volbou v poslanecké sněmovně dostali lidé, kteří jsou některými politiky (zejména TOP 09 a STAN) považováni za „nebezpečí“ pro další veřejnoprávní působení ČT. Zejména Miroslav Kalousek dokonce obvinil kandidátku navrženou Českou biskupskou konferencí za osobu, která „nechápe veřejnoprávní média“ a postěžoval si, že kvůli jejímu zvolení uvažuje na protest vystoupit z katolické církve. Zda to udělal, není zatím mediálně známo.

Witowská zažila svou „hodinku slávy“ zejména při moderování diskuse kandidátů před prezidentskou volbou roku 2018. Vesměs za svou roli sklízela uznání za profesionální výkon. Nemohl jsem si ale nevšimnout, že v posledních měsících (i díky svému zvýšenému sledování Událostí a Událostí, komentářů při omezení v době nouzového stavu) se Witowská občas poněkud „utrhla“ a její výkon nebyl zdaleka na jedničku. Otřesná byla zejména její „diskuse“ s hejtmankou Středočeského kraje Jaroslavou Pokornou Jermanovou kvůli trestnímu oznámení na „neznámého pachatele“ za kritiku nedostatku ochranných pomůcek u záchranné služby. Jak se později ukázalo, policie trestní oznámení odložila jako nedůvodné. Nebylo vůbec nutné vyprovokovat na obrazovce ČT doslova hádku s hejtmankou, kdy obě se navzájem překřikovaly. Trestní oznámení obhajované hejtmankou bylo hloupostí či dokonce obyčejnou pitomostí, od které se nakonec distancoval i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Jermanová Pokorná si proti sobě popudila veřejnost a v letošním volebním roce, v němž se právě hlasuje o nových krajských zastupitelích, to mohou voliči Jermanové Pokorné pěkně „spočítat“.

Witowská tedy odchází z role moderátorky hlavní zpravodajské relace ČT Události a navazujícího pořadu Události, komentáře na ČT24. Zejména zde se jí v posledních týdnech ne zcela dařilo. Možná to bylo dáno i tím, že už byla „myšlenkově“ někde mimo zpravodajství a odchod delší dobu zvažovala. ČT však má mnohem vážnější problémy s objektivitou, a to, když dojde na pořady 168 hodin nebo Reportéři ČT. Už se začíná zvedat vlna podpory redakcím obou těchto pořadů a upozorňuje se v některých „pokrokových“ médiích na to, zda tyto pořady nebudou v důsledku nového složení Rady ČT zrušeny. Tyto pořady by samozřejmě zrušeny být i mohly, protože jsou bezesporu silně tendenční. Lepší by však bylo, kdyby přestaly být monopolem stále stejných osob. A nejhorší na celé této záležitosti je pak to, že tyto pořady doslova a do písmene nahrávají těm, které permanentně kritizují. Mají totiž punc neserióznosti a jména některých redaktorů či moderátorů jsou přímo synonymem politického braku.

Odchod Světlany Witowské však nevidím jako příležitost k proměně ČT ve více respektované médium. Witowská byla vlastně převážně prostředníkem, co seznamuje diváky se zprávami připravenými jinými, neviditelným týmem zpravodajské redakce za kamerami. Ona dávala zprávám formu, nikoliv obsah. Pokud bychom chtěli od ČT skutečnou změnu, ta by musela začít právě v obsahu zpráv a souvislostí. Obávám se, že na takovou reformu není ČT nejen připravena, ale že o ní ani nemá zájem.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 9 828,00 Kč
Vybráno 28.08%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 622 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 4,22 out of 5)
Loading...
politicon.cz
19 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.