WITOWSKA
13.6.2020
Kategorie: Společnost

Konec Světlany Witowské

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonV médiích proběhla zpráva o úmyslu Světlany Witowské stáhnout se z moderování hlavní zpravodajské relace ČT Události a Události, komentáře. Důvody jsou údajně osobní.

Informace o konci Světlany Witowské při moderování Událostí a Událostí, komentáře, se objevily ve všech hlavních médiích, které sleduji. Zajímavé bylo pouze to, že na novinky.cz se tato zpráva objevila teprve v poledne 12.6.2020, z dalších médií pak „zmizela“ během odpoledne. Původní informaci o konci Witowské v ČT v hlavní zpravodajské relaci uveřejnil Deník N jako placenou pro své předplatitele.

V době, kdy byla tato novinka na iDnes.cz a lidovky.cz jsem se podíval na názory čtenářů a poměrně dost mne překvapilo, že příliš kladných reakcí na působení Witowské v ČT jsem si nevšiml. Rozhovor s Witowskou v té části, která je na webu Deník N přístupná pro všechny a v titulku tvrdí, že Witowská „necítí žádné tlaky“ a že její odchod ze zpravodajství je její osobní rozhodnutí.

Přesto bych poměrně překvapivé rozhodnutí Witowské odejít z hlavní zpravodajské relace ČT zasadil do rámce činnosti veřejnoprávní televize. Do Rady ČT se totiž volbou v poslanecké sněmovně dostali lidé, kteří jsou některými politiky (zejména TOP 09 a STAN) považováni za „nebezpečí“ pro další veřejnoprávní působení ČT. Zejména Miroslav Kalousek dokonce obvinil kandidátku navrženou Českou biskupskou konferencí za osobu, která „nechápe veřejnoprávní média“ a postěžoval si, že kvůli jejímu zvolení uvažuje na protest vystoupit z katolické církve. Zda to udělal, není zatím mediálně známo.

Witowská zažila svou „hodinku slávy“ zejména při moderování diskuse kandidátů před prezidentskou volbou roku 2018. Vesměs za svou roli sklízela uznání za profesionální výkon. Nemohl jsem si ale nevšimnout, že v posledních měsících (i díky svému zvýšenému sledování Událostí a Událostí, komentářů při omezení v době nouzového stavu) se Witowská občas poněkud „utrhla“ a její výkon nebyl zdaleka na jedničku. Otřesná byla zejména její „diskuse“ s hejtmankou Středočeského kraje Jaroslavou Pokornou Jermanovou kvůli trestnímu oznámení na „neznámého pachatele“ za kritiku nedostatku ochranných pomůcek u záchranné služby. Jak se později ukázalo, policie trestní oznámení odložila jako nedůvodné. Nebylo vůbec nutné vyprovokovat na obrazovce ČT doslova hádku s hejtmankou, kdy obě se navzájem překřikovaly. Trestní oznámení obhajované hejtmankou bylo hloupostí či dokonce obyčejnou pitomostí, od které se nakonec distancoval i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Jermanová Pokorná si proti sobě popudila veřejnost a v letošním volebním roce, v němž se právě hlasuje o nových krajských zastupitelích, to mohou voliči Jermanové Pokorné pěkně „spočítat“.

Witowská tedy odchází z role moderátorky hlavní zpravodajské relace ČT Události a navazujícího pořadu Události, komentáře na ČT24. Zejména zde se jí v posledních týdnech ne zcela dařilo. Možná to bylo dáno i tím, že už byla „myšlenkově“ někde mimo zpravodajství a odchod delší dobu zvažovala. ČT však má mnohem vážnější problémy s objektivitou, a to, když dojde na pořady 168 hodin nebo Reportéři ČT. Už se začíná zvedat vlna podpory redakcím obou těchto pořadů a upozorňuje se v některých „pokrokových“ médiích na to, zda tyto pořady nebudou v důsledku nového složení Rady ČT zrušeny. Tyto pořady by samozřejmě zrušeny být i mohly, protože jsou bezesporu silně tendenční. Lepší by však bylo, kdyby přestaly být monopolem stále stejných osob. A nejhorší na celé této záležitosti je pak to, že tyto pořady doslova a do písmene nahrávají těm, které permanentně kritizují. Mají totiž punc neserióznosti a jména některých redaktorů či moderátorů jsou přímo synonymem politického braku.

Odchod Světlany Witowské však nevidím jako příležitost k proměně ČT ve více respektované médium. Witowská byla vlastně převážně prostředníkem, co seznamuje diváky se zprávami připravenými jinými, neviditelným týmem zpravodajské redakce za kamerami. Ona dávala zprávám formu, nikoliv obsah. Pokud bychom chtěli od ČT skutečnou změnu, ta by musela začít právě v obsahu zpráv a souvislostí. Obávám se, že na takovou reformu není ČT nejen připravena, ale že o ní ani nemá zájem.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2020: *****

Petr Andres 500,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Doc. RNDr. Richard Čapek 5000,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Zdeňka Brancuská 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Josef Chlebovy 300,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Svatoš s.r.o. 1000,- Kč

Celkem za měsíc: 13 261,00 Kč
Vybráno 37.88%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 497 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 4,22 out of 5)
Loading...
politicon.cz
19 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.