2CD7D54F-9762-4D6F-BE4E-C0348AC88645_w640_r1_s
30.12.2015
Kategorie: Společnost

Konec ruské masové halucinace

Sdílejte článek:

BRIAN WHITMORE 30|12|2015

Čerstvé oplocení ostnatým drátem kolem hlavní ruské televizní věže lze stěží považovat za známku sebejistého režimu. Vedle zpevnění jeho obvodu, státní televizní centrum v Moskvě také obměnilo svoji ochranku, standardní policisty nahradily elitní síly ministerstva vnitra. „Jedná se o běžné bezpečnostní opatření, které je spojené s alarmující situací v Moskvě, v Rusku a ve světě,“ řekl deníku Novaja Gazeta mluvčí Ostankina Denis Nazarov. Posílení ostrahy v Ostakinu – epicentru propagandistické mašinérie Kremlu – je jedním z důkazů, že Kreml se s blížícím koncem roku 2015 čím dál více obává občanských nepokojů.

Ruské bezpečnostní služby rovněž navýšily zásoby zbraní určených ke kontrole davu – včetně granátometů – a to na pětinásobek. Státní Duma mezitím prohlasovala, aby příslušníci FSB mohli střílet do davu, a zákonodárci zvažují zákon, podle něhož by  znevažování Ruské federace bylo federálním zločinem.

Ale počkejte! Proč všechna ta paranoia? Copak režim není široce oblíbený? Copak se Putinova popularita neblíží 90 procentům? Vlastně, ano. Ale Kreml si je také bezesporu vědom skutečnosti, že ta obrovská podpora veřejnosti je z velké části založena na kolektivní halucinaci – euforickém nachovém oparu vlastenčení vyplývající z připojení Krymu a iluze, že Rusko je znovu supervelmocí. A také dobře chápou to, že jakmile tenhle LSD trip živený televizí skončí a Rusové skrze kocovinu prohlédnou na dno skutečné reality, začně peklo.

„Běžným lidem plody Putinovy zahraniční politiky zhořkly,” napsal pro Bloomberg View politický komentátor Leonid Bershidsky. „Jediné, co Rusové získali mezinárodními aktivitami Putina je zesílení jejich pýchy, rozeseté kremelskými propagandistickými kanály – nikoli hmatatelným přínosem, protože ekonomika se nadále podlamuje pod tíhou klesajících cen komodit.“

Televize, národního droga

Za poslední rok, inflace prudce vyletěla, reálné příjmy se propadly, a kupní síla se vypařila. S cenami ropy na historických minimech bez oživení na dohled a při zachování západních sankcí, existuje jen mizivá šance, že by se situace měla brzy změnit. A pokud je televize národní drogou, její moc může brzy začít mizet.

Podle nového průzkumu veřejného mínění uskutečněným nezávislým Levada Centrem, důvěra Rusů v televizní zpravodajství strmě klesla, ze 79 procent z roku 2009 na pouhých 41 procent dnes. Podobně nedávná zpráva Ruské akademie Sociologického ústavu akademie věd dospěl k závěru, že přesto, že tři čtvrtiny Rusů stále ze svých hospodářských strastí obviňují Západ, Kremlu zbývá rok až rok a půl než začnou obviňovat své vládce.

Podle nedávného celostátního protestu řidičů kamionů, stávek lekařů a učitelů na Sibiři se zdá, že lidem začínají padat pásky z očí. Putin je si tohoto rizika dobře vědom, údajně pověřil Federální strážní službu, pretoriánskou gardu Kremlu, aby vedla pracovní skupinu pro monitorování rizika dělnických povstání ve vzdálených provinciích Ruska. Mají dokonce barevně kódované schéma, které klasifikuje regiony jako zelené, žluté nebo červené v závislosti na míře rizika občanských nepokojů.

Stockholmský syndrom

Vedle obav z občanského neklidu, existují také náznaky, že dochází ke stále většímu zneklidnění obchodní elity. Ve své řeči na ekonomickém fóru v Moskvě, Dmitrij Potapenko, majitel společnosti Management Development Group provozující obchodní řetězec, šokoval publikum tím, jak se navážel do úřadů. Nejsou to západní sankce, ale kroky ruských vládců, jež jsou škodlivé pro naši ekonomiku, řekl. „Není to Barack Obama, kdo je zodpovědný za naše neúměrně vysoké úrokové sazby.“  Videozáznam jeho proslovu na YouTube zaznamenal více než 1,6 milionu zhlédnutí.

„Mezi elitou je znát zřetelný strach,“ sdělil pro Obzor.pess Valery Solovei, profesor z prestižního Moskevského státního institutu mezinárodních vztahů. „Existují rostoucí obavy o budoucnosti. To vše kvůli nepředvídatelnosti a iracionalitě kroků prezidenta. Ale ve stejný moment se elita cítí být jeho rukojmími. To je typický příklad stockholmského syndromu.“

Jestliže 2014 byl rokem, kdy se Moskva začala chovat jako darebák, pak 2015 lze označit za rok, kdy se pro Rusy naplno projevila cena za takové jednání. Příští rok se dozvíme, zda režim Vladimira Putina je schopen takové náklady unést – a kam až bude schopen zajít, než přeteče míra.

„Putin čelí tvrdému dilematu. Může se pokusit o zvýšení konkurenceschopnosti ruské ekonomiky opatrným ústupem z Ukrajiny (což by mohlo vést ke stažení sankcí ze strany Západu) a liberalizací domácího ekonomického prostředí. To by znamenalo demontáž páteře jeho režimu.” píše Bershidsky. „Nebo Putin může odhodit masku demokracie a otevřeně vládnout s pomocí násilí, vydávat rozkazy k masovým odvetám proti opentům skutečným i smyšleným.  Systém, jež Putin vytvořil, jej tlačí k druhé variantě.“

Ostnatý drát kolem Ostankina je symbolický – a to je pravděpodobně pouhý začátek.

ZDROJ: www.rferl.org

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, L. Skrobacek 149,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč¨, František Vrána 50,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč

Celkem za měsíc: 13 432,- Kč
Vybráno 38.37%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 113 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 3,42 out of 5)
Loading...