letakytoman
5.12.2018
Kategorie: Ekonomika

Konec reklamních letáků? Ministr Toman nechápe smysl podnikání

Sdílejte článek:

ROMAN MALACH

Obchodní zákoník definuje podnikání jako soustavnou činnost prováděnou samostatně podnikatelem vlastním jménem a na vlastní účet a odpovědnost za účelem dosažení zisku. Naše vláda se ovšem soustavně snaží, aby tato definice již neplatila, protože samozřejmě státní úředník ví mnohem lépe, jak správně podnikat.

 

S nejnovějším nápadem, jak podnikatelům „pomoci“, přišel ministr zemědělství Toman (nestraník za ČSSD). Chce zakázat obchodním řetězcům vydávat papírové letáky s aktuální slevovou nabídkou. Jako důvod uvádí, že je to pro firmy neekonomické. Tento pan ministr rovněž uvádí, že by chtěl zavést zákaz prodeje potravin za podnákladové ceny. Myslím, že prodejci musí jásat, že někdo myslí na jejich prospěch a postará se, aby dosahovali takového zisku, který je podle státu správný.

Zamyslel se někdy pan ministr nad tím, že obchodníci jistě vědí, co dělají, a že slevy nejsou projevem jejich čistého altruismu? Pochybuji, že by zájmem obchodníků bylo snižování vlastního zisku. Chápe, že v tomto segmentu je značný konkurenční boj a právě slevy jsou tím nástrojem, který může přinést konkurenční výhodu? Tím, že pomocí letáku obchodník přiláká více zákazníků, kteří pak u něj nakoupí i jiné, nezlevněné zboží, se mu marže, a potažmo zisk navýší na úroveň, které chce dosáhnout. Předpokládám, že rozhodnutí, jaké zboží bude zlevněno, kolik letáků bude vytištěno a kam se budou distribuovat, se provádí po důkladném propočtu nákladů a výnosů takovéto akce, nikoliv pohledem z okna. Dokonce si i myslím, že obchodníci znají svůj byznys a své možnosti lépe než pan ministr a jeho podřízení.

Pokud tento návrh projde, navrhuji rozšířit definici podnikání uvedenou v Obchodním zákoníku o větu „i přes snahu státu, všemožně tomuto bránit.“

Nakonec na slevách vydělají všichni; vedle obchodníka i zákazníci. Nevím, jestli pan ministr chodí osobně nakupovat, ale já často potkávám v obchodech lidi, kteří mají právě slevový leták v rukou a nakupují podle něj. Tyto akce přinášejí výhody především pro občany, pro které je uspoření i pár desítek korun důležitým benefitem. Pokud by slevy byly zakázány a potraviny by stály ve všech obchodech stejně, životní úroveň těchto lidí by se zhoršila. Ze stejné sumy peněz, jež mají k dispozici, by mohli nakoupit méně věcí.

Nevím, jestli by tohle měl být cíl vlády, která se údajně chce postarat o všechny. Napadá mě jediný přínos takovéhoto opatření, a to je větší odvod daní do státního rozpočtu – daně z příjmu, ale především DPH. Pokud je toto cílem, tak opravdu nechci, aby takoví „odborníci“, jako je pan ministr, měli nad našimi životy takovou moc.

Takovéto návrhy nejsou tak vidět jako jiné kauzy, o kterých referují média dnem i nocí, ale mají výrazný negativní dopad na životy velké části obyvatel. To, že je předkládá nominant za stranu, jež má v názvu slovo „sociální“, danou absurditu jen umocňuje. Prosím pamatujme si tyto nápady, až půjdeme příště k volbám.

Autor:  

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč

Celkem za měsíc: 6 100,00 Kč
Vybráno 17.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 220 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (28 votes, average: 4,86 out of 5)
Loading...