eudssr-planwirtschaft
29.5.2019
Kategorie: Politika

Konec práva veto – z Evropské unie se stává autokratický superstát

Sdílejte článek:

JORDANKA JIRÁSKOVÁ

Aniž by to širší veřejnost vnímala, v Evropské unii právě přestává existovat právo veta.

S celkovou ztrátou suverenity, tak nyní členské země definitivně ztrácejí i právo vznést námitky vůči rozhodnutím nadřazenějších států unie.

Přesvědčilo se o tom například Maďarsko, když na radě bezpečnosti OSN vyjádřilo nesouhlas s prohlášením EU ohledně Izraelsko-Palestinského konfliktu.

Celkově na ,,demokratickém” zasedání OSN probíhaly dost podivné věci. I přes nesouhlas Maďarska, nakonec prohlášení rady stejně zaznělo, a to z úst finského vyslance při OSN, který doslova řekl, že měl tu čest mluvit za 27 zemí EU, které pak uvedl, přičemž Maďarsko suverénně vynechal.

A také si málokterá média všimla, že například, prohlášení by měl správně přečíst rumunský vyslanec, protože jako držitel úřadujícího předsednictví je povinen mluvit za všech 28 členských států. To ale nebylo možné, neboť jeden stát nesouhlasil a tak se prohlášení obešlo vykutáleným nápadem. Nějakou chytrou liberálně demokratickou hlavičku, jak si tito lidé rádi říkají, napadlo, že prohlášení přečte velvyslanec země, která v červnu bude přebírat předsednictví v radě OSN a tou je právě Finsko.

Maďarské veto, ale není první případ vzpoury jednoho státu. V únoru se o neochotě přijmout námitku přesvědčila také Itálie, když vetovala prohlášení EU o Venezuele. Itálie tehdy dokonce pohrozila, že kvůli tomu znemožní sankce proti Rusku.

Podle smluv EU, musí být rozhodnutí o zahraniční politice vždy schváleno všemi členskými státy. To se ale evidentně neděje. A místo aby Evropská komise akceptovala veto Maďarska, zkoumá způsoby, jak reformovat rozhodovací proces, aby se mluvilo jedním hlasem. Neboli lépe znějící – hlasování kvalifikovanou většinou.

Dle očekávání, už většinové hlasování podpořily dva nejmocnější státy – Francie a Německo a nezaráží je ani fakt, že potlačování práva veto je v rozporu s Lisabonskou smlouvou.

Absolutně proti těmto totalitním způsobům, je naopak Maďarsko a Polsko, neboť také v současné době čelí sankčnímu řízení za to, že nepodpořily rozhodnutí EU o migraci.

A tak se nám ty liberálně demokratické principy, na kterých měla být Evropská unie založena, celkem rychlým pádem řítí do propasti, ze které není návratu.

Autor: Jordanka Jirásková


 


Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červen 2019: *****

Miroslav Hloušek 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 350,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Jakub Malinovský 55,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Roman Foff 1000,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Pavel Šána 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Mgr. Jana Lavičková 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Pavel Rliko 200,- Kč, Vlastimil 800,- Kč, Jan Rada 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Marie Kouklíková 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Petra Rohlíčková 300,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Petr Šantrůček 300,- Kč

Celkem za měsíc: 9 066,00 Kč
Vybráno 25.90%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 565 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
36 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.