konec-manipulace
9.5.2019
Kategorie: Kultura a tipy

Konec manipulace – začátek poctivého myšlení

Sdílejte článek:

PETR HAMPL

hamplK naší pokročilé eurospolečnosti patří i určitý velmi specifický průběh debat. Nejprve je oznámen správný názor. Pak jsou vyloučeni, zablokováni či zostuzeni všichni podezřelí ze zpochybňování tohoto správného názoru. Základem „diskuze“ je zastrašování a šikanování. A málokdo z mladých uvěří, že bývaly doby, kdy se proti sobě stavěly různé argumenty, ověřovala se fakta, kontrolovala logická konsistence, a kdy bylo radostí sledovat souboje argumentů… a taky řečnických triků.Ty nedávné staré časy na mě dýchly, když jsem otevřel knížku Davida Grubera Konec manipulace.

Vlastně to byl podobný pocit, jako když v záplavě laciných plastových odlitků narazíte na poctivou práci mistra truhláře. Najednou jste přeneseni do časů, kdy „řízení“ nebylo jen byrokratickým buzmekem, ale kdy to bylo srovnatelně poctivé řemeslo jako cokoliv jiného. Kdy manažerů nebylo více než dělníků a neměli mnohonásobně vyšší platy. Kdy manažer byl profesionál, který zařídil, že všechno bude správně a včas, který dokázal převzít odpovědnost a nevymlouval se.

Takto popsáno je to samozřejmě poněkud zidealizované, ale rozhodně byla doba, kdy jste mohli i ředitele zastihnout s vyhrnutými rukávy a kdy byl mnohem menší prostor pro kádrování a vymývání mozků. Kdy nebylo normální, že ten, kdo špatným rozhodováním zničí divizi, je nakonec povýšen a ten se skvělými výsledky je vyštípán, protože ho kolegové v managementu vnímají jako konkurenci.

David Gruber se pěstování a rozvoji takových dovedností věnuje už více než třicet. Dokáže vzít nejrůznější manažerské metody a techniky a dát jim jednoduchou a praktickou podobu.  Guru, který už ovlivnil desetitisíce nebo možná statisíce lidí, minimálně dvě generace těch, kdo se potřebovali něco naučit a nestačilo jim razítko, že byli na stejném školení jako Chief Executive Officer.

Ale dost nostalgie. Zmíněná kniha Konec manipulace vyšla před pár měsíci. Je radost ji číst, protože David Gruber našel přesně tu úroveň a styl, aby výklad mohl jít dost do hloubky a text zůstal snadným a srozumitelným.

Nabízí se samozřejmě otázka, nakolik je kniha o řečnických tricích a manipulačních metodách použitelná v době, kdy se žádná diskuze netrpí. Mám za to, že ve dvou oblastech:

  1. Přece jen, pořád ještě existují místa kde je zájem debatovat a společně se dobírat pravdy. Konec konců, jako funkcionář České společnosti pro civilizační studia, kde probíhají vášnivé diskuze mezi katolickými intelektuály a popperovskými racionalisty (například) bych o tom měl něco vědět. :D
  2. Ještě důležitější je ale to, že každý z řečnických triků je zároveň logickou chybou, které může člověk snadno propadnout. Je tedy důležité o nich vědět i kvůli vlastnímu zlepšování, a kvůli tomu, aby se při přemýšlení dobral správných výsledků.

Gruberova kniha definuje 128 řečnických triků (myšlenkových chyb) a provází nás dějinami jejich zkoumání od Platona po Karla Čapka.  To všechno ale můžeme číst jenom jako takovou předmluvu k jádru knihy, které je přibližně mezi stranami 110 a 130. Kdyby to bylo možné, zaplatil bych plnou cenu jenom za těchto pár stran, protože tam je koncentrováno to klíčové. A toto shrnutí je zase shrnuto v „multimetodické tabulce řečnických triků“ na str.112, kde si čtenář může za pár minut udělat jasno, zda na něm někdo nezkouší manipulační triky (případně jaké) nebo jestli nepodléhá logické chybě.

Každý z řečnických triků je zároveň logickou chybou, které může člověk snadno propadnout. Je tedy důležité o nich vědět i kvůli vlastnímu zlepšování.

Pro mne je asi nejcennější poznámka o uměřenosti.  Když na základě jednoho případu někdo prosazuje názor o celé skupině, je to řečnická manipulace. Když totéž prosazuje na základě 10 případů, je to oprávněné. Jenže kudy vede hranice? Nakonec stejně nezbyde než použít zdravý rozum.

Samozřejmě, že na dvousemestrovém kurzu logiky se toho dozvíte víc. Ale té většině normálních lidí, co si něco podobného nemůže dovolit, těm rozhodně doporučuji Konec manipulace. Přečtete za dva dny a ty znalosti se mohou hodit do konce života.

Knihu lze zakoupit mimo jiné na webová stránce autora.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc listopad 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Anonym poštou 222,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Petr Čermák 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Martin Golombek 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, Vladtimil Kornas 666,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Ludmila Kárská 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč

Celkem za měsíc: 18 621,00 Kč
Vybráno 53.20%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 395 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
3 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.