19.7.2013
Kategorie: Společnost

Konec kapitalismu

Sdílejte článek:

OD: VILÉM BARÁK 19/07/2013

Většina lidí pociťuje nekonečné potřeby, chce bydlet v pěkném domě, módně se oblékat, mít auto, cestovat po světě a ti co tohle všechno mají, chtějí ještě více. Naše potřeby, fantazie a nespokojenost s vlastním údělem i okolním světem neznají hranice a jsou hnací silou civilizace. Jediné co nám brání dosáhnout „úplné spokojenosti“ je rozsah vlastnictví. Ve světě vzácnosti, kde všichni nemohou mít všechno, tvoří instituce vlastnictví základ mírové koexistence lidí a zajišťuje, že kontroly nad věcmi se nezmocňují nejsilnější agresoři, ale ti, kteří danou věc objevili, vytvořili nebo koupili.

 

 

Ve svobodné společnosti o příjmech (vlastnictví) lidí nerozhoduje lidová komuna, resp. stát, ani jak špinavou, namáhavou, otupující, páchnoucí nebo odpovědnou vykonávají práci, jak brzo vstávají, kolik hodin pracují, ale pouze to, jak jimi vytvářené služby a zboží oceňují na trhu ostatní lidé. Od konce 19. století přestává tato pravda platit a ukazuje se jednodušším než soutěžit na trhu, vyvlastňovat prostřednictvím politického procesu spoluobčany. Za tímto účelem se zformovaly odbory, lobbysté v zemědělství, na železnici a v nejrůznějších průmyslových oborech, vznikly politické strany závislé na podpoře nepracujících dávkařů a byrokratů parazitujících na produktivní části obyvatelstva. Od té doby se v tzv. demokratických volbách snažíme přehlasovat fakt, že přerozdělováním se bohatství nevytváří.

 

Naše duševní pohoda však není úměrná rozsahu vlastnictví. Tu musí každý z nás nalézt ve svém nitru. Peníze, ale ani „pomoc státu“ zde nic nezmohou. Právě naopak, rozpor mezi „selským rozumem“ a tím, co politici předvádí v mediích, co denně zažíváme na úřadech, vyvolává u vnímavějších jedinců deprese. Někteří lidé opovrhují (alespoň slovně), hmotnými statky a uspokojení hledají ve snaze změnit svět. Adolf Hitler byl v podstatě asketa, vegetarián, nekouřil, nepil a celý život zasvětil „polepšení“ světa prostřednictvím nacionálního socialismu. Řídit společnost chtějí stoupenci všech politických programů, ať se nazývá sociálně demokratický, křesťanský, konzervativní, ekologistický, komunistický, fašistický nebo tzv. liberální, přičemž mají jedno společné. Jsou netolerantní, nenechávají lidi na pokoji, vnucují jim vlastní doktrínu štěstí, a to na úkor jejich svobody, majetku, volného času a někdy i životů.

 

 

V okamžiku, kdy získají schopnost prosazovat své názory silou, a je v principu nepodstatné zda plynovou komorou nebo exekucí finančního úřadu, stávají se z nich společensky nebezpečné sekty a škůdci. Naopak skutečný liberál řád nebrání konzervativci, aby věřil v Boha a každou neděli se ani nedotkl práce; socialistovi, aby měl se svými soudruhy nájemní domy ve společném vlastnictví a reguloval, za kolik si mezi sebou pronajmou byty; ani zapřísáhlému demokratovi, aby s společně s ostatními demokraty hlasovali o tom, jak moc se zdaní v zájmu svých „společných“ věcí. Pokud se na základě dobrovolnosti navzájem řídí, organizují a vychovávají sami mezi sebou, přejme jim hodně úspěchů i zábavy.

 

Liberalismus nemůže být agresivní, ale ani kompromisní, není jednou z mnoha ideologií a nezná přívlastky. Je to slovo znamenající pokojné, mírové soužití mezi lidmi způsobem „každý za své, na svém a po svém“. Ostatní politické směry jsou excesem, vzpourou, někdy velice násilnickou proti normálnímu stavu.

 

Děsivé propojením nekonečné nespokojenosti nás jako jednotlivců, spolu s přesvědčením, že „vláda má za úkol odstraňovat tuto nespokojenost“ a že „většinové hlasování legitimuje cokoliv“, vede k tomu, že finanční potřeby státu i regulace nenacházejí žádné hranice. Všimněme si, že zpravodajství medií sestává ze samých informací o nespokojenosti. Do vesnice nejede v podvečer autobus. Řešením je zavedení nového spoje za „veřejné“ peníze. Zemědělci mají nižší než průměrné platy a bylo sucho, mokro, zima nebo teplo. Okamžitě se objevuje požadavek na zvýšení dotací. Někdo s nostalgií vzpomíná na chuť salámů a špekáčků z mládí. Nevyhnutelně bude následovat příkaz, jaké mají mít uzeniny složení masa a koření. Toto je cesta do pekel. Zboží a služby nerostou bezpracně na stromech. Stát musí jedněm brát, aby druhým dával a tak se roztáčí kolotoč přerozdělování, daňového vyvlastňování, rozpočtových deficitů a „tisku“ nekrytých peněz. Ze stejného důvodu „nespokojenosti“ ničí regulace právo rozhodovat o vlastním životě, volném čase i majetku. Jestliže se nevrátíme k tomu, že nouze je náš individuální problém (pocit) a zároveň výzva k fyzickému i psychickému „utažení opasků“ a větší píli, bude pokračovat krize západní civilizace, ne nepodobnému úpadku Říše římské. Kapitalismus, svoboda jsou již dávno bezobsažnými slovy a k naplnění Komunistického manifestu chybí jen velice málo.

 

 

ZDROJ: Vilém Barák

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč

Celkem za měsíc: 8 728,00 Kč
Vybráno 24.93%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 22 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.