Donald_Trump_official_portrait
6.2.2020
Kategorie: Politika

Konec impeachmentu: Senát zbavil prezidenta Trumpa obvinění

Sdílejte článek:

COM/HS

Americký Senát zbavil prezidenta Donalda Trumpa obvinění v procesu ústavní žaloby (impeachmentu), čímž ukončil snahy sesadit ho z funkce. Senát, kterému dominují Trumpovi republikáni, odhlasovali jeho nevinu v případě zneužití pravomoci v poměru hlasů 52 ku 48. Obstrukce vůči Kongresu senátoři odmítli v poměru hlasů 53 ku 47. Sněmovna reprezentantů, v níž mají převahu demokraté, schválila obvinění vůči prezidentovi ještě 18. prosince.

Výsledkem středečního historického hlasování je, že Trump zůstává 45. americkým prezidentem a zabojuje o znovuzvolení v listopadových volbách. V opačném případě by musel svůj post uvolnit a ujal by se ho viceprezident Mike Pence.

Prvním bodem žaloby bylo zneužití pravomocí, kterého se měl Trump podle demokratů dopustit tím, že v červnovém telefonátu nutil prezidenta Volodymyra Zelenského, aby Ukrajina nastartovala vyšetřování bývalého amerického viceprezidenta Joea Bidena a jeho syna Huntera. Biden je přitom jedním z nejnadějnějších adepty na demokratickou nominaci do prezidentských voleb. Trump chtěl takovýmto nekalým způsobem údajně “zničit” svého očekávaného soupeře. Zahájením stíhání navíc podmiňoval poskytnutí americké vojenské pomoci Ukrajině, která byla již dříve odsouhlasena, ale později pozastavena.

Druhým bodem žaloby bylo bránění Kongresu ve vyšetřování. Toho se měl Trump dopustit tím, že Bílý dům navzdory opakovaným žádostem odmítl poskytnout Kongresu jakékoliv informace k vyšetřování červnového telefonátu mezi Trumpem a Zelenským.

Trump se stal teprve třetím prezidentem v historii USA, vůči kterému byl zahájen proces impeachmentu. Prvním byl exprezident Andrew Johnson v roce 1868 a následně Bill Clinton v roce 1998. Ve všech případech Senát žalobu neschválil.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč

Celkem za měsíc: 9 450,00 Kč
Vybráno 27.00%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 769 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 4,53 out of 5)
Loading...
12 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)