Donald_Trump_official_portrait
6.2.2020
Kategorie: Politika

Konec impeachmentu: Senát zbavil prezidenta Trumpa obvinění

Sdílejte článek:

COM/HS

Americký Senát zbavil prezidenta Donalda Trumpa obvinění v procesu ústavní žaloby (impeachmentu), čímž ukončil snahy sesadit ho z funkce. Senát, kterému dominují Trumpovi republikáni, odhlasovali jeho nevinu v případě zneužití pravomoci v poměru hlasů 52 ku 48. Obstrukce vůči Kongresu senátoři odmítli v poměru hlasů 53 ku 47. Sněmovna reprezentantů, v níž mají převahu demokraté, schválila obvinění vůči prezidentovi ještě 18. prosince.

Výsledkem středečního historického hlasování je, že Trump zůstává 45. americkým prezidentem a zabojuje o znovuzvolení v listopadových volbách. V opačném případě by musel svůj post uvolnit a ujal by se ho viceprezident Mike Pence.

Prvním bodem žaloby bylo zneužití pravomocí, kterého se měl Trump podle demokratů dopustit tím, že v červnovém telefonátu nutil prezidenta Volodymyra Zelenského, aby Ukrajina nastartovala vyšetřování bývalého amerického viceprezidenta Joea Bidena a jeho syna Huntera. Biden je přitom jedním z nejnadějnějších adepty na demokratickou nominaci do prezidentských voleb. Trump chtěl takovýmto nekalým způsobem údajně “zničit” svého očekávaného soupeře. Zahájením stíhání navíc podmiňoval poskytnutí americké vojenské pomoci Ukrajině, která byla již dříve odsouhlasena, ale později pozastavena.

Druhým bodem žaloby bylo bránění Kongresu ve vyšetřování. Toho se měl Trump dopustit tím, že Bílý dům navzdory opakovaným žádostem odmítl poskytnout Kongresu jakékoliv informace k vyšetřování červnového telefonátu mezi Trumpem a Zelenským.

Trump se stal teprve třetím prezidentem v historii USA, vůči kterému byl zahájen proces impeachmentu. Prvním byl exprezident Andrew Johnson v roce 1868 a následně Bill Clinton v roce 1998. Ve všech případech Senát žalobu neschválil.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Hana Rohlíčková 200,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslava Kováříková 100,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Zdeněk Palička 500,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč

Celkem za měsíc: 4 736,00 Kč
Vybráno 13.53%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 687 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 4,53 out of 5)
Loading...
loading...
12 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.